YAZILACAKLAR!


10 Nisan 2012 Salı 07:50
“Yazılacaklar” adı altında bir dosyam vardır. Bu dosyaya ileride yazacağım yazılarda faydalı olacak notları toplarım. Acaba burada mıydı şurada mıydı diye aramam. İşte onlardan bir kaçını bu gün buraya almayı düşünüyorum. Şunu da belirtmeliyim ki bunlardan pek çoğu TV de tartışmalardan izlediklerim ile basından aklımda kalanlar bilâhare zaman geçtiğinde unuturum kaygısıyla acele ile ve kimlerden aldığımı hatırlamadığım notlardır. Bunların pek çoğunu okuyunca sizler de hatırlayacağınızı sanıyorum. Gelelim onlardan bazılarına.
İşte onlardan biri; vekil Şükür’ün külli paraya yorumculuk yapması ve tartışılmasının uzayıp gitmesi “birilerinin parası ve birilerinin çenesi” denebilir ama pek de öyle gözükmemektedir. Hatırlanacak olursa sayın vekilimiz futbolculuk döneminde de böyle davranmış prim olarak verilecek olan “at”ın dişine bakmak gibi bir hadisenin baş aktörü olmuştu. (Pardon at’ın değil “cip”in olacaktı.)  Bu konuyu hatırlayacak olursanız o vakitler “Bize Has Gariplikler” başlığı altında da işlemiştik.
Rusya’ya dikkat; başlığı altındaki not. ABD, Rus ve İsrail’in çeşitli alanlardaki müşterek işbirliği, istihbaratla başlayarak artarak devam etmekte oldukları bu işin uzmanlarınca anlatılmakta yazılıp çizilmektedir. Bir diğer işbirliği de petrol konusunda olduğu bu proje Rusya’dan “boru hattı” ile ABD ye akacak olan petrol Ortadoğu’ya olan bağımlılığı en az yarı yarıya indireceği görüşündeler.  Bu proje belki de şu sıralarda sona gelmiş belki de faaliyete geçmiş bile olabilir.
Yukarıdaki paragrafta yazılmış olan petrol boru hattı gündem de ise “ABD, Irak ile Libya’yı ne sebeple tarumar etti.”  Sorusu akla gelebilir. Bakın size ilginç bir not.
Almış olduğum notta Saddam defalarca kayıtsız şartsız IRAK’ı teslim edeceğini, seçim yapacağını, gerekirse ortadan kaybolacağını bir Lübnanlı ajan ile iletti ise de Irak’ı yutmaya karar veren ABD’li sırtlanlar bu teklifi es geçtikleri öne sürülmekte ayrıca Kaddafi de benzer tekliflerle ABD ye İngiliz Baş Bakanı Tony Blair ile ulaşmaya çalıştığı çeşitli yazılarla dile getirilmiştir.
Irak konusun da savaşmadan el konulması yapması gerekenleri yapamayacaklarından yani Sünni-Şii ve Kürt bölgesini nasıl bölüp parçalayarak sömüreceklerdi. Bundan başka projelerde her ahvalde yapılamayacağı meydanda idi bunlardan biri de Amerikalı misyonerlerin bir anlamda Irak’a akması yüz binlerle ifade edilen Arapça incilin de gelmesi ABD’nin maksadını ortaya çıkartmaktadır. Bu işgalin muhtaç hale getirdiği Irak’lılara yardım maksadıyla Hıristiyanlık propagandası Irak Müslümanları, ABD askerlerine karşı harekete geçiriyor bu sebeple de bazı yerlerde bombalar patladığını gören ABD’li yetkililer Libya, Suriye yönetimlerini suçlamaktalardı. Ardından da ilk uygulama Libya ile başladı sırada Suriye olduğu görülen karışıklıklardan anlaşılıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık