Mehmet Ali KEMAL

İÇİMDEKİ VE DIŞIMDAKİ BEN


Mehmet Ali KEMAL
25 Mart 2016 Cuma 16:24
Her insanda iki benlik vardır. Biri toplumda sergilediğimiz, insanların içinde iken onların görmesini istediğimiz, benlik. Diğeri ise, kendi başımıza kaldığımızda, yalnız olarak nefsimizle baş başa kaldığımızda sergilediğimiz benlik.
Birinci benliğimize dış benlik, ikinci benliğimize iç benlik diyorum. Dışımızdaki benliğimiz: süslenmiş, insanları etkileyecek, onların imreneceği, öveceği benliğimiz. İçimizdeki benliğimiz ise: gerçek benliğimizi, kişiliğimizi yansıtmaktadır.
İçimizdeki benliğimiz ile dışımızdaki benliğimiz aynı ise, bu durum kişinin kaliteli bir insan olduğunu göstermektedir.
Zaten olması gerekende budur. O yüzden Hz. Mevlana Buyurmaz mı? “Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol” Bu söz, nasıl olmamız gerektiğini ortaya koymaktadır. fakat bunu ortaya koyamadığımızda münafıklığın bizde zuhur ettiğini görmekteyiz. İçimizin başka dışımızın başka olması bizde bir ikiliğin olduğunu işaret etmektedir. Bu söz bize bir başka deyişle şunu anlatmaktadır. İçinizdeki ‘siz’ ile dışınızdaki ‘sizin’ aynı olmasını telkin eden, yalan, yapmacılık, özenti gibi kavramların evrensel yanlışlar olduğuna inanan, bunların yanlışlığının inanılası bir durum olduğunu anlatmaya, insanın özleri ile görüntülerinin örtüşmesi gerektiği inancında ısrar eden, düşünceye verilen değerin, yerini bulması için, değer verilen düşüncelerin gerçek hayata da aktarılabilmesi gerektiğini savunan, yapılan her şeyin temelinde, içten gelişin yatması nedeniyle vuku bulduğunu da irdeleyen, irdelemekle kalmayan, söyleyen ve inananı tarafından yaşanılan, yaşatılandır.
Gerçekte olması gereken bu iken, kendimize ve çevremize baktığımızda hiç de durum öyle değil! Çoğu zaman söylem ve icraat farklıdır. Bunun sebebi: kişinin kendi içinde barışık olmamasıdır.

Cömertlikte ve yardım etmede akarsu gibi ol
Şefkat ve merhamette güneş gibi ol
Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol
Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol
Tevazu ve alçakgönüllülükte toprak gibi ol
Hoşgörülükte deniz gibi ol
Ya olduğun gibi görün
Ya da göründüğün gibi ol

* Gerçek MEDYA GAzetesi 334.sayımızda yayınlanmıştır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık