TELKİN veya MANİPULASYON


9 Nisan 2012 Pazartesi 19:46
 Hatırlayacağınız üzere bu konuya daha önce de temas etmiştik. Yalnız telkin genelde bilinç altına direkt olarak verilen mesajlardır. Manipülasyon ise daha çok asılsız şeyleri yani özelliklerini abartarak muhatabını aldatmak anlamınadır. Ayrıca aynı zamanda her ikisi de bilinç altına hitap eder. Orada TV, radyo ve süper marketlerde insanların bilinç altına bazı mesajlar verdiklerini yazmıştık.
Burada en etkili araç yukarıda da anlatıldığı gibi “medya”dır.  Bu durum yalnızca alış veriş ile alakalı olmadığı geçenlerde bir TV de ki programda 11 Eylül ABD deki ikiz kulelere uçakların çarpmaları, bu olay ABD’lilerce çok iyi kullanılmış bu vesile ile en başta Afganistan işgal edilmiş. Bunlar  gibi daha pek çok işte ve yerde böyle gizli “dikkat çekme” teknikleri devreye sokulmakta, dünyada bazı  seçimlerin bu şekilde manipüle edildiği belirtilmektedir.
 Bir şeyin reklamı yapılırken avlanacak kesim belirleniyor. Bir yalan ne kadar tekrarlanırsa hem avlanacak zümre çoğalır hem de doğruluğuna inanılır. Misal üniversite sınavlarına hazırlananlara yönelik bir reklam düşünelim. “şu veya bu konserveler veya şu marka kuruyemişler zihninizi açar” gibi.
Genelde erkeklerin yaşlandıkça saçlarının dökülmesi elzem. Bu kesim için “şu marka şampuan saç dökülmesini engeller ve dökülenlerin yerine yenisini de çıkarır” haydii sırma saçlı hayaller görerek şampuanlar tüketilmekte bu markadan fayda gelmedi ise bir başka markanın reklamı revaçtadır. İşin garibi bu marka da aynı firmanın ürünü olduğunu müşteri tabi ki bilemez.
Bir başka reklam; akıllı insanların falan marka “hayat sigortası” yaptırmaktadırlar. Falan iş adamı veya filan aktör de bu sigorta ile sigortalıdır. Vs. gibi kişi yaradılışı sebebiyle, kendini bulunmaz Hint kumaşı addeder. Bu yüzden ona “ sen aklı başında bir kişisin” girişiyle başlayarak böyle birine her şeyi yaptırabilir veya satabilirsiniz. Buna pek çok misal ekleyebiliriz meselâ: bayanlara güzelliklerini kaybetmemeleri için falan” güzellik mülâhazalarını kullanmaları yeter” denmesi yeter de artar bile. Beyler için en önemli şey birkaç tane olabilir ama biz “arabasını ele alalım” bey efendinin arabası ne marka veya model olursa olsun arabasına bir halel gelmemesi için yapmayacağı şey yoktur. Adam doğru yolda arabasını zor kullanır karda yola çıkmayacak olsa bile, Kış mevsimine “kış lâstiği” satarak, yaz ise boyası güneşte solmasın diye herhangi bir şeyi allayıp pullayıp satmanız mümkün olur. Bir de şunları kullanırsanız karşı cins şöyle bayılırlar denirse akan sular durur.
Sözün özü bu “çağ” uyanık olma çağıdır. Mutlaka ama mutlaka dolduruşa gelmeyelim. Bize empoze edilen herhangi bir şeyi dikkatle araştırıp öyle karar verelim.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık