İBB Sınıfta Kaldı


19 Ocak 2012 Perşembe 15:11
16 Ocak 2012 tarihinde yarım saat kar yağması üzerine trafik en az dört saat tıkalı kalmıştır. Yağmur ya da kar yağması kış mevsimine ait özelliklerdir. Tedbirlerinde buna göre alınması gerekmektedir. Eskiden kar yağdığında köy yolları kapanırdı. Şimdi İstanbul’da aynı durum yaşanmaktadır. Meydana gelen durum dolayısıyla toplu taşıma yolcusu perişan olmuştur. Konu ile ilgili olarak geçmiş tarihlerde bir çok çözüm önerisi geliştirdim. Bir kısmı uygulandı. Bir kısmı ise beklemede kaldı. Bunlardan birisini okuyucularımla paylaşarak çözüm sağlanabileceğini ümit ediyorum.
D-100 karayolu Gebze istikametinden gelip Ümraniye istikametine gidecek yolcular için bir hat olmadığından dolayı yolcular mecburen Yenisahra kavşağında veya Göztepe kavşağında inerek Kadıköy’den gelen minibüsleri ya da İETT araçlarını tercih etmektedir. Ancak her halükarda zaten dolu gelen araçlara binmek zor olduğu gibi araç içersinde kadın erkek karışık kucak kucağa yolcu taşınmaktadır. Bu da yetmiyormuş gibi araç içersindeki yolcular araç dışındaki trafikten de muzdarip olmaktadır.
Merkezi yönetim 5216 sayılı kanunla ulaşım ve trafikle ilgili yetkileri İBB belediyesinde toplamış bulunmaktadır. Ancak denetim yetkisini kullanmadığı için bir görev boşluğu meydana gelmektedir.
Başka bir bakış açısı ile de İBB yetkilileri Hz Osman’ın atadığı yetkililere benzemektedirler. Kendilerini üst yönetime çalışıyor gibi göstererek günlük işler içersinde kalmayı tercih etmektedirler.
Problemleri ve çözüm önerilerini tespit edip, Yerel yönetimlere müracaat ettim. D-100 karayolu ile Ümraniye arasında hızlı yolcu taşınabilmesi Akdeniz Caddesi  (Boru fabrikasının karşısından başlayıp Örnek Mahallesine giden yol) üzerinden bir hat kurulması talep ettim.  Ancak kabul ettiremedim. Sebebi-i hikmetine gelince efendim yolun kenarında bina yokmuş. Dolayısıyla yolcu potansiyeli de yokmuş.
Benim yön eylem araştırmasıyla bulduğum sonuçlar dogmatikmiş. Belediye hızlı yolcu taşırmış ama zarar edermiş. Öyle bilimsel çalışıyorlar ki, iki tane otobüsün peş peşe gidip de, birinin dolu, birinin boş gittiğini görmeyen yoktur.
Nuh deyip peygamber dememek bu olsa gerek, zaten yolun kenarında bina olsa bir şeridi otoparka çıkar ve trafik tıkanır. Ben İETT yetkililerine zaten yol üzerindeki yolcular için hat açın demiyorum ki, öyle anlıyorlar. Öyle bile olsa Armağanevler yolcusu ve Atakent yolcusu bu güzergahı tercih eder. Alemdağ Caddesi Ümraniye Sanayi sitesi önünde yaya geçişlerinden kaynaklanan trafiğin çözümüne de katkı sağlar.
Geçmiş zamanın birinde halk ekmek buladığından şikayetlenince,  İngiltere Kraliçesi  “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” diye bir açıklamada bulunmuş. İETT yetkilileri de bana cevap olarak D-100 karayolundan geçen hatların listesini göndermiş. Sağ olsunlar.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık