İsa DOGAN

MEDENİYETİMİZDE "SOYKIRIM" YOK!!


İsa DOGAN
2 Aralık 2011 Cuma 18:29
Bugün bir köşe yazısında  "Ermeni meselesi" için hazmedici, geniş açılı bir anlayışın oluşması gerekliymiş. Ve de bugüne kadar ön yargıların altında yatan esas neden tarih bilmezliğimizmiş... Anlamında bir yazı okudum. Doğrusu " bu yazıyı yazan da Nobel'e aday olabilir" diye içimden geçmedi değil. Değerli Dostlar, Birileri bu halkı geri zekalı yerine koymayı, kendilerini her şeyi bilen sınıfından saymayı hala feodal sistemde yaşıyormuşçasına erdemlilik zannediyor: Halk hala bilgisiz ve de cahil kendileri ise üstün sınıf, hükmeden sınıfından. Bir Soykırımdan bahsetmek için öncelikle bakılması gerek nokta o toplumda soykırım yapabilecek kültürel ve sosyal alt yapının olup olmadığının irdelenmesiyle anlaşılır. Avrupa’da bir Yahudi önyargısı (iğneli fıçı gibi) yüzyıllardır vardı. Dolayısıyla sonrasında olanlar beklenebilir ihtimallerdi. Peki ya Türk medeniyetinde? Türkler daha fetih politikalarında dahi Batı'dan farklı bir anlayış gösterip, "Aman diyene !" maddi ve manevi haklarını dönemine göre hakkaniyetle vermişlerdir. Bir Örnek:19. yy'ın sonlarına doğru ABD'den bir heyet ermeni iddiaları için Osmanlı topraklarında inceleme yapmaya geliyorlar. Yaptıkları inceleme sırasında bir mahkemede yargıçlardan birinin ermeni, diğerinin de başka bir Hıristiyan olduğunu görünce iddiaların asılsız olduğunu görüp geri dönüp gidiyorlar. Buna benzer birçok örnek verebilir.
19.yy'da Avrupada hiçbir devlette yabancıların nisbi olarak temsil edilmesi Osmanlı'daki kadar değildi......
 Geçmişimizde katliam değil hoşgörü olduğunu ve de bu anlayışı bir kültür olarak geliştirdiğini görüp de hala ermeni meselesine farklı bakabilmek, ezberci ve de tarihi görmek istediği gibi görerek okumak olabilir. Okumak, yetiştirme tarzına göre kişilerin farklı bir anlayış geliştirmesine sebep olabiliyor. Batı okullarında yetişen veya batı sentezli okullarda yetişen yazar, çizer takımı kendi insanını tanımadan başkalarını tanımayı, başkaları üzerinden kendi ülkelerini öğrenmişlerdir. Kendi insanını tanımayan başkalarının tarihi ile konuşur! Önce kendi insanını tanı, sonra tarihini eleştir!
 
----------------------------------------------

      Gündem Dışı Konu:

 
Özel Hastanelerin tam bir ticarethaneye dönüşmesinden korkuyorum arkadaşlar. İnsan başına gelince tabii bazı gerçekleri daha iyi fark ediyor. Çocuğumun rahatsızlığı üzerine Sultanbeyli'de bir özel Hastaneye gittik. Ödemeyi yaptıktan sonra röntgen ve de tahliller için yüklü bir bedel de ödeyip, reçetemizi alıp çıktık. Akşam iğne için döndüğümüzde daha aradan 4-5 saat geçmeden faturasız, fişsiz 4 TL iğne parası ödedim. Sonra yine ve yine her iğneye 4 TL. Hem de fiş ve fatura yok. Özel sektörün kar marjlı çalıştığının farkındayım ama bu kadar da para odaklı, insanı dışlayıcı, durumdan vazife çıkarıcı olmamalı bence. Bu davranış şekli biraz da olsa insancıl olmalı. Hastanelerin, kendi hastalarına bu denli "para kaynağı" gözüyle bakmaları beni gelecek için ürkütmedi değil.. Devletin denetimlerinin daha da sıkı olmasından yanayım.
Sağlıcakla kalın.
İsa Doğan

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık