KENTSEL DÖNÜŞÜM NASIL OLMALI?


9 Eylül 2012 Pazar 17:33
Bu konuda ilk aklımıza gelen  arsası değer kazanmış eski yapıların yıkılıp yerlerine daha büyük binaların inşa edilmesi akla geliyor. Ama bir de madalyonun arka yüzü var.
Bu konularla ilgili araştırmalarım esnasında vilayetteki bir çok resmi  binanın 2. Abdülhamit zamanından kalma tarihi eser özelliği taşıyan binalarda hizmet verdiğini fark ettim.Ayrı ayrı binalarda bulunan bu kurumların bir araya toplanması ve tarihi eser özelliği olan binaların müze olarak değerlendirilmesi konusunda  İBB ‘den  konu ile ilgili bir çalışması olup olmadığı hakkında bilgi talebinde bulundum.Olmadığı  bilgisine ulaştım.
Konuyu idare hukuku bakımından araştırdım. 1949 tarih ve 5442 sayılı kanunun 9.maddesini buldum. Bu kanuna göre sorumluluk  Valilikte, planlama yetkisi  ise  5216 sayılı kanunla  İBB tarafında bulunduğunu tespit ettim.
Valilik makamı, hazırladığım yazıyı   İBB ilgili Müdürlüğüne Havale etti.7nisan 2010 tarihli cevap yazısında söz konusu önerinin arsa kısmının 1/25.000 ölçekli imar planlarında yer verileceğini haber aldım. Bilgi paylaştıkça çoğalır ilkesine gore, okuyucularımla paylaşmaktan  mutluluk duymaktayım.
 
EKMEK BULAMAYAN PASTA YESIN!
 
Bu söz dilimize nereden gelmiş? Bilmeyenler için hatırlatalım.1789  Fransız devriminden önce düzenlenen taç giyme merasiminde, halkın açlıkla karşı karşıya bulunduğu şikâyetini getiren kişiye 14. Lui'nin eşi Marie Antoinette'nin verdiği cevaptır. Bu söz ne zaman kullanılır? Bürokrasinin vatandaşa bakış açısını anlatmak için kullanılır. Bu söz bizde de geçerli midir? Merak edenler yazının devamını okusun.
Ümraniye ilçesinin veya Kısıklı trafiğinin çilesini bilmeyen yoktur. Bilmiyorsa buralarda yaşamıyordur. Değişik  vesilelerle ya Ümraniye genelini ilgilendiren konularda ya da Ümraniye’nin belli bir bölümünü ilgilendiren konularda araştırmalar yapıp bunları uygulatmak için değişik makamlar üzerinden belediyelere sunuyorum.
Geçmiş dönemlerde Yerel yönetimler başka partiden, Merkezi Yönetim başka partiden olunca Belediyeci arkadaşlar veryansın ederlerdi yetkimiz yok iş yapamıyoruz. Alın size 5216 sayılı kanun ulaşımla ilgili bütün yetkiler sizde alın yapın.
-Şey aslında biz raylı sistem yaparsak sorunları çözeriz demek istemiştik!?
Peki, her sokağa raylı sistem mi döşeyeceksiniz? Bu raylı sistemlerin karayolu bağlantısı olmayacak mı? Raylı sistem her sorunu çözecek sihirli değnek mi? Kadıköy –Kartal Metrosunu Ümraniye Bağlayacak ekspres (Hızlı anlamında /çift bilet anlamında değil) İETT hattı tesis ettiniz mi?
Ümraniye’den Metrobüs’e  hızlı bağlantı sağlayacak çözüm önerilerine hala cevap alamadım.
Ümraniye içinden ve civarından Ümraniye Devlet Hastanesine ulaşım bağlantısını güçlendirerek, Haydarpaşa Numune Hastanesi ve Göztepe Hastanesine Ümraniye’den-Kadıköy ve Üsküdar’a giden yolcu sayısının azaltılmasını talep ettim. Sonuç alamadım.
Armağanevler Mahallesinin Ulaşım zorluklarını giderilmesi için bir talepte bulundum. Vatandaşın yürümesini tavsiye eden bir cevap geldi. Kaldırımlar da kaldırım olsa. Bir hesap ettim Avrupa’da 300 sene önce söylenen bir söz biz de hala geçerliliğini koruyor. Demek ki biz Avrupa’dan 300 sene gerideyiz. Okuyucularıma saygılarımla
 
 
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET NASIL ÖNLENİR?
Bilindiği gibi tedavi hizmetleri ülkemizde  üç  aşamalıdır.1.Basamak hizmetleri  aile hekimleri tarafından verilmektedir. Ancak 2.basamak tedavi kurumları yaygın olmadığından  Hastalar doğrudan 3.basamak tedavi kurumlarına yönelmektedir. Üçüncü basamak tedavi hizmeti verilen hastanelere  ise üç  yönden vatandaş  akını olmaktadır
1-Yatan hastalar ve  yakınları,
2-Ayaktan muayeneye gelen hastalar ve yakınları 
3-Acil hastalar ve yakınları
Buna ilaveten hastane içinde film çektirmek, tahlil yaptırmak için hasta yakınlarının bir oraya bir buraya  koşturması gibi  faaliyetler  bir araya geldiğinde hastalar ve hasta yakınlarında bir gerginlik meydana gelmektedir. Hastane çalışanları ne kadar iyi niyetli olursa olsun bir hengâme meydana gelmektedir. Zaman zaman tartışmalar veya basına yansıyan, yansımayan sağlık çalışanlarına yönelik darp olayları meydana gelmektedir.
Konuya çözüm sağlanması için 2.basamak tedavi kurumlarının yaygınlaştırılmasının gerektiği düşünülmektedir. Bu konuda Ataşehir ilçesi pilot bölge olarak seçilmiş olup İl Sağlık Müdürlüğü, Tabibler Odası ve Sağlık Bakanlığı   tarafımdan bilgilendirilmiştir. Okuyucularımın dikkatine sunulur.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık