İETT hatlarında görülen bürokratik aksaklıklar


26 Eylül 2013 Perşembe 22:24
Yönetim açısından Kadıköy, Ümraniye, Ataşehir ve Üsküdar ilçelerinin belirli bölümlerini kapsayan, ulaşım dokusu bakımından ise Kuzeyde Alemdağ Caddesi, güneyde D-100 Karayolu, batıda 1. çevre yolu ve doğuda ise 2. çevre yolu olmak üzere ana arter yolları bir çerçeve şeklini andırmaktadır.
Bu çerçevenin köşelerinde ise Altunizade kavşağı, Tepeüstü Kavşağı, Kozyatağı kavşağı ve Uzun çayır Kavşağı bulunmaktadır. Bu çerçevenin doğu batı istikametinde ortasından geçen TEM oto yolu bu bölgeyi ikiye ayırmaktadır. Yerleşim dokusunun kıyılardan içeriye doğru gelişme gösterdiği malumunuzdur. Tem otoyolunun geçtiği kısım engebeli bir arazi yapısına sahip olduğu için yerleşim ve ulaşım dokusunu sonradan tamamlamıştır. Bu kapsamda İETT'nin bu bölgedeki ulaşım ağı bir yandan coğrafi yapıdan etkilenmiş diğer yandan ise yerleşim hareketlerine bağlı olarak bazı hatlar asimetrik olarak uzatılma yoluna gidilmiştir. Gelişen ulaşım altyapısı şartlarına göre İETT hatlarının revizyon edilmesi gerekirken basit şikayetler esas alınmaktadır. Örneğin dar sokaktan ana caddeye alınması gereken İETT hattı yolcudan şikayet gelecek endişesiyle kabul görmemektedir.
Öte yandan İETT hatları yoğun saatlerde trafikten etkilendiği için sefer kaybına uğramaktadır. Yolcunun az olduğu saatlerde ise yeterli yolcu sayısına ulaşamadığı için sefer sayıları azaltılarak garajlara çekilmektedir. Bu kapsamda doğu batı ekseninde  8 mahallenin tek hatla TEM yan yolundan Metrobüs besleme hattı talebi Muhtarlık talebi ve kabul edilmiş olmasına rağmen uygulanmamaktadır. Yine bu kapsamda 1. çevre yolundan Metrobüs hattı geçtiği için şerit azalması olmuştur. Bu sebeple Aynı paraleldeki Libadiye caddesinden aşırı bir yoğunluk oluşmuştur. Çözüm önerisi olarak Bir kısım İETT hatlarının Karlıdere caddesine kaydırılması veya atıl kapasite ile çalışan 20E hattının Ümraniye devlet Hastanesi istikametinde uzatılması önerisi de kabul görmemiştir.
Yine Altunizade, Kadıköy ve Altunizade Üsküdar arasında hatların birleştirilmesi veya otoyol bağlantılı ek seferler konularak yolcuya zaman kazandırılması gibi bir çok öneri hazırlanarak ilgili kurumlara sunulmaktadır. İdarenin kendi yapması gereken uygulamalar ancak bürokratik mücadele sonrasında gecikmeli olarak gerçekleşmektedir. Bu tür çalışmaların tarihsel örneği pek bulunmamaktadır. Yusuf Has Hacip ve 28 Mehmet Çelebi gibi. Bu bölgedeki özellikle çok eski İETT hatları verimsiz bir çalışma düzenine sahip olduğu için vatandaş zaman kazanmak için iki büklüm Minibüslerde yolculuk etmek zorunda kalmaktadır. Söz konusu sorunların giderilmesi için 26199 sayılı yönetmelikle İl trafik Komisyonunun yetkisi Belediyeye aktarıldığı için İdari denetim imkanı bulunmadığı gibi 6085 sayılı Sayıştay kanuna da tabi olmadığından performans denetimi de yapılamamaktadır.
Bu kapsamda İETT hatlarının Kartal Metrosuna entegrasyon sorunları nedeniyle %10 kapasite ile çalışmaktadır. Üst dereceli yetkililer konunun detayına hakim olamadıkları için, alt dereceli yöneticiler ise konuya ana fikirden bakamadıkları için söz konusu sorunlar ortada kalmaktadır. Geçmiş tarihlerde   yapılan yazışmalarda hep çalışmaların devam ettiği şeklinde geçiştirici cevaplar alınmaktadır. Yetkililerin dikkatine sunulur.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık