İsa DOGAN

Gül-Erdoğan Çatışmasını Ummak Bencilliktir!


İsa DOGAN
2 Ağustos 2012 Perşembe 11:07
2014 yılında Türkiye’de ilk kez siyasi Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. Muhalefetin beklentileri ise Gül-Erdoğan çatışması üzerine yoğunlaşmış durumda.
Oysa sayın Gül’ün Erdoğan ile siyasi bir çatışmaya gireceğini sanmıyorum. Çünkü bu çatışmadan en büyük zararı sayın Gül görecektir.
Türkiye’nin en büyük siyasi figürü Recep Tayyip Erdoğan’dır. Kimilerine göre Atatürk’ten sonra en önemli lider, bana göre ise sivil siyasetin hakim olduğu Türkiye tarihinde en önemli bir numaralı liderdir. Yaşanan değişimin hızını görerek bunu söylüyorum.
Muhalefetin çatışma beklentisi üzerine seçim politikası gütmesi açıkçası siyasi üretkenliğinin olmadığını gösteriyor. Oysa muhalefet partilerinin yapması gereken kendisini geliştirmektir, iktidar partisine takoz yapmak değil.
Güçlü lider, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için çok önemlidir.
Geçmişte ülkemizde ucuz kahramanlar yaratılırdı: Önce çukur kazılır halk içine sokulurdu, sonra yapay yaratılan lider gelip kendi kazdıkları çukurlardan halkı kurtarırdı ve bu sayede kahraman olurlardı.
Oysa R.T.Erdoğan Türkiye’nin çukurlardan bataklığa dönüşmüş bir döneminde hiç de ucuz kahramanlık yapmadan önce bataklığı kurutup sonra da çukurları kapatan bir liderdir. Kim ne derse desin bu halk uzun yıllar siyasetçilerden sadece vaat dinlerken bu adamda yalan olmayan, süslenmemiş gerçekleri gördü.
“Adam ne diyorsa onu yapıyor!”
Evet, halk böyle düşünüyor onun hakkında.
Liderin önemi ne kadardır?
Bir örnekle siyasi partiler için liderliğin önemini açıklamaya çalışayım:
Diyelim ki Kılıçdaroğlu CHP’den ayrıldı DSP’ye geçti.
Ne kadar oy alır ?%1 dahi etki eder mi?
Bence etki etmez!
Ama R.Tayip Erdoğan CHP’ye dahi gitse yine en azından %50 oy alır değil mi?
R. Tayyip Erdoğansız bir AK Parti düşünebiliyor musunuz?
Ben buna ne AK Partinin ne de Türkiye’nin hazır olduğu kanısındayım.
O halde!
Bence Türkiye’nin geleceği ve selameti adına partili Cumhurbaşkanlığı düşünülmelidir.
Türkiye siyasi gelenekleri gereği bu siteme yatkındır da.
Yani R.T. Erdoğan’ın parti üzerindeki etkisi devam mı etsin?
Evet, partilerin kurumsallaşma aşaması ABD’deki iki partili yapı gibi veya Almanya’daki iki büyük iki partili yapı gibi partilerin kurumsal kimliklerinin ön plana çıkması sağlanana kadar R.T. Erdoğan’ın AK Parti üzerindeki siyasi nüfuzu devam etmeli.
Yani bir geçiş dönemi gibi düşünülmeli!
Türkiye hiç bu kadar istikrarlı yönetilmedi!
Gerçek manada statükonun gücü son 3-4 yıllık süreçte kırılabildi.
Yani daha eskinin üzeri örtülemedi.
Ak Partideki bir parçalanma veya Erdoğan sonrası oluşacak istikrarsızlık statüko için umut edilen fırsatları yaratabilir.
Bugün AK Parti sadece bir siyasi parti değil aynı zamanda devletin kendisi de.
Yani o derece iç içe.
Bu nedenle AK Partideki parçalanma, çatışma devlete de, istikrara da etki eder.
----------------
Sadece siyasi bir birlik potansiyeline sahip olabilecek AB'nin yapısı ekonomik birlikteliği kaldıramadı. Ülkelerin verimlilikleri, kültürleri, iklimleri, sosyal yaşantılarının farklılıkları zorlama AB çerçevesini çatlatmaya başladı. Bakın haritaya ne dediğimi anlarsınız!
İspanya, Portekiz, İtalya, Yunanistan! Bu dört ülke size neyi anlatıyor?
Sizce tesadüf mü Akdeniz kuşağındaki ülkelerin kuzeydekilere göre krize saplanması? Bu birlikteliğin devamı isteniyorsa bu ülkelerin diğerleri tarafından sübvanse edilmesi zaruridir. Yoksa "siz de benim kadar çalışın" demekle olmaz. Almanya ve Fransa AB'nin liderliğini devam ettirmek istiyorlarsa bu ülkeleri beslemeye devam edecekler. Çünkü üstlendikleri rolün bedeli bu. Bu birlikteliğin devamı isteniyorsa bu ülkelerin diğerleri tarafından sübvanse edilmesi zaruridir. Yoksa "siz de benim kadar çalışın" demekle olmaz.
Almanya ve Fransa AB'nin liderliğini devam ettirmek istiyorlarsa bu ülkeleri beslemeye devam edecekler.
--------------------
Büyük güç olmanın yolu savaşları kendi topraklarından uzakta tutmak ve yönetmekten geçiyor. ABD, Pasifikle Atlantiğin arasında ve tüm kriz bölgelerinin uzağında dünyayı yönetiyor.
Geçmişte İngiltere de benzeri konumunun özelliğiyle dünyayı yönetiyordu.
Bugün halef-selef beraber yönetiyorlar. Avrupa'nın yakınında Balkanlar ve Rusya sorunları var iken, Japonya, Çin ve Hindistan'ın da tarihsel hesaplaşmaları var iken, Ortadoğu her yönüyle sorun yumağı iken, Rusya eski nüfuz alanlarının uzağında ve bir çok sorunları var iken, Afrika sömürülmüşlük dönemlerini ve de bir çok çözülmez sorunlarını bir türlü geride bırakamaz iken sorarım size ABD nerede duruyor?
Sorunsuz bölgeden bakan bir Güç!
Bu denklemde aşırı güç hayali kurmadan önce denklemi iyi analiz etmek lazım.
ABD'ye rakip olmak için bu bölgelerden birinde barış ve istikrar hakim olmalı.
ABD'nin yapması gereken ise barışa engel olmak!!
Türkiye barış istedikçe birilerinin savaş istemesi bu yüzdendir.
-----------
Dokunulmazlık milletvekiline veriliyor sülalesine değil!!Eskinin yan yollarını kapatmadıkça değişimin tam anlamıyla gerçekleştiğini söyleyemeyiz.Vatandaş sormaz mı? "aynı durumda sıradan bir vatandaş olsa acaba benim için de polisleri sıraya dizdirirler mi ".Türkiye eski Türkiye olmayacaksa herkes eşit olacak, kayırmacılık olmayacak! Türkiye artık böylesi milletvekili veya bilmem ne çocuğu diye yapılan kayırmacı muameleleri geçmişte bırakmak istiyor. Garibanın oyunu alıp garibana hava atılsın istemiyor. Dokunulmazlık milletvekiline veriliyor sülalesine değil!
---------------
Bin yıldır bir arada yaşayan millet bir davulcu kavgası ile karşıt cephelere bölünecek değil. Bu kadar ince iplerle bu millet bir arada yaşasaydı çoktan parçalanmıştık, çatışmaların içine sürüklenmiştik. Mahalle kavgasını da getirip Türkiye kavgası gibi lanse etmeye çalışan medyaya da hayret ediyorum.
Maşallah yine hassasiyetleri tuttu o bildik medyanın!
Tıpkı Suriye meselesinde insanlığın öldürülmesine değil de sadece kuzey bölgesine baktıkları gibi.
Sanki fırsat bekliyorlarmışçasına harekete geçen sivil toplum kuruluşlarına da şaşırmamak mümkün değil.
Aklınızı başınıza alın!
Bu yol kimseye fayda getirmez!
Sağlıcakla kalın.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık