ŞÜKRÜ KAYA

Yerel Basın sizin sesinizdir.


ŞÜKRÜ KAYA
25 Ocak 2016 Pazartesi 06:00
Toplumun sesi olan, yerel basın olarak biz; İstanbul Anadolu yakasını kapsayacak şekilde yayın yapıyoruz. Web sayfamız aracılığı ile gazetemizin geniş bir okuyucu kitlesi de var. Sizin sorunlarınızı dile getirmek, çözüm bulmaya çalışmak, sosyal dokumuzu korumaya çalışmak, esnafımızdan, bölge sanatçılarımızdan, zanaatımızdan haber yapmaya, yerel anlamda kamuoyu oluşturmaya çalışıyoruz. Kurumlardan haber yapmaya, kurumların iyi –kötü yönlerini, topluma akseden olumlu, olumsuz eleştirilerini yansıtmaya çalışıyoruz.
Maalesef halkımıza ait olan bazı sosyal kurumlar, faaliyetlerinin eleştirilmesinden, doğru, güzel bir olay olsa da dile getirilmesinden rahatsız! Bu ne demek oluyor. Yani kurum, parti, dernek; ben işime gelen şeyleri yaparım, kamuoyu benim umurumda değil, yanlış işler yapsam da benim ağam… Var, menfaatime bakarım. Yerel basına da kulaklarımı tıkarım, işime bakarım diyor. Nasıl olsa toplum olarak da biz o kurum, kuruluşun dedikodusunu da yaparız, ama gerekli yerlere şikâyet etmeyi, yerel basına bildirip te ilan etmeyi düşünmeyiz.

Kamuoyu yararına hareket eden parti, dernek, kurumlar şeffaf olmalı. Hesap verebilir olmalı. Toplum aleyhine bir iş yapıyor ise, uyarıldığında derhal kendini düzeltmeli. Kamuoyu yarına olan kurumlar şahsın menfaatlerine hizmet etmemeli.

Yerel basın olarak bizlerde başkalarının ya da şahsi çıkarlarımız için yerel basını kullanmamalıyız. Gazete sahibiyim, şu kişi menfaatime, çıkarıma hizmet etmiyor karalama yapayım. Kişilik haklarını çiğneyeyim, dememeliyiz.

Yerel basın olarak bizler bence işlerliğimizi yeterince yerine getiremiyoruz.! Halkın sorunlarına çözüm olabilmek, toplumu oluşturan kişiler arasında ilişkilerin olumlu gelişmesine yardımcı olmada, yerel anlamda kamuoyunun oluşmasına katkı sağlamada ve özellikle yerel yönetimleri denetleyerek, eleştiri yaparak kamu yararına çalışmada sıkıntılarımız var. Bu sıkıntıları düzeltecek olan yine biz yerel basınız ve pek tabii ki bizi okuyan, takip eden halkımız, bizi uyararak, görevlerimizi hatırlatarak düzeltir.

Yerel basının sıkıntılarını giderecek olan öncelikle, halkımız, esnafımız, tüccarımız yani sizlersiniz. Öncelikle sizlerin gazetenize –yerel basınınıza, reklamınızı- tanınmanızı, satışlarınızı arttırmada bizi vasıta görerek maddi ve manevi (gazetenizle ilgili olarak, fahri muhabiri, gazetenizde gördüğünüz yanlışları söyleyerek, çevrenizdeki olayları bildirerek, sosyal kurumlarda ki aksaklıkları, hataları gördüğünüzde gazetenize haber vererek ) destek olunuz.

İstanbul’daki yerel basınımız devletin kurumlarından destek alamıyor. Diğer illerdeki yerel basın destekleniyor. Bu anlamda da sıkıntılar içindeyiz. Bu konuda girişimler olduğunu biliyorum. Bu konuda AYGAD’tan (Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti) gelişmelerle ilgili bilgilendirme yapılmakta, girişimler olduğunu biliyorum, ama yeterli değil.


*** *** ***

Gerçek MEDYA Gazetemizin 339.sayısında ilginizi çekeceğini umduğum, şiirlerini yayınladığımız Mustafa Turanoğlu ile yaptığım röportajı umarım beğenirsiniz. 12 yıllık birikimle yeni heyecanımız Gerçek MEDYA (http://gercekmedya.com/yazar/12-yillik-birikimle-yeni-heyecanimiz-gercek-medya-554.html ) yazımda belirttiğim gibi ( Bölge ekonomisinden – esnafımız ve yaşamaya çalışan –unutulan sanatkârlarımızdan haberdar olacaksınız. Bölgenin önder şahsiyetlerden… Haberdar olacaksınız.) demiştim. Bu sözüme istinaden bu röportajı yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

*** *** ***


Gazetemize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederim. Sizden ricam bölgenizdeki olayları, önemli haberleri bize bildirmeniz. Fahri muhabirimiz olun, sözünü tekrar hatırlatıyorum. İşadamlarımız ve ticaret erbaplarımıza sesleniyorum. Sizi, ürününüzü tanıtalım, reklamınızı yapalım; geniş kitlemiz sizi –ürününüzü tanısın.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık