Testi Kırıldıktan Sonra.. / ya da, Tepeüstü Kavşağının Halleri


7 Mart 2011 Pazartesi 13:16


Nasrettin Hoca’nın evinde su bitmiş, oğlunun  elinin bir boş testi verdikten sonra.

- “Git  bu testiyi  doldur, getir. Sakın ha kırmayasın demiş  ve kulağını bükmüş.

Görenler

- “Hoca,” demişler “Neden vurdun çocuğa, testiyi kırmadı ki.”
Her sözü değerli, her davranışı anlamlı Hoca şöyle konuşmuş bu kez de:

- “Testi Kırıldıktan  sonra, bir işe  yaramaz ki”
Nasrettin hoca misali, her Tepe Üstü Kavşağından geçmemde bu kavşak nasıl çözülür diye düşünüp dururdum. Arada bir de küçük çaplı çözüm önerileri hazırlar bunları belediyeye gönderirdim. Geçen senenin sonlarında bir yazı geldi. Tepeüstü Kavşağı projelendirildi. Yakında inşaatına başlanacak. Projeyi incelediğimde Dudulu kavşağı tipinde üç ağızlı  bir kavşak yapılacağını anladım. Ancak mutmain olamadım. Çünkü yapılacak kavşak, ancak kavşak içindeki problemi, kavşak dışına (çakmak köprüsüne) taşımaktan başka bir işe yaramayacak. Sanayi sitesinin önünde yeniden tıkanacak. Zaten tıkalı. Felçten komaya geçecek.
Sebebine gelince Şile otoyolu ile  Alemdağ Caddesi, birbirine paralel iki ayrı güzergah  olması gerekirken  birbiriyle düğümlendiği kavşaklar bulunmaktadır. Bu kavşaklar bir yolun tıkanması halinde diğer yolunda tıkanmasına neden olmaktadır. Örneğin 24 kasımda  2010 tarihinde Şile yolunda bir kamyonun devrilmesi nedeniyle bütün Ümraniye trafiği kilitlenmiştir. İkinci bir örnek, sene başında, Alemdağ Caddesi üzerindeki İGDAŞ binasının yıkılması esnasında vincin devrilmesi nedeniyle bütün Ümraniye trafiği kilitlenmiştir.

Problemi gören insanın, çözümü de üretmesi gerekir. Bu nedenle  yapılan arazi araştırmasında, İKEA’nın arkasındaki yan yolun, HUZUR giyimin arkasındaki yan yola, Çevre yolu üzerinden bir köprü ile tamamlanması halinde, Çakmak Köprüsü ile Hekimbaşı  Caddesi arasındaki trafik yoğunluğunun bir kısmının bu güzergâh üzerinden  by-pass edilebileceği öngörülmektedir. Konuyu yetkili makamlara bildirdiğim gibi, okuyucularımla da paylaşmak istedim. Sağlıcakla kalın.


Vedat ŞİŞMAN
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık