KOMŞU!


18 Mayıs 2011 Çarşamba 23:26
Şimdi içinizden “yine mi” dediğinizi duyar gibiyim. Komşularımız konusunda defalarca yazdığımın farkındayım.  Bu konuda bir hadis olduğunu da biliyorum Peygamber Efendimiz SAV “bana komşuluk hakkında o kadar çok şey söylendi ki…” diye başlayan hadisi hepinizin hatırlayacağı için yazma gereği duymuyorum. Fakat maalesef biz komşu hususunda çok şanssız olduğumuz da bir gerçek. Biz millet olarak ne kadar iyi niyetli davranırsak davranalım başta Yunanistan olmak üzere bütün komşularımız bunu suiistimal etmekten geri durmamaktalar.
Ülkemizin Yunanistan’a ne kadar iyi niyet beslerse beslesin o ‘yapacağını yapmaya’ devam etmekten geri durmamaktadır.  Defalarca Memleketimiz aleyhine faaliyetlerde bulunması dolayı suçüstü yakalanmasına rağmen bizden bir teşebbüs görmemesi dolayısıyla bu gibi faaliyetlerinin ardı kesilmeden devam ede gelmektedir. Hani hatırlarsınız, NATO karargâhında Ülkemizin bölünmüş bir haritası yayınlanmıştı ya geçenlerde elime geçen bir eski gazete parçasında bu konuda bir yazı vardı işte ondan bir bölüm. Yazı  (“Özel Haber” başlığıyla verilmekte 3-7 Temmuz 2007 tarihleri arasında Atina’da “kriz yönetimi” 49 ülke temsilcisine verilen bir seminerde Türkiye uzmanı Prof. Yannis Mazis daha önce ABD ile birkaç kez krize sebep olan <Türkiye’nin bölünmüş haritasını açtı> Türkiye adına seminere katılan Askeri Ateşe Alb. Atilla Şirin olayı protesto ederek salonu terk etti ve bu hadisenin İki ülke arasındaki yakınlaşmaya büyük darbe vurduğuna dikkat çekti, demiştir.
Roma’da Nato toplantısında da gösterilen haritayı bu yunanlı ekibin hazırlayarak yine yunanlı devlet yöneticileri tarafından organize edildiği iddia edilmiştir. Bu konuda hiçbir itirazda bulunma yan yunan hükümet yetkilileri bu iddianın doğru olduğunu kabul etmiş görülmektedir.) denilmektedir.
Şimdi bütün bunlardan sonra 31 Ağustos 1913 de kurulmuş olan BATI TRAKYA TÜRK CUMHURİYETİ’Nİ ihya etmek üzere yeniden gündeme getirmek hakkımız mı değil mi?  Evet yukarıda belirttiğim gibi bu tarihte Batı Trakya da bir Türk devleti kurulmuş başşehri Gümülcine ilk Cumhurbaşkanı Hoca Salih Efendi’dir. Bağımsızlığını ilan eden, sınırlarını belirleyen ve bağımsızlık sembolü olan bayrağını Ayyıldızlı yeşil beyaz olarak belirlemiş ve resmi binalara çekmiştir. Ne yazıktır ki Batılı dış güçler ve de Osmanlının basiretsizliği ve ya dış tazyiklere dayanamaması yüzünden 25 Ekim 1913 de tarihe gömülmüştür. Türk Tarihinin en kısa ömürlü Devleti olan ve de Kuşçu başı Eşref Beyin büyük gayretleri ile kurulmuş olan bu Devlet tekraren ihya edilmek, tarih sahnesine çıkarılmak üzere, bizde bu konu üzerine kafa yormalıyız, derim. Yani “kısas’a kısas”
Burada olduğu gibi Osmanlı dış güçlere içinde birbirleri ile anlaşamayan guruplar ve de kendini Batıya entegre olmak isteyen yöneticiler yüzünden yıkılmıştır. Şimdikiler bunda ders çıkartmalıdırlar.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık