Kaya KILIÇ

Farkında mısınız?


Kaya KILIÇ
26 Ocak 2014 Pazar 12:48
Kıymetli dostlarım ve okurlarım. Sitem ettiğimden ve yazılarımın son zamanlarda sertleştiğinden bahseden epey mail aldım. Birçoğuna cevap yazmaya çalıştım kendi halimce. O kadar hızlı değişen gündemin içinde, birde etrafımızda yaşanan olumsuzluklar ve daha neler, neler. Sakince konuşamıyoruz, hal hatır bile soramıyoruz. Tahammül derecemiz sıfır olmuş, hiç kimseye, hiçbir şeye tahammül edemiyoruz maalesef. Kavgaya sebep olsa bir nebze anlar veya anlamaya çalışırım ama sebep, karşılaşmanız oluyor. Selam veriyor, hal hatır soruyor, iyi dileklerden sonra ne hikmetse ufak bir espri ve peşinden, korkuyorsunuz dünya savaşı çıkacak diye. Aynı şeyi savunduğunuz insanlarla bile başka kavga sebebi buluyorsunuz. Ayarlarımızla oynamışlar da sanki her şeyi yanlış görüyor, yanlış değerlendiriyoruz. Dini konularda bile ayrımlar konuşuluyor. Bir konu olsun da tartışalım, bir konu olsun da geçmişin hıncını alalım, hiç değilse birkaç laf sokalım. Bunlar bizim halimiz değil diye düşünüyorum yâda öyle olmadığını benim yanıldığımı söylemenizi istiyorum. Tuhaf bir hal değil mi dostlarım. Asıl konuya gelmek istiyorum ve soruyorum?
Farkında mısınız? Hiç birimiz dostane konular konuşamıyor, sohbet edemiyoruz.
Farkında mısınız? Güven diye bir duygumuz kalmadı, herkese şüpheyle bakıyor, kimseye güvenemiyoruz.
Farkında mısınız? Dostluklarımız, arkadaşlığımız hep bir yerlere bağlı olmaya başladı, farklı düşünüyorsak zaten yanlış kişiyiz demektir.
Farkında mısınız? Parti, cemaat, takım vs. vs. ayrımlar sonucu isimlerimizin önü ya da arkasına ci, cu gibi takılar takılarak ötekileştirildik.
Farkında mısınız? Her işimize yansıdı bu gerginlik ve hiçbir şeye tahammülümüz kalmadı.
Farkında mısınız? Aile hayatımıza yansıdı bu hal ve ceviz kabuğunu doldurmayan meselelerden dolayı yuvalar yıkılıyor, çocuklar yetim, öksüz veya sahipsiz kalıyor.
Farkında mısınız? En güvendiğimiz kurumlar bir türlü çirkefe batırılıyor veya batıyor, maalesef güvenebileceğimiz hiçbir kurum kalmadı.
Farkında mısınız? Ne kötü şeyleri dile getiriyorum, buda iyidir diyeceğimiz ne kadar az konu var ve yine kötü şeyler yazıyorum. Daha korkunç şeyleri de yazmak istemediğimden burada kesiyorum.
   Ne durumdayız tahmin edin. Hangi hallerdeyiz ve en büyük derdimiz ne. Neden bu haldeyiz diye soralım vicdanımıza, neden üzerimizde dolaşıyor karabulutlar. Etrafımızda ki yangınlardan haberdar mıyız? Komşumuzun açlığı bizi ilgilendiriyor mu? Ne zaman gerçekleri anlayacağız, ne zaman gerçekleri göreceğiz? Eyvah demeden nasıl düzelteceğiz, bu sorulara cevap bulanlar mutlaka bana da haber versin. Bu duygu ve düşüncelerle, kalın huzur ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık