Kaya KILIÇ

Sosyal medya


Kaya KILIÇ
4 Mayıs 2013 Cumartesi 13:28
Hayatımızın bir parçası artık istemesek de. Birçoğumuzun evinde internet var veya ulaşacağımız yerlerde. Ne kadar kontrol altında tutabiliyoruz çokça sorulan soru. Ben kontrol altında tutabilmenin zor olduğunu düşünenlerdenim açıkça söyleyeyim. Öğretmeler ödev veriyor çocuklarımıza, bizler bir konu hakkında bilgi edinmek istiyoruz veya bir şeyin fiyatını öğrenmeye çalışıyoruz. Konunun başlığını yazmadan, birçok konu başlıkları açıyor ve seni ister istemez yönlendiriyor. Eğer baktığın konu hakkında azda bir merakın varsa; saatlerce bilgisayarın başında kaldığını, ya acıkınca veya birisi seni sesleyince anlıyorsun. Hadi canım olur mu öyle demeyin, oluyor, görüyor ve yaşıyoruz. İçinizde bu hal ile hallenenleriniz, beni anlatıyor demesin çünkü birçoğumuzun başına sıkça geliyordur. Bu bir sorun ve gün geçtikçe de kartopu gibi büyüyerek ilerliyor. Herkesin elinde akıllı telefon, herkes bir mesaj atıyor ve nasıl tepki alacak diye bekliyor.  İyi yanları da yok değil hani. Bir hesaplasak acaba, iyisi mi çok kötüsü mü, bence kötü yanı daha çoktur.
Anlayamıyoruz bu yüzden birbirimizi, konuşmuyoruz, konuşturtmuyoruz. Açıkça anlatmaya zamanımızda olmuyor, dinlemeye de. Hep koşturuyoruz boş insanlarla. Tanımadığımız onca şeyi tartışıyoruz veya hiç karşılaşmayacağımız insanlarla; tabiri caizse tarzanca konuşmaya çalışıyoruz. Hep yanlış tanıtıyoruz kendimizi, hep başka fotoğraflar gösteriyoruz başkalarına. Halimizden hiç memnun değilken; başkalarına mutluluğun fotoğrafını anlatmaya çalışıyoruz. ‘’Ne ucuz yaşıyoruz’’ diye bir söz var ya tam bize göre yazılmış veya söylenmiş. Evimizdekine, elimizdekine, kendimize ait olana değil; hep başka şeylere talibiz. Talip olduklarımızla, elimizdekileri bir kıyaslasak, emin olun hep elimizdeki ve bizim olan daha iyi olduğunu görecek anlayacağız. Filmlerin, olayların ve yaşantıların hep renkli yanları anlatılıyor bize, hiç mutsuzlukları ve kötülüklerinden bahsetmiyor; sonu hüsranla biten yanlarını görmüyor/anlamıyoruz. Anladığımızda iş işten çoktan geçmiş oluyor ve yakınlarımızda kimseler kalmıyor maalesef, ya bir bakım evinde veya daha berbat hallerde oluyor. Allah bizleri bu hallere düşürmesin diye çokça dua ediyor, şimdiden o günlerini gören oluruz diye niyaz ediyorum.
Hayat hızla akıyor ve biz müdahale bile edemiyoruz. Her gün haberleri seyrediyor; bir gün bizimde haberimiz yapılır diye düşünmüyoruz. Ya kendimize çok güveniyor veya çok şanslı bir bicimde yaşıyoruz. Daha dikkatli yaşayıp, hareket ve tavırlarımıza daha bir dikkat etmeliyiz diye düşünüyorum.  İnsan olduğumuzu unutmadan, insanca yaşayıp; Hakkın huzuruna hakiki manada kul olarak çıkarız gayreti içinde oluruz, dilek ve temennisiyle kalın huzur ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık