Uzunçayır İstasyonu ve entegrasyon sorunları


5 Aralık 2013 Perşembe 18:21
Üsküdar İlçesine bağlı Ünalan Mahallesi kenarında kalan bu istasyonda hem metrobüs hem de Kartal metrosuna ait istasyonlar bulunmaktadır. Ancak İETT güzergahları ile tam entegre olmadığından sadece D-100 karayolundan geçen Kadıköy veya Üsküdar’a giden İETT araçları, minibüslerden veya metrodan inen bir kısım yolcular Metrobüse binmek için kullanmaktadırlar. Yani Kartal metrosu açılmasına rağmen yolcular aynı güzergahta çalışan metroya binmesi gerekirken otobüs ve minibüslere binmeye devam etmektedir. Entegrasyon sorunları giderilmediği için Kartal Metrosu %10 kapasite ile çalışmaktadır.
Bununla birlikte  Sultanbeyli’den hareket edip Sancaktepe ve Çekmeköy ilçelerinden de yolcu alan ve Ümraniye Bereket sitesine giden İETT araçları mevcut raylı sistemlere entegre olamadığı için besleme hattı özelliği taşımamaktadır. Yolcular yeniden İETT araçlarına  aktarma yapmak zorunda kalmaktadır. İster istemez toplu taşıma araçlarının büyük kısmı Kadıköy trafiğine girmek zorunda kalmaktadır. Ümraniye metrosu da bitse bile aynı entegrasyon sorunları yüzünden düşük verimle çalışması kaçınılmazdır.
Diğer taraftan Ümraniye İstikametinden gelen İETT araçlarının Ünalan İstasyonunda barajlanması ve metrobüs ve kartal metrosu ile entegre edilmesi önerisi Ulaşım planlama Müdürlüğü tarafından Metropolitan Ulaşım Ana planı kapsamında değerlendirileceği bilgisi 25.07.2013 tarih ve 2152622 numaralı yazıma istinaden  tarafıma ulaşmıştır.
Ana fikir bazında kabul edilen önerimin uygulama aşamasında sekteye uğramaması için bahsi geçen İETT araçlarının Libadiye Caddesinin akışkanlığı artırılmak suretiyle Ünalan Mahallesine uzatılması gerekmektedir. Ancak bu aşamada İETT Genel Müdürlüğünün ve Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğünün de onayını alabilmek için ilçe belediyelerinin katkı sunması gerekmektedir. Konuyla ilgilenenlerin dikkatine sunarım.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık