ÇANAKKALE 1915 - II


26 Mart 2012 Pazartesi 20:39
Önceki yazımızdan devam edecek olursak, Bütün bu kalabalığı taa buralara getiren sebep ne idi. Bahane neydi? İngilizler Yunanlıların bize yani Osmanlıya diş bilediklerini Balkan savaşından bu yana fırsat kolladıklarını bildiklerini uzmanlar söylemekteler. Bu konuda Yunanlılar desteklenerek Boğazdaki Türk Kuvvetleri arkadan vurulabilirdi. “Zaten Gelibolu bölgesinde zaten zayıf bir Türk kuvveti var bu yüzden Çanakkale Boğazını kolayca geçeriz.”Karşı taraf böyle düşünmektelerdi. Böylece Ruslara gereken destek sağlanarak kendileri ölecek Rus kuvvetlerini silahlandırmayı düşünmektelerdi.
Fakat bütün bunlar bir hayalden başka bir şey olmadığı ortaya çıkması için fazla beklenmeyecekti. Çeşitli defalarda pek çok bombardıman yapmalarına karşı umduklarına ulaşamamışlardır. Bu arada umduklarına ulaşamayan Komutanlar arka, arkaya istifa edecekler. Yeni gelenler durumu bilemediklerinden önceleri büyük bir iştahla işe sarılmaları ve akabinde beyhude caba içinde olduklarını anlamaları uzun sürmemiştir.
Bunu bir İngiliz komutanın hatıralarından anladığımız kadarıyla aşağı yukarı “bu savaşı isteyenlerin doğru dürüst hiç bir ciddi istihbarat yapılmadan bizi bu savaşa sokmuşlardır.” Diye açıklamışlardır. Bunları açıklayan zat, bize bunu yutturanların “bu işin neredeyse çocuk oyuncağı olduğunu bile ileri sürenler dahi olmuşsa da görüldüğü gibi Türkler bu işe hazırlıklı oldukları bizim kilerin bu konuda hayal kurdukları anlaşılmaktadır.”  Diye itiraf etmiştir.
O günlerde yayınlanan “İKDAM” gazetesinin baş yazısında mealen “bu savaş neticesinde anlaşılmıştır ki bizim en büyük ve en birinci düşmanımız İngilizlerdir. Hâlbuki şu son zamana yani savaş öncesine kadar İngilizler en iyi dostumuz olarak görünerek bizi kandırmışlardır. Bu gün bunu geç de olsa anladık.” Diye yazmasından ne kadar geçmişti ki yine İngiliz bizim en nadide dostumuzdur. Cumhurbaşkanımızı önce kendi Ülkemizde İngiliz Savaş gemisinde ve de İngiltere’de ise sarayında ağırlamışlardır. Bu gibi duruma “Bayram değil seyran değil…….” İle başlayan deyime göre bu İngiliz bizi neden öpmektedir. Bakalım bunun altından neler çıkacak?
Çanakkale Savaşı sonrası İşgalciler Boğazı geçemediler, Rusya çöktü ve komünizm ülkeye çöreklendi, ne yazık ki Osmanlı da çöktü ama Türkiye Cumhuriyeti kuruldu, binlerce şehit işte bu ikiyüzlü İngiliz yüzünden verildi ruhları şad olsun.  Çanakkale Savaşlarının özeti bu kadardır. İsteyen buralara bir çok rakam veya isimler ekleyerek bu konuyu istediği kadar uzatabiliriz.
Tabii ki “özeti bu kadar” demem latifedir. Bu konuda neler yazılsa yine de az yazılmış veya söylenmiş olur. Buralarda olan beher olayın her biri bir roman konusu olacak mahiyettedir. Burada bize saldıran saldırganlar arkalarına yedikleri kazma ve kürek saplarının izleri hala belirgin acıları hâlâ taze ki hınçlarını alamamış olmalarından dolayı diş gıcırdatıp yine bize şirin görünmekteler ama arkadan teröristleri kışkırtarak bizi yıpratmaya çalışmaktadırlar. Bu zaman zarfında şu an bize şirin görünme, uyutma rolündedirler, bizleri uygun zaman gelince parçalayarak yutmayı kafaya koydukları anlaşılmaktadır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık