İsa DOGAN

Çözüm sürecinde kimse düz yol beklemiyor!


İsa DOGAN
28 Temmuz 2013 Pazar 18:52
Asırlık bir sorunu çözmek için ortaya konan irade, samimiyet bugüne kadar buna cesaret edemeyenler açısından elbette ki panik ve korku yaratıyor. Çünkü siyaset malzemesinin içerisindeki bileşenler değişiyor. Bugüne kadar bu kronik sorunu baz alan ve başka hiçbir fikir üretmeyen siyasal oluşumlar vardı. Onlar için halkın refahı değil, ekonomi politikaları değil, demokrasi standartları değil... vs değil  tek sorun terör sorunuydu. Bu bakış açısı ucuz siyaseti doğuruyordu.
Oysa bugün siyaset daha zahmetli ve pahalı hale geldi. Artık tek bir sorun odaklı değil toplumun tamamı için siyaset üretmek gerekiyor.
 
Bu süreçte herkesin farklı görüşleri var. Kimi PKK’nın taktik yaptığını aslında silahlı mücadeleyi bitirmediğini, güçlerini Suriye’ye kaydırdığını söylüyor. Devletin aklı hepimizin gördüğünün toplamını görecek kadar sağlıklı işliyorsa bence sabırlı olmakta fayda var. Çünkü devletin de yaptığı bir hesap var.
Devlet, eğer özgürlük ve refah standartlarını daha da  yukarı çıkarabilirse PKK’nın nemalanacağı tarlalar kurutulmuş olacak. Bu sessizliğin altında devletin de hesap ettiği şeyler mutlaka vardır. Bu tür sessizlik dönemleri çatışmadan güç alan terör örgütleri için yıkıcı etkiye sahip olabiliyor. Bence devletin amacı da terör örgütünü  çatışmasızlıktan dolayı  tembelliğe mahkum etmektir. Bu çatışmasızlık süresi ne kadar uzarsa o kadar  tembellik etkin olacaktır. Bence devletin stratejisi bu düşünce üzerine kurulmuş: Bir yanda özgürlük ve refah seviyesi yükseltilen bölge halkı, diğer yanda çatışmasızlıktan dolayı tembelleşen bir terör örgütü.
Devlet aklı sürecin baltalanması karşısında oluşacakları da hesap etmiştir muhakkak. Bölgedeki Kalekol inşaatlarının hızlanmasının nedeni de bu ihtimalin göz ardı edilemeyecek boyutta olmasındandır.
Süreç baltalanırsa, terör örgütü,  karşısında çok daha güçlü bir güvenlik gücü  bulacağı gibi eskisi kadar halk desteği de bulamayacaktır.
Sürecin selameti içi Sadece  Devletin, PKK’nın, APO’nun, Kürtlerin istemesi yetmez. Bilakis herkesin aynı rüyayı görmesi gerekir. Herkes bu ülkenin geleceği için, kendi menfaatleri için  bu sorunun aşılması gerektiğini görmelidir.
İçerideki milliyetçi olmayan ulusalcı, ittihatçı damarın  yarım akılla halkı tahrik eden manşetlerini iyi okumak lazım. Onların bilip de bizim bilmediğimiz ne var?
Bilip bilmeme meseli değil, onlar için var olup olmama  meselesidir  aslında bu. Bu yüzden sadece terör sorunu bertaraf edilmiyor, içerideki ulusalcı, ittihatçı damar da bertaraf ediliyor.
----------
Bir Batılı için Kürt bir insanın değeri Türkiye karşıtlığı kadardır!
Bölge halkı  çatışmasızlıktan doğan gerilimsiz ortama alıştıkça eski günleri istemeyecektir. Bugünlerde bölgede kimilerine göre yalancı olan kanaatimce gerçek olan bahar havası var.
Halk PKK’nın veya devletin taktik ve stratejilerini umursamıyor. Halk bölgeye hakim olan huzuru umursuyor, terörsüz, çatışmasız ortamı umursuyor.
Çatışmasızlık ortamı PKK’yı tembelleştirirken halkı da  gerilimsizliğe, huzura alıştırıyor.
Bu tadı alan halk eski günlere geri dönmek istemeyecektir.
Mısır’da, Suriye’de, Irak’ta olanlara baktığımızda gerilim dolu huzursuz bir coğrafya ile çevrilmiş durumda. Bölgede yine kazanlar kaynıyor, insanlar ölüyor. Özellikle Türkiye’yi bu iklime sokmak istiyorlar ama köklü devlet geleneğimiz, sorunları çözme yöntemlerimiz, toplumsal mayamız bölgedeki diğer yapay oluşumlar gibi suni değil doğal olması bizi onlardan ayıran en önemli etkenler.
Artık şunu herkes iyi bilsin: Bu bölgede güçlü devlet istenmiyor.
Eski bir uluslararası teori diyor ki: Orta Asya ve Kafkaslarda güçlü bir devletin  ortaya çıkarsa, o güç dünyadaki başat güçlerden biri olacaktır.
Siz kahvelerde okey, iskanbil oynarken binlerce fikir adamı dünyanın geleceği için senaryolar düşünüp, tasarlıyorlar.
Bu nedenle sadece ağır sanayi üretmekle de güçlü olunmaz!
Yeterli derecede bilim insanı yetiştirmeden güçlü devlet olunmaz!
Artık kendimizi, komşularımızı, akrabalarımızı Batı’dan değil kendi ürettiğimiz bilgilerden öğrenmenin zamanı gelmedi mi?
Kürk sorununu da çözeceksek Batı’nın bakış açılarıyla değil kendi bakış açımızla çözmeliyiz. Bir batılı için Kürt bir insanın değeri Türkiye karşıtlığı kadardır.
-------------
MHP ve CHP Tembel siyaset yapıyorlar!
Yıllardır aynı yoldan gidip farklı sonuç beklemeyi nasıl izah edersiniz?
Olmuyorsa, anlamaya çalışırsınız ve eksiklerinizi gidermek için çaba sarf edersiniz.
Peki, bizim müzmin Ana ve yavru muhalefet ne yapıyor?
Ağızlarını açmış yukarıdan bir şeyler düşmesini bekliyorlar.
Eksiklerini gidermek yerine halının altına süpürüyorlar, anlamak yerine inatla kendi bildiklerini anlatmaya çalışıyorlar.
Ama olmuyor, olmuyor!
Çalışmayı sevmedikleri gibi değişmekten de korkuyorlar.
Durum böyle olunca da bağırmaktan, hakaret etmekten, kuru gürültü yapmaktan başka bir şey yapamıyorlar.
Tek bir stratejileri var: İktidar hata yapsın, biz de bu hatayı siyaseten kullanalım.
Yani koşmak yerine öndekinin yavaşlamasını bekliyorlar!
Yani Türkiye’nin kaybetmesini bekliyorlar!
Onlar için muhalefetin formülü şu: Muhalefet = iktidarın her yaptığına karşı çıkmaktır.
Onlar akıllanmadıkça da bu millet onları yedek kulübesinde çürütmeye mahkum etmeye devam edecek.
Türkiye’de iktidarın alternatifi var mı?
Kadrolarıyla, projeleriyle alternatif olacak bir muhalefet partisi var mı?
Yok!
Var diyen objektif söylemiyordur.
 
İşte bu bir eksiklik değerli dostlarım. İkinci bir iktidar alternatifimizin olmaması siyaseten çok büyük bir eksikliğimiz.
Almanya’da Yeşiller partisinin  dahi iktidar umudu var ama bizim muhalefetin yok!
Oysa bir iktidar muhalefeti kadar güçlü olur!
Türkiye bunu hak etmiyor. Türkiye’de iktidar sorunundan önce muhalefet sonunu halletmek lazım bence.
AK Parti kim?
Siz AK Parti’nin 11 yıllık bir parti olduğunu mu zannediyorsunuz?
Ak Parti =  Eski  ANAP, DYP, REFAH PARTİSİ, DEMORKAT VE ADALET PARTİSİ.. Tek Parti mağdurları
Evet, AK Parti Tek partili yıllardan  beri var olan bir siyasi organizasyondur.
Şimdi anladınız mı, neden bu halk sizi tercih etmiyor?
Çünkü sizi bu halk   sizi çok uzun zamandı çok iyi tanıyor.
Parti yeni diye ona oy verenler de yeni olacak değil ya!

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık