Kaya KILIÇ

Biz İki Arkadaştık Biz İki Arkadaştık Biz İki Arkadaştık


Kaya KILIÇ
23 Şubat 2011 Çarşamba 14:05


Bu bir hikâyenin başlangıcı, çok geçmedi üzerinden. Aklıma gelmeyen her şeyi yaşadığım ve bir anlam veremediğim. Arkadaşım, canım dediğim ve her şeyimi paylaştığım, arkadaşlığın gereğini her zaman yapacağımı sandığım. Arkadaş; Orta Asya da, savaşın ok ve yay ile yapıldığı dönemlerde Türk savaşçılar, arkalarından gelebilecek bir saldırıyı önlemek için, sırtlarını önceden bu amaçla hazırlanmış bir TAŞ'a dayarlardı. Bu taş "ARKA-TAŞ" veya Azerbaycan’daki telaffuzuyla "ARKA-DAŞ" olarak adlandırılırdı. "Dostluk" kavramının zaman içinde, insanın arkasını yaslayabileceği ve kendisini olabilecek kötülüklerden koruyacağı fikri ile özleştirilmesi sonucu "arkadaş" kelimesi "dost" anlamında Türkçemizdeki yerini buldu. Sırtınız "arka taş"sız kalmasın. Böyle başlayıp devam etsin istediğimiz, herkesinde bizi imrendiği, kıskandığı ve arkamızdan dua ettiği “bu çocuklar kardeşten bile ileri” ne mutlu dedikleri haller.

İki kardeşin bile aklına gelmeyenlerin yaşandığı bir dostluk. Tabiri caizse, yedikleri ayrı gidiyor, yoksa neredeyse bir vücudun azaları gibiler. Arkadaşım, bir gün bana bir şey olur diye hiç korkmuyorum, çünkü sen varsın. Bir yere gitsem, gözüm arkada kalmaz. Aynı şeyleri de senin benim için düşündüğünü biliyorum ve bende aynısını senin için yapacağımı bilmeni, hatta tereddüt bile etmemeni istiyorum. Şunu da bilmeni istiyorum, herkes sizin için kötü düşünebilir ama ben asla düşünmem ve düşünemem. Beni anlamanı ve kızmanı da anlarım ben. Annenin sendeki değişikliği görmediği yerde ben görürüm. Bütün dert ve sıkıntını bilirim, neleri sevdiğini nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını da ben bilirim.
Nefes alışından sıkıntını, heyecanını, paniğini ve daha ne olağanüstü halin varsa hepsini. Ben seninle bir elmanın iki yarısıyım sanırım. Hani vardır ya ikizler, birisine bir hareket yaptığınız da öbürü de hisseder öyle bir şey işte. Sakındığım bir uzvum gibisin, gözüm gibi, kalbim ve diğer azalarım gibi. Sende bana bunları ima ediyor fakat benim gibi itiraf edemiyordun. Ben açık, açık söylüyorum. Sen benim arkadaşımsın, dostumsun ve sırdaşımsın. Sır nedir derdik aramızda bazen, ikimizin bildiği diye cevap verirdim itiraz ederdin, bilemedim dostum derdin. Sır, senin bile bilmediğin benim senin hakkında bildiğimdir. Arkadaşlık, dostluk böyle bir şeydir, ihtiyacını hissetme ve ona hissettirmeden yapmadır. Bu konuşma, arkadaşlardan birinin ciddi bir işin veya kurumun başına geçmesiyle değişir mi? Hep bir ağızdan ve sesli bir şekilde evet dediğinizi duyuyor gibiyim, yanılmadınız da zaten. Bir düşünür diyor ki (… ) bende bulunmayanı benden isteyen birde beni benim zaafımdan yararlanarak küçük düşüren şu nefsimden kurtulduğum gün benim en mutlu günümdür. Buna da evet hepimizin bir zaafı mutlak vardır, alışkanlıklarımızın çocuğu değil miyiz zaten.
Can arkadaşım makam sahibi olmuşsun, bu makamın gereğini yapacağına ve adil olacağına cani gönülden inanıyorum. Yarın söyleyemeyeceğimden şimdi peşinen söyleyeyim. Hak sahibine teslim edilmezse, teslim etmeyenin boynuna kalırmış, sonra bu ihlaller o kadar çok olurmuş ki anladığında altında kazanlar kaynarmış. Bugün beni dinleyebilir, anlayabilir ve konuşabilirsin. İşlerin başından aştığı, yanına gelenler gelemez olduğu ve ulaşılmaz birisi (etrafını yalaka, düzenbaz ve göz boyacı takımı) olduğun zaman ne beni nede dost ve arkadaşlarını göremeyeceksin. Ben senin yıkık bir ev görünümünde, perişan hali hayal bile edemem, bunu yapmaya da hakkın yok. Arkadaşım, unutma sen beni terk edersin benimse bedenim seni terk eder.
Arkadaşım, çok yanlışlarının önünde beni görürsün, ama çığ gibi büyürsen; ne ben durdurabilirim ne sen durabilirsin. Koça bir vadide durduğunda ise çoktan yıkmışsındır duvarları, yuvaları ve nice çınarları. Can arkadaşım, bu saatler iyi saatlerimiz. Zaman su gibi geçip gidiyor, biz zaman içerisinde bir mum gibi eriyor, bu eridiğimizin de çok zaman farkına bile varmıyoruz. Kendimizin ateşini hazırlayanlardan değil, arkamızdan hayır dua edenleri bırakmamız ve selam verip, selamımızın da alınmasını isteriz. Bu haller üzere hareket edip, hem kendini hem de sevenlerini mutlu edeceğini düşünüyor, yeni hayatında başarı ve mutluluklar diliyorum. Konuşulan ve gördüklerinden ibret alan olmak dileği ile.

Kilic_kaya29@mynet.com


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık