Yerelin Gücü


17 Kasım 2012 Cumartesi 15:45
Yaklaşık 16 ay önce üç gazeteci arkadaş olarak İstanbul Anadolu yakasında bir ilki gerçekleştirdik ve günlük bir İstanbul yerel gazetesini, Haber Takip gazetesini günlük olarak kıymetli okuyucularımızla buluşturduk.
Bu süre içerisinde acı tatlı olayları hem yaşadık yem de haber olarak sizlere aktardık.
Son olarak sizlerle paylaştığımız gibi yapılan anlaşma neticesinde ortağımız Ahmet Işıkdağ, Haber Takip gazetesini kendi bünyesinde yayınlamak üzere grubumuzdan ayrıldı. Kendisine gazetesiyle yeni yayın döneminde başarılar diliyoruz.
Sonrasında, Recep Karakoç arkadaşım ile birlikte, bu gün, gazetemiz Gerçek Vizyon ile tekrar karşınızdayız.
Farkındasınız veya farkında değilsiniz ama yerel yayıncılıkta Sultanbeyli’de bir çığır açmış durumdayız.
Gerçek Vizyon, aslında 2006 yılında yayın hayatına iş dünyasına yönelik bir gazete olarak başlamıştı, şimdi bu misyonuna günlük bölgesel gazete pozisyonunun ekleyerek devam edecek inşallah.
Yani, bölgemizin saygıdeğer halkının karşısına, yayın grubumuzun Yöre Haber ve Gerçek Medya dışında, diğer bir gazetesi Gerçek Vizyon’un yeni yüzüyle ve yine günlük olarak çıkmanın mutluluğu içerisindeyiz.
Aslında Anadolu’da yerel gazetelerin ve gazetecilerin kıymeti daha çok biliniyor. Fakat büyük şehirlerin karmaşası ve hengâmesi, yerel gazetelere olan ilgiyi zaafa uğratıyor. Zira ulusal gazetelerin bölge haberleri, ya bir kaç gün sonra yayınlanıyor ya da bilindiği gibi yalan yanlış çıkıyor. Bu sebeple Anadolu’nun yerel gazeteleri daha çok rağbet görüyorlar.
Sultanbeyli’nin durumu ise farklı. 80’li yıllardan sonra aniden gelişen bir bölge oldu bu ilçe. Doğal olarak da her şeyde sıkıntı yaşanıyor. Zira Anadolu şehirlerinin binlerce yıllık tarihi ve kültürü var. Bu belde ve şehirlerde otoriteyi ve dengeyi sağlayan köklü aileler var. Farkında olmasanız da bu olgu, şehirlerin ve beldelerin istikrarına yardım eden bir husustur. İlçenin dönüşümü ve belli bir seviyeye gelmesi çeşitli merhalelerden sonra oluşacak.
Biz de bu dönüşüme katkı vermek adına, gazetemizi yeni bir misyonla sizlere sunmak istiyoruz.
Gazetemiz bundan böyle, akil insanlar topluluğu ve çevresinde saygınlığı olan kişilerden oluşan bir yayın kurulu tarafından denetlenecek. Böylelikle daha faydalı olan ve daha az hata yapan bir yapı tesis edebiliriz diye düşündük.
Bu kurulun oluşturulma işlemi de şu aşamada zaman darlığı sebebiyle bir iki ay içerisinde tamamlanacak. Bu anlamda yeni katılımlara ve önerilere açık olduğumuzu da belirtmek isterim.
Çünkü biz Peygamberimizin “Benim ümmetim batılda ittifak etmez” sözünün de bilincindeyiz.
Bunun haricinde önümüzdeki üç seçim dolayısıyla, bölgede ciddi bir misyon yüklenmeyi de planlıyoruz. Bu Konuyu, yer darlığı sebebiyle başka bir yazıyla sizlerle paylaşmak istiyorum.
Konumuza dönecek olursak, biz de bu dönüşümün yayıncılık kanadında üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Sizlerden aldığımız destek ve enerjiden de bu anlaşılıyor.
Güçlü bir kent, güçlü bireyler ve onların oluşturduğu güçlü sivil toplum kuruluşlarıyla mümkün olacaktır.
Bu sebeple Gazetemizi yeni yüzüyle daha çok sivil toplum kuruluşlarına ayırmayı da hedefliyoruz. Zira bu, kentin ve kentlinin dönüşümü için önemli.
 
Bizim inancımız ve hali pür melalimiz bu..
Sağlıcakla kalınız....

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık