İsa DOGAN

SURİYE MESELESİNE BAKARKEN DÜŞÜNDÜKLERİM!


İsa DOGAN
28 Haziran 2012 Perşembe 19:14
Ülkeleri demokratik kılan en önemli unsur "orta sınıf" tır. Orta sınıfın oluşması için liberal bir ekonomi gereklidir. Liberal bir ekonominin varlığı güçlü bir ulusal ekonomiye bağlıdır. Güçlü ulusal ekonomi güçlü toplumsal alt yapı ve buna bağlı üst yapı ile doğar. Güçlü toplumsal yapı adelet, güven, istikrar ile teşkil olur. Orta sınıf, siyasal olarak iki uç noktanın ortasında duran, refahını, huzurunu ön planda tutan, bireysel menfaatle-kamu menfaatini kombine eden, varlığının devamının istikrar ve güven ile sağlanacağını bilen bir sınıftır. Ve bu sınıf iktidarı belirleyen sınıftır. Ortanın solu gibi siyasal kavramlar aslında bu sınıfa yakınlığı ifade eden kavramlardır. Orta sınıfın büyüklüğü ülke için dengenin topluma yayıldığının göstergesidir. Kısacası orta sınıfların yoğunluğu gelişmiş ekonomilerde de görüldüğü gibi gelişmişliğin bir göstergesidir. Orta sınıfı siyasetin yancısı, iktidarın yaltakcısı, emperyalistlerin takipçisi gibi nitelendirmek yanlıştır. Az gelişmiş veya gelişmemiş ülkelere baktığınızda ne demek istediğimi anlarsınız. Bugün Kamerun gibi bir çok gelişmemiş ülkede ekonomin hakim sınıfı toplumun %1’lik kısmından daha da az bir diliminin elindedir. Orta sınıf yok, ulusal ekonomi gelişmemiş, adalet ve güven yok. Kısacası demokrasi için orta sınıf şarttır. Demokratik ülkelerde siyaseti belirleyen sınıf orta sınıftır. Savaşları engelleyen sınıf da orta sınıftır. Bunun için demokrasi ve güçlü ekonomi önemlidir. Ama!!! Emperyalistlerce sömürülmüş ve sonradan güya bağımsız olmuş ülkelere "demokrasi" salatası sunmak da acımasızlıktır. Çünkü yürümesini öğrenememiş birini maratona davet etmek ilkesizliktir.
 
ÇÜNKÜ DEMOKRASİ GELENEK İSTER, KÜLTÜR İSTER!
Türkiye Suriye'den demokrasi isterken aslında tam da bunu istiyor. Bir adım istiyor, sonra bir adım daha. Ama demokrasi demek güç paylaşımı demek olduğundan bu tür otoriter yönetimlerce kabul görmüyor.  Türkiye bölgesinde bir Japon etkisi yapıyor mu? Asıl sorun Türkiye’nin bu kadar etkin büyümesi olabilir mi? Türkiye'de olan değişim bölgeyi de muhakkak etkisi altına alacaktır. Türkiye’nin yaratacağı ekonomik havza çevresinde orta sınıfların gelişmesi ve çoğalması mevcut otoriter yönetimlerin varlığı için bir sorundur. Belki de Arap baharının kaynağı Türkiye’dir! Bu nedenle isyanın çıktığı yerlerde mevcut yönetimler Türkiye’yi suçluyor olabilir.
----------------------
Gündem Suriye olunca yazarçizer takımımız da maşallah askeri ilmi küfelerine doldurmuşlar ahaliye dağıtıyorlar. Birisi çıkmış diyor ki. Düşman hangi mesafede tehdit sayılacak? Neden, nasıl, kim yetkili..? Çok soru soran sağlam bilgi edinmemiş olandır. O halde yazma kardeşim bu konuda. Silah zoruyla mı yazıyorsun? Tükenmiş entelektüel geçinenlerden olduğun muhakkak. Ama yine de yerine göre susmak dinlemek lazım. Efendim beyefendi şöyle bir ifade ile Türk insanını da aşağılamayı ihmal etmemiş: "Yeteneksizler coğrafyasının çıkardığı tek taş pırlantadır o Yüzbaşı" Anlaşılan bu beyefendinin zihni pek karışık ve de kendini bu coğrafyanın akıllısı zannediyor. Biri bu adama da su versin. Zira fazla serap görüyor, iki dünya arasında gidip geliyor. Gazete köşeleri hayal kurma,aklına geleni yazma alanı olmamalıdır.Biraz da olsa kendi hissiyatlarını bir kenara bırakıp halkın hissiyatına kulak verilmeli.Siyaset ehlileşirken medyamız hala” Nato kafa nato mermer” mantığıyla işliyor..Eskiyen siyasetçileri kapı dışına koyduk ama eskiyen medya zihniyetini,yazar takımını kapı dışına koyamadık.. İstikrar derken siyasetin, demokrasinin devamlılığından bahsediyoruz, 30–40 yıllık sabit fikirlilikten değil. Türkiye değiştikçe birileri yabancılaşıyor, fikirlerinin değeri çöp seviyesine iniyor.. Fikir arbitrajı dönemi bitti!
--------------
Suriye, yaptığı bu aptallığın dersini mutlaka alacak! İsrail’e uluslararası arenada gösterilen tepkiyi düşürsek, Suriye’ye misliyle karşılık verileceği muhakkak. Sorun bunun yöntemi nasıl olacağı! Türkiye öyle ucuz bir ülke değil!  Erkenden horozlanmak acemi horozların yapacağı bir şeydir. Bence Türkiye ne yaptığını biliyor. Türkiye hiç olmadığı kadar kendine güvenen, ne yaptığını bilen bir tavır içerisinde. Bekleyip göreceğiz!
---------------
Gelişen teknolojiler sayesinde savunmak saldırmaktan daha etkin! Teknoloji geliştikçe bulunduğu alana göre zıt kutuplar da gelişiyor. Hırsızlığa önlem almak için geliştirilen teknolojiye karşılık hırsızlığı kolaylaştırıcı teknoloji de gelişiyor. Timsah, doğal çevresinde tehlikeli ve güçlüdür. Doğal alanının dışına çıktığında başka güç faktörleri devreye girer ve üstünlüğünü kaybeder. Dünyada gelişen konjonktürde ülkelerin savunma sistemleri refah seviyesi yerlerde sürünse de maliyetli zararlar verebilecek seviyededir. Bu geçmişteki kolay müdahale edilebilirliği ortadan kaldıran bir faktör. Saldırmak için harcanan enerji ve teknoloji savunmak için harcanandan daha fazla. Ama savunmanın doğal yanı, coğrafi, demografik avantajları aradaki farkı nötr hale getiriyor. Denizde balina olan karadaki fil ile mücadele edemez. Tam tersi fil için denizde geçerlidir.
---------------
Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP)! Konjonktür değişti.Türkiye artık kendine daha fazla güvenen bir ülke oldu.Geçiş dönemleri önemlidir.Bu dönemlerde geleceğin planlaması yapılırken mevcut dengeler de korunmaya çalışılır.Yani iki kat fazla çaba göstermek gerekir. Rusya’ya güney akımda sürpriz bir jest yaparak aslında Avrupa’ya da mesaj göndermişti Türkiye Neydi bu mesaj? Bu mesaj: Eğer beni küçümserseniz, sadece transit kullanırsanız Rusya’ya bağımlılığınız devam eder. Nabucco bu haliyle güney akım kadar değersizdir Türkiye için.TANAP ise bize hem taşıyıcı hem üretici hüviyeti kazandıracak..Avrupa enerji konusunda Türkiye’ye bakış açısını değiştirmeli. 
NOT: Tatile çıkacağımdan dolayı bir müddet yazılarıma ara vereceğim.
Sağlıcakla Kalın.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık