Kaya KILIÇ

Güzel ahlakın tamamlayıcısı Efendimizi anarken


Kaya KILIÇ
18 Nisan 2013 Perşembe 16:44
Peygamberimiz, Efendimiz, önderimiz ve yaşam rehberimizi anarken, onun kutlu doğumunu yaşarken, hayatımıza ne kadar etki ediyor düşündünüz mü/düşündük mü? Âlemlere rahmet olarak yaratılan ve bizlerde onun ümmeti olmakla şereflendiğimiz için ne kadar şanslıyız öyle değil mi? Yaşadığımız dünyanın o kutlu nebiye ne kadar ihtiyacı var öyle değil mi? Bu soruları sorarken bile insanın yüreği kıpır, kıpır oluyor, bir ah çekerek ah keşke olsa başımızda da dünyayı bu zulümden, bu fitneden ve bu keşmekeşlikten kurtarsa diyor. Şair diyor ya, “gel ey efendim ruhuma huzur ol, gönlüme rahmet ol, kuruyan çölüme yağmur ol, bereket ol”, bizlerde aynı hasretle yanmaktayız ve bizlerde haykırıyoruz, “gel ey kutlu nebi, hasta gönüllerimize şifa ol, bizi al bu biçare hayattan, ey nebi bizi senin güzel ahlakının güzelliğiyle aydınlat”. Neler yazabiliriz ki, nelerle anlatabiliriz ki, hangi güzel sözü bulup yazarız ki inanın pek bilemiyorum, kelimeleri bulup yazamıyorum.
Dünya hızla felakete giderken; ahlaklı insanların sayıları hızlıca azalıyor, tabiri caizse dürüst ve güvenilir insanlar “mumla” aranıyor. İnsanlar vahşi hayvanları eğitmeyi başarırken; kendileri vahşilerin bile aklına gelemeyecek, mantıklarına sığmayacak vahşiliklere başvuruyor, tüm dünyaya da seyrettiriyor. Kız çocuklarını doğmadan boğazlıyor, erkekleri doğmadan köle yapıyor, kadınları bir ticaret metaı haline getiriyorlar ve bunun adına da özgürlük veya demokrasi diyorlar. Ahlaksızlıklar, adaletsizlikler, hayâsızlık ve birçok kötülük adet halini almış; kavimleri batıran, kavimlerin yok olmasını sağlayan, kötülüklere ise yeni isimler takılarak, insanlığa sunuluyor/pazarlanıyor. Hani haklar, hani hukuk, hani insanlık. Dünkü zalimlerin adı değişti sade, firavunun adı değişti ama zalimliği hala firavun gibi, ebucehilin adı değişti ama ruhu işbaşında. Dünyada değişmeyen tek şey var oda zalimler ve mazlumlar. İsimler değişmediği gibi sahiplenenleri de değişmedi, mazlumun yanında Yüce yaradan, zalimin yanında ise şeytan. Hiç şüphesiz herkes yandaşıyla birlikte yaşayıp; daha sonra ise onunla birlikte olacak, peki siz nereden biliyorsunuz derseniz, onu da ben demiyorum, zalimi de, mazlumu da yaratıp rızkını veren Rabbülalenin diyor.
Allah’ım ahlakımızı Resulün, Habibin ve efendimiz Muhammed Mustafa’nın ahlakı gibi eyle. Allah’ım bizi san kul Resulüne hakiki ümmet eyle ve onu anlamamızı sağla. Allah’ım dünyayı bataklıktan onunla kurtardığın gibi bir daha onun nuruyla kurtar. Allah’ım ümmetin en çok ihtiyacı olduğu şu günlerde, Resulünü yanımızdaymış ve bizi cahiliyeden kurtarıyormuşçasına bize anlat, bize anlamayı kolaylaştır. Allah’ım biz onu tam anlayamadığımızı biliyorum, o yüzdende bocalıyoruz bizleri bu bocalamadan da kurtar. Bize kolaylıklar ihsan eyle, bizleri de kolaylaştıranlardan eyle, bizleri zorbalardan ve zorluk çıkaranlardan eyleme. Tüm dünyayı Rahmetinle ve Efendimizin ahlakını anlayarak huzur bulmalarını sağla. Bizleri ayağı kayanlardan eyleme. Bizleri rahmetinle yarlığa ve ümitsizliğimizi Resulünün aşkıyla umuda cevir. Efendimizin doğumunu bizlerin gönüllerine de rahmetinle, merhametinle ve adaletinle doğur. Amin.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık