Kaya KILIÇ

Yaklaşım ya da anlayış biçimi


Kaya KILIÇ
8 Haziran 2012 Cuma 15:39
Çok kıymet verdiğim bir dostum, herkes den farklı bir iş yaptı mı sorardın nedir diye, kısa bir cevap verirdi, benim stilim farklı diye. İnsanlar içerisinde uç insanlar var ve bunlara dahi, lider, kahraman vs. vs. gibi isimlerle anılırlar. Kimilerine göre kahramanca tavır, kimilerine göre kaba tabirle (keriz) ya da ahmak ismiyle adlandırılıyor. Ne hikmetse de hep ahmak (keriz) görünenler başarılı yâda lider oluyor ve yönetiyorlar. Bu yazının başlangıç amacı birilerini gaza getirmek veya bir tarafa kanalize etmek değil, bunu baştan yazayım ki sonrasında; kimden bahsediyor, kimleri tarif ediyor denilmesin. Hani başarılı birisinden bahsedilirken (babasından, atasından miras kalmayanlar için) adam sıfırdan hangi hale gelmiş, helal olsun, bizim korktuklarımızı yaptı, şimdi biz onun yaptıklarını konuşuyoruz deriz. Hepimizin çevresinde böyle ehli namus, becerikli ve sıfırdan zirveye çıkmışlar vardır. Ben şahsen böyle başarılı insanları tebrik ediyorum ve Allah sayılarını artırsın diyorum.
İnancımıza göre yaşamaya çalışıyoruz, çalışıyoruz diyorum çünkü yaptıklarımız, yaşadığımız şekiller ve alışkanlıklarımız inancımızla çelişiyor veya uymuyor. Bir düşünürün dediği gibi; “İnandığınız gibi yaşamazsanız, bir süre sonra yaşadıklarınız inancınız oluyor”. Her kafadan bir sesin çıktığı, birbirimizi yerdiğimiz ve dışardan bakıldığında hiç de aynı şeyleri paylaşmadığımızı belli eden hal, davranış sergiliyoruz. Benim şöyle bir yapım yok. Herkes aynı düşünecek, aynı yaşayacak, aynı hizada vs. vs.’ler değil. Ortak değerler, insani yaşam biçimleri içerisinde hakka, adalete ve değerlere saygılı olmak. Diğer teferruatlar peşinden gelecektir ve pürüzlerinde zaman içerisinde kendiliğinden çözülecektir.
Düşüncelerimi, fikirlerimiz, görüşlerimiz ne olursa olsun, karşımızdakinin de bir fikri, düşüncesi ve anlayışı mutlaka vardır. Kabul etmek zorunda değiliz, hatta saygı duymak zorunda bile değiliz, fakat aynı yerde yaşıyorsak tahammül etmek zorundayız, aksi takdirde adını koyamadığımız kıyametlerin başladığını görüyor, yaşıyor ve acı içinde izliyoruz. Tahammül eden, sabır gösteren ve farklılıklarımız zenginliğimiz diyebilen dilek ve temennisiyle, kalın huzurla sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık