OKULLARDA KIYAFET TABİKİ SERBEST OLMALI


21 Aralık 2012 Cuma 18:00
İlköğretim ve Lisede geçerli olacak kılık-kıyafet yönetmeliği tartışılıyor. Temelde iki tartışma konusu var.
Öncelikle “Kıyafet serbestisi sakıncalıdır.” diyenleri ele alalım.
Bir Mecelle kaidesi; İbaha eşyanın aslındandır. Yani bir şeyde esas olan serbest olmasıdır. Serbestlik her zaman iyidir.
Bir dünya devletiydik, şimdi de yeniden bir dünya devleti olmaya çalışıyoruz. Biz alışkanlıklarımıza kutsallık atfetmekten kurtulamadıkça dünya devleti olamayız.
İnsanlara en mantıklı gelen, ancak aslında en saçma gerekçe şudur: Efendim, tek tip elbise olunca fakir-zengin aynı elbiseyi giydiği için çocuklarımız psikolojik olarak rahat idiler, şimdi rahatsız olacaklar. Bu kadar temelsiz ve fiiliyata aykırı bir gerekçe olamaz.
Aynı okulda okuyan çocuklar aynı formayı giyiyor gibi görünse de, zengin olan çocuğuna her yıl, daha kaliteli kumaştan yapılmış ve birkaç forma alırken, fakir olan ucuzundan ve biraz büyüğünden bir forma alıp, iyice küçülene kadar çocuğuna giydiriyordu.
Forma aynı gibi görünse de, ayakkabılar, kabanlar, çantalar, kullanılan kalem-defterin kalitesi gelir farkını bas bas bağırarak ortaya koyuyordu.
Teneffüste kimin cebinde ne kadar harçlığının olduğunu herkes biliyordu.
Okula yürüyerek gelen, servisle gelen, özel araçla gelenler ortadaydı.
Çocuklar ders dışındabirbiriyle görüşünce, gezilerde veya birbirinin evini ziyaret edince ekonomik durum kabak gibi ortaya çıkıyordu.
Tek tip kıyafetin zenginliği-fakirliği gizlemediği açıkça ortada.
Aksine fakir ailenin çocuğu çoğu zaman vücuduna ya büyük gelen, ya küçük gelen elbiseyi giyiyordu. Forma tek olduğu için, fazla giyilmekten kısa zamanda paçavraya dönüyordu.
Forma okul dışında hiç giyilmediği için gereksiz bir masraf. Okula gelir olsun diye, bazı mağazalarla anlaşıldığı için emsali giyecekten çok pahalı. Yani cebe de zarar.
Çocuklarımız dışarıda arkadaşlarıyla birlikte oynuyorlar, yazın Kur’an kurslarına gidiyorlar, spor kulüplerine devam ediyorlar; üstlerinde her zaman günlük kıyafetleri. Şimdi de okula giderken üstlerinde günlük kıyafetleri olacak.
Aile çocuğa her zaman giyebileceği kıyafetleri alacak. Daha ucuz ve sürekli giyildiği için çocuğun üstüne uyan kıyafet alınacak.
Ayrıca fakirlik ayıp ve gizlenecek bir şey olmadığı gibi zenginlik de övünülecek ve hava atılacak bir şey değildir. Çocuklarımız ekonomik durumlarından utanmamayı, bunun utanılacak bir şey olmadığını öğrenmeliler. Aksi halde çocuklarımız babasında olmayan parayı bulmak için hırsız, uyuşturucu satıcısı, mafya olmak için kuvvetli bir motivasyon kazanmış olacaktır. Yine çocuklarımız ekonomik genişliğin övünülecek ve insanı yücelten bir şey olmadığını öğrenmeli. Aksi halde parasından başka hiçbir iyi hasleti olmayan, sosyal problemli insanlar yetiştirmiş oluruz.
Sahtekarlığı, olduğu gibi görünmekten utanmanın, dış görünümü ve cilayı yüceltmenin mantıksızlığını anlaşmışızdır, inşallah.
“Neden, tüm okullarda başörtüsü serbest olmadı?” diyenlere gelince.
Böyle düşünenler tamamen haklı. Hala başörtüsünün bu toplumda problem olması kabul edilemez.
Başka dilde eğitim ve savunma konusunu tartışıyoruz. Bu konuda da özgürlük olmalı. Belki tek rahatsızlık verici olan, bunun silah zoruyla alınan bir hak gibi görünmesi. Doğal olarak PKK “Mücadele etmesek hak alamazdık, silahlı mücadeleden asla vazgeçmemeliyiz”, diyecektir.
Ana dilde eğitim şimdi serbest olsa, eğitimi verecek öğretmen bulamayız. Bu işe yetecek kadar iyi Kürtçe bilen eğitilmiş insan yok. Sokakta yarım yamalak konuşulan dille eğitim olmaz. Bu bir süre ister. İstediği dilde savunmayı serbest bıraksan, tercüme yapacak adam sıkıntısı yine var. Yani uygulamak zaman alacak. Buna rağmen bu konularda özgürlük getiriyoruz. İyi de yapıyoruz.
Ama örtüyü serbest bırakmanın hiçbir engeli yok. Ecevit hükümetten ayrılırken son bir hamle olarak okullarda ve tüm kamuda çalışan kadın ve kızlara pantolon giymeyi serbest yaptı. Bu kadar da mı cesaretiniz yok.
Ne yani, silaha sarılana hak verelim, adaletle iş yapacağız diye bekleyene, biraz daha bekle mi, diyelim. En tehlikeli olan bu görüntü.
Ancak hükümetin yetersiz de olsa iyi niyetle ve tepkileri azaltmak için böyle bir şey yaptığını söyleyebiliriz. Hak verirken korkak olmamak lazım. Dünya devleti olmanın bir şartı da budur. Hükümetin en kısa zamanda kamuda çalışanlar da dahil tüm başörtüsü yasaklarını kaldırmasını bekliyoruz.
Selam, hidayete tabi olanlara…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık