Ana Sayfa Gündem 2B’de Rayiç Bedeller 15 Ocak'ta Açıklanacak

2B’de Rayiç Bedeller 15 Ocak'ta Açıklanacak

Antalya Defterdarı Hidayet Mat, 2B arazilerinin satış bedellerinin yaklaşık 2 yıl süren çalışmanın ardından belirlendiğini bildirdi. Arazilerin kıymet değerlerinde herhangi bir haksızlık, uyumsuzluk yaşanmaması için Maliye Bakanlığı müfettişleri ve personeli ile incelemeler yapılarak bedellerin belirlendiğini dile getiren Defterdar Mat, kıymet değerlerinin 15 Ocak'ta açıklanacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 9 Ocak 2013 Çarşamba 05:55
 
2B’de Rayiç Bedeller 15 Ocak'ta Açıklanacak
2B ARAZİLERİNDE 4 MİLYAR GELECEK

Antalya'daki 2B arazilerinin 300 milyon metrekare ve rayiç bedelinin 7 milyar lira olduğu, vatandaşlara sağlanan fırsatlardan dolayı yaklaşık 4 milyar lira gelir beklendiği açıklandı. Türkiye'nin en fazla 2B arazisine sahip illerden biri olan Antalya'da toplamı 300 milyon metrekareyi bulan 2B arazilerinin rayiç bedelinin yaklaşık 7 milyar lira olduğu, ancak vatandaşlara sağlanan fırsatlar ve yüzde 86'lık başvuruya göre satışlardan yaklaşık 4 milyar lira gelir beklendiği açıklandı. Antalya Defterdarı Hidayet Mat, kamuoyunda vasfını yitirmiş orman arazileri olarak bilinen 2B alanlarının satışı ile ilgili yaklaşık 2 yıl önce başlatılan çalışmalar kapsamında, arazilerin kıymet değerlerinin belirlenme aşamasına gelindiğini söyledi.

SON 5 YILIN 60 KATI

Mat, son 5 yılda yapılan hazine arazileri satışı ile kıyaslama yaparak, son 5 yılda Antalya'da bin 523 parselde 5 milyon 700 bin metrekare hazine arazisi satıldığını ve bu satıştan 200 milyon lira gelir elde edildiğini ifade etti. 2B arazisi satışı kapsamında ise 6 ayda 71 milyon 281 bin adet parselde 300 milyon metrekare alanın satışının yapılacağını vurgulayan Mat, "60 katı büyüklüğünde bir arazinin satışı gerçekleşecek. 300 milyon metrekare 2B arazisinin rayiç bedeli yaklaşık 7 milyar lira. Ancak biz vatandaşlara rayiç bedelinin altında satış yapacağımızı ve kendilerine çeşitli kolaylıklar sağlayacağımızı belirttik. Son 5 yılda yapılan hazine arazisi satışından elde edilen gelir 200 milyon lira civarında, 2B arazisi kapsamında satacağımız alandan elde edeceğimiz bedel ise yaklaşık 4 milyar lira. Atıl vaziyetteki alanlar bu şekilde hazineye kazandırılacak" dedi.

28 OCAK SON

Önce 2B arazilerinin satışı konusunda parseller ile kullanıcılarının belirlendiğini kaydeden Mat, ardından arazilerin kıymet değerlerinin belirlenmesine yönelik çalışma yaptıklarını anlattı. Antalya'da 72 bin adet parselde 300 milyon metrekare 2B arazisi bulunduğunu bildiren Mat, bu alanlarda 82 bin 699 kullanıcı tespit edildiğini kaydetti. 2B arazilerinin satışı için mevcut 82 bin 699 kullanıcıdan yüzde 86'sının başvurduğunu, yüzde 14'lük kısmın ise henüz başvurmadığını belirten Mat, "Satışlar için başvuru süresi 28 Ocak'ta sona erecek. Vatandaşlarımızın kendilerine sağlanan imkanlardan faydalanabilmeleri için başvuru yapmaları gerekiyor. Ayrıca başvuru yapıp bedelini yatırmayanların da başvurularının geçerli sayılabilmesi için bedellerini yatırmaları gerekiyor" diye konuştu.

TİTİZ BİR ÇALIŞMA VAR

2B arazi satışı için müracaat edenlerin 15 Ocak'tan itibaren bedelleri öğrenebileceklerini ve satışların gerçekleşeceğini anlatan Mat, kıymet bedellerinin belirlenmesi konusunda titiz davranıldığını ifade etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık