ŞÜKRÜ KAYA

Bir yılı değerlendirmek, bir yılı eritmek, bir yılın muhasebesini yapmak


ŞÜKRÜ KAYA
31 Aralık 2015 Perşembe 12:22
2015 yılı bitiyor –bitti! Ömrümüzden bir yıl daha gitti. Yani ailemiz, toplumumuz, ülkemiz, dünyamız bir yılı daha eritti. Yoksa 2016 yılı geldi hadi sevinelim diyenlerden misiniz?
Kişi toplumla vardır. Toplum ise geçmişi, kökeni ile devleti ile varlığı ile mevcudiyetini korur. Kökenden yoksun bir toplum batmaya mahkûmdur.
Toplumumuzun yılbaşı alışkanlığını irdeleyelim. Yaşasın bir yıl bitti, yeni yıl geldi! Lay lay lomlar, yılbaşında eğlenmeler… Hadi geçmişi boş verdim, geçen senenin muhasebesini yaptım mı?… Ben 2015 yılı için şunu yapacağım, şunu hedefliyordum böyle oldu. Şurada hata yaptım, 2016 da şuna dikkat edeceğim. Şu hatalarım var… şu hayır işlerini kaçırdım.. Ömrümden bir sene daha gitti… şu konularda acele etmeliyim…. Gibi konularda hesaplaşmamı yapıyor muyum? Bu hesapları yaparken, kişisel kariyer hedefleri, ticari ataklar yaparken her an öleceğimi düşünüyor muyum? Yani asıl hedefim neresi … dünyalık hedefler mi? Yoksa dünyanın yanın da asıl karargahımız ahiret mi?
Peki, toplum olarak, devlet olarak muhasebemizi yapıyor muyuz? Başımıza gelen belalar -felaketler, kazançlar, kayıplar, hatalar, kamplaşmalar, terörle olan sınavımız… çok cana meselelerde biz bu olayları, tecrübeleri, acıları tecrübe defterimize, yüzleşme defterimize yazıyor, yazdıklarımıza göre kendimize yön çiziyor, aynı hataları bir daha işlememeye gayret gösteriyor muyuz? El cevap…!!!? Maalesef kitlesel yayın organları da dâhil, geçmiş sicilimizi tarihimizi bırakın, bir yılın şeceresini döküp de bize yol çizmiyor…
Sıkıntı bizim hala Osmanlı kökenimizi tanı yamamızda, geçmiş sicilimizi özümse yememizde, içleştirememizde… Yani ben Osmanlı tecrübesi edindim, bu ışıkla yönümü çiziyorum… diyememizde… Hatta hala geçmişi ret ve geçmişimizi unutma hastalığımızda ısrar etmemiz devam ediyor. Bizim hayata bakışımız maalesef anlık oluyor. Toplum olarak büyük felaketler yaşadık, bırakın geçmişteki felaketleri şu geçen 2 sene içinde ülkemiz ne badireler atlattı. Biz peki yeni yaşadığımız bu felaketlerden ne ders çıkardık. Hatalar tekrarlandı mı? Tecrübe sahibi olduk mu? Sahi biz 2 sene içinde ne yaşadık. Hatırlıyor muyuz?!!
Geçmişten ders almıyoruz, ders almak istemiyoruz. Bananeciliğimiz arttı. Bencilliğimiz arttı. Toplumsal sorunlara, felaketlere, hastalıklara vurdumduymazlığımız had safhada. Batarsak batalım diyoruz. Kendimizin de batacağını düşünmüyoruz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık