İsa DOGAN

Bu bir Doları kurtarma operasyonudur!


İsa DOGAN
17 Mart 2015 Salı 19:34
Grafikleri iyi analiz etmek gerekiyor:
Son 1 yıl içerisinde Euro Dolar karşısında %21 değer kaybetmiş.
Geçen yıl 06 Mart tarihinde 1Euro =1,3922 Dolar iken şuan 1 Euro= 1,09 Dolar
Son 1 yıl içerisinde TL Dolar karşısında  %16,5 değer kaybetmiş. Geçen yıl 06 Mart tarihinde  1TL=2,2035 Dolar iken şuan 1TL = 2,57 $
Son 1 yıl içerisinde TL  Euro karşısında %6 değer kaybetmiş. Geçen yıl 06 Mart tarihinde 1 TL=3,03 Euro iken şuan 1 TL=2,82 €
Dolar'da küresel bir hareketlilik söz konusudur, iç piyasa ya da Erdoğan MB gerginliği değil. Birileri küresel Dolar harekeliliğini medya aracılığıyla algı operasyonuna dönüştürüp içeriye Erdoğan'ın ve iktidarın üstüne yıkmaya gayret ediyorlar. Aynı taktiği ne tesadüftür ki Gezi’den önce ve 17 Aralık darbe teşebbüsünden önce de yaptılar. Bir anlamda etkili olmak için yelkenlerine FED’in faiz açıklamalarını rüzgar olarak kullandılar. Gezi ve 17 Aralık darbesinden bir kaç gün önce FED faizleri artıracağını açıklamış, küresel olarak Dolar artmaya başlamıştı.
Bundan sonra ne olacak?
Doların bu artışına paralel olarak küresel çapta  her ülke için fiyat ve ücretlerde güncellemeler olacaktır. Bu sayede yeni bir Dolar çıpasıyla ekonomiler yoluna devam edeceklerdir.
Peki, neden Dolar küresel olarak değer kazanıyor?
Petrol fiyatlarıyla zarar eden Dolar zengini Arap devletlerinin zararları Doların değerlemesiyle de telafi edilmiş oldu. Aslında konuya şöyle de bakabilirsiniz: Petrol fiyatlarının düşmesiyle değer kaybeden Doları kurtarmak için FED faizleri artırarak operasyon yaptı. Bu bir Doları kurtarma operasyonudur!
Petrol Dolar ile satılır!
Ne kadar petrol satılırsa o kadar Dolar kullanılır!
Ama önemli olan miktardan çok fiyat ile ilgilidir. Petrol fiyatları ne kadar yüksekse, o kadar da Dolar ihtiyacı artar.
-------------
SADECE TL DEĞİL, DİĞER PARA BİRİMLERİ DE DOLARA KARŞI DEĞER KAYBEDİYORLAR!
Hürriyet:
Doların pound, Japon Yeni, İsviçre Frangı, İsveç Kronu, Kanada Doları ve Euro’ya karşı değişimini gösteren dolar endeksinin 11 yılın zirvesine çıkmasına Türk Lirası da tepkisiz kalamadı.
Hammaddeleri Dolar ile alıp, malı büyük oranda Euro ile satmak bize maliyetli oluyor. Dolar cinsinden maliyetler yükselirken, ihraç ürünlerimizin değeri  Euro’daki kayıp nedeniyle  düşüyor.
Merkez!
Elindeki Dolarları ne zaman kullanacaksın?
Ateşe büyümeden su dökmenin tam sırası!
Daha cesur olunmalı ve gerekirse doğrudan müdahale edilmelidir.
Anladığım kadarıyla birileri TL’den çıkıp Dolar’a geçmek istiyorlar. Bu nedenle de Dolar üzerinde baskı oluşturuyorlar. Düşük kur ile girdikleri TL’den elde ettikleri getirileri Dolara çevirip,  ABD  faiz oranlarını yükselteceği yönünde sinyaller verdiği için her zaman güvenli gördükleri limana geri dönmek istiyorlar. Ama zarar ederek değil!
Avrupa  Merkez bankası ise tam tersine 1trilyon Euro para basacağı için Euro para birimi Doların yukarıdaki etkisine katmerli bir şekilde katkı sağlıyor.
100 000,-Dolar ile geçen yıl  Kur:2,20 ile toplam 220.000,- TL üzerinden   tahminen %8 faize  para yatırıldığını düşünün. Bu para yıl sonunda 237.000,- TL oldu. TL’den çıkıp Dolar’a geçmek istediniz de, 237.000,-TL’yi kur 2,55 iken Dolar’a çevirirseniz, 93.176,- Dolar eder. Yani bir yıl öncesine göre Dolar  bazında zarar etmiş durumdasınız.
Bu durumda iki baskı faktörü devreye girer: 1) TL’de kalınması için yüksek faiz, 2) MB’nın Döviz rezervlerinden talebi karşılayacak ölçüde satmasıdır. Doların TL karışsındaki değeri yükseldikçe TL’ye yatırım yapmış olan yabancılar TL’den Dolara geçiş yapamayacaklardır. Bunun için özellikle faiz yönünde baskı yapmaya devam edeceklerdir.
Durum böyle!
Durumu iktisadi etkenler ile görmeyip, siyaset üzerinden değerlendirenler fırsatçılık yapıyorlar. Eğer Erdoğan’ın kur üzerinde bu kadar etkisi olsaydı, neden geçmişte bu gücünü kullanmadı?
Mesele şu: ABD 2008 yılında bastığı karşılıksız paraları, faizleri artırarak geri çağırıyor. Aslında şu yaşananlar depremler gibi, bir denge bulma çabasıdır. Küresel sistemin Dolar üzerindeki baskıları artıyor. Doların kağıt değerine düşmemesi için ABD’de faiz oranları ihracata etkisi göz ardı edilerek yukarı çıkarılıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık