Edebiyat ve Bürokrasi


23 Şubat 2011 Çarşamba 15:21


Türk Edebiyatındaki Tipler şu şekilde özetlenebilir.
Alp tipi – Oğuz Kaan Destanı - Doğa ile Mücadele
Dede korkut Hikâyeleri: Tepegöz –Doğa Üstü güçlerle Mücadele
Gazi tipi: Battal gazi –Düşman ile  Mücadele
Veli tipi: Hacı Bayram Veli,  nefsi ile Mücadele
Ahi Tipi: Yunus Emre –Ahiret hayatı için Mücadele
Aşık Tipi: Leyla ile Mecnun Dünyevi aşktan, İlahi aşka gidiş  Mücadelesi
Aydın Tipi: Kalemle mücadele, Toplumda gördüğü yanlışlarla  Mücadele.

Gelgelelim  işin bürokrasi kısmına, ilk siyasi  düşünce yıllarımda, Ecevit’le   Demirel’in dönüşümlü başbakanlık dönemlerinde ikisi arasında  bir çekişme yaşanırdı. Çocuk aklımla şunlar bir anlaşsa her şey düzelecek diye düşünürdüm. Aradan yıllar geçti . Aynı dönemde Birisi başbakan birisi Cumhurbaşkanı oldu. Ama bir şey değişmedi. Sonradan anladım ki Bürokrasi denen bir Tepegöz varmış.

Atalarımız demiş ya, kalem kılıçtan keskindir. Demek ki bunun içinmiş. Bu arada kendimi bürokrasi ile mücadelenin içinde buldum.

Ataşehir ilçesi kurulunca, araştırdım, soruşturdum. Birde baktım ki, Eski PTT hastanesi Ataşehir’e yetmiyor. Yazdım, çizdim yeni bir hastane (poliklinik) açılması  için müracaatlarda bulundum. Sonuç alamadım. Bürokrasiye göre ihtiyaç yok. Hadi  dedim bize  bir de  PTT merkezi lazım, Bürokrasi - Hayır olmaz. Arsa yok. Hadi dedim Yeni ilçe kurdunuz. Vergi Dairesi de açında vatandaş sağda solda Vergi Dairesi aramasın. Bürokrasi -O da olmaz. Biz ilçeye bağlı değiliz. Bari dedim, Yeni Sahra pazarının yerini değiştirin, Pazar yeri trafiğin ortasında kaldı. (15 kişilik minibüse 30 biniyor. 13 ölü var)  Bürokrasi-Hayır efendim o da olmaz. Başka yer bulamayız. Pazarcılar kızar.

Bir de Üsküdar İlçesine göz attım. Bir de baktım ki, Vergi Dairesi kiraya çıkmış –Dedim, Bulgurlu da Hazine Arsaları var kendinize bir bina inşa edin Devlete kiracılık yakışmaz. –Bürokrasi, Hayır efendim olmaz. Bizim Üsküdar’da Toptaşı’nda  binamız depremde zarar gördü. Tamir ettirince geri taşınacağız. (Deprem Olalı 12 sene oldu. Ne bitmez tamirmiş). Cumhuriyet Mahallesinde lise yok. Öğrenciler dolambaçlı  İstikametteki Ünalan Mahallesine gidiyor. Bürokrasiden Tık yok. İlçe sınırları değişince Örnek Mahallesi Karakolu, Ataşehir ilçesinde kaldı. Üsküdar’ın Güney sınırında Libadiye Caddesinde 10 tane banka şubesi ve üç tanede tahsilat veznesi var. Ancak  güvenliği sağlayacak karakol yok.- Hadi dedim bari bu sorunu  çözün? Bürokrasi –Vatandaşın bunu istemeye yetkisi yok. İllaki birinin canının yanması lazım. Yoksa yok.

Düşünüyorum da Bürokrasinin görevi, kağıtları  delgeçle delip, klasöre takmak mı?


Vedat ŞİŞMANYORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık