Kaya KILIÇ

Yalnızlık, haklı ve tek kişi de olsan


Kaya KILIÇ
22 Eylül 2013 Pazar 14:05
İnanmak istediğim fakat hiç anlam veremediğim şey, çokluksan, kalabalıksan, haklısındır diye. Tek başımayım ve benim de doğrularım var. Gücüm, kuvvetim yok ama haklıyım, o zaman hakkımı bana verim diyemiyor, haykıramıyorum. Bu devirde de böyle şeyler olur mu kardeşim, demeyin! Hem de en alası, en kralı bal gibi de oluyor. Oysa Kur’an’ı kerimde Nisa suresinin 58 Ayetinde çok açık belli ettiği halde; bizler tam manasıyla uyabiliyor veya yerine getirebiliyor muyuz? Birçoğumuz getiremiyoruz dediğini duyar gibiyim, kimseye bir şey demeden hayatımda o kadar çok yaşıyor, karşılaşıyorum ki örnek vermeye kalksam sayfalar yetmez, sizin de canınızı sıkmış olurum. Hep işimize geldiğinde veya dara düştüğümüzde dini kelimeleri, kaideleri konuşuruz ve kendimizi haklı çıkarmaya çalışırız. Hani derler ya “kim ayranına kara der ki” evet, hiç birimiz demeyiz, diyemeyiz insanlar arasında utanç duruma düşeriz, hiç aklımıza gelmez, asıl utanılması gereken zaman ne yapacağız diye.
Pazar günü Gümüşhane ili Sultanbeyli derneğinin “yeni eğitim döneminde geleceğimizi istişare ediyoruz” seminerine katıldım.  Herkes kendi çapında bir şeyler söyledi, önerilerde bulundu ve neler yapılmalı, nasıl yapılmalı konuşuldu. Seminerin detayına girmeden, kendimce önemli gördüğüm bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Neden ileri seviyelerdeki ülkelerden olamıyoruz diye bir soru soruldu ve herkes kendince cevap verdi. Hedefler ne, biz bu hedeflerin nerelerindeyiz veya herhangi bir hedefimiz var mı denildi. Kısa ve öz bir cevap vardı ve herkes kendince cevap verdi bence. “ Biz neyi, nasıl görmek istiyoruz ve başarı dediğimiz şey diploma mı?”. Eğer hedefimizdeki başarı diplomaysa: o zaman çocukları mekanik bir robot haline getirmişizdir ve başarılıda olduk sanırız.  Hayır, başarı iyi bir insan, güzel ahlaklı ve herkesin gıpta ettiği insansa, işte onu yakaladık mı hedef tam isabet etti demektir. “Baltaya sap mı? Baltanın kendisi mi olunmalı” dedi ve ekledi eğitime adamış, yılların tecrübeli eğitmeni. Balta olunmalı, sizin elinizin altında yetişmeli, şekil almalı insanlar, yoksa illa bir sap olunur bir şeye ve o şeyi sadece tutarsınız. Tutulan yer olmakta güzel ama neden şekil veren olmayalım ki? Yüreğine sağlık diyorum değerli eğitimci Aydın Kural’a, bu semireni düzenleyenlere. Muhteşem bir kalabalık olmasa da, hem kahvaltı, hem de seminer çok değerliydi diyorum, yüreğinize sağlık.
“Haklı olduğunu ispat etmene gerek yok, sen haklı ol, eninde, sonunda haklı olduğunu herkes anlayacak, derdi bir büyüğüm”. Aslında sen haklı ol kimsenin seni anlamasına bile gerek yok, nasılsa inancımıza göre Allah biliyor, kullar bilse de olur, bilmese de. Kalabalıklar söyledi, kalabalıklar dediler diye de haklı sayılmazlar. Samimi, haklı ve tutarlıysak en doğrusunu yapıyoruzdur. Sap olmakta doğrudur, balta olmakta, o anki haliniz ve durumunuz bunu gösterir diyorum. Doğru anlayan, doğru anlatan, doğruların yanında oluruz duygu ve düşüncesiyle. Kalın huzur ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık