Kaya KILIÇ

Bir konu hakkında konuşuyorken,


Kaya KILIÇ
17 Kasım 2012 Cumartesi 15:23
Kızarız değil mi, biz bir konu hakkında hararetli, hararetli konuşup tartışırken, birisinin gelip alakasızca müdahale etmesine. Hatta bazı hallerde o kadar hiddetleniriz ki; en can alıcı yerinde bırakıp terk ederiz veyahut hiç istemediğimiz halde konuyu değiştiririz. Ne can sıkıcı hal, ne kadar sinir bozucudur. İçimizden sen bir dur hele, senin önemli bir konuna da ben nasıl dalıp tarumar edeceğim görürüsün, deriz içimizden yüzüne karşı. Hiç sorma hoca, böyle adamlardan çokça var etrafımızda dediğiniz duyar gibiyim. Bazı haller sizin için hayat memat meselesiyken; birileri sizin bu halinizi eğlenceye cümbüşe çevirir ve sizi zıvanadan çıkarırlar. O an boğasınız gelir içinizden veya çok sinirlenirsiniz de ağza alınmayacak, size yakışmayan sözler sarf edersiniz. Siz oradan ayrılınca; adamın gerçek yüzü çıktı ortaya işte der pişkin, pişkin. Akıllı birileri varsa uyarırlar da derler ki: o yine sabırlı davrandı, falanca olsaydı senin, ağzını, burnunu dağıtırdı. Yine pişkinliğe devam eder de yahu arkadaş ben ne dedim ki der. Allah o hallerde hepimize sabır nasip etsin, vesselam.
Bu günlerde herkesin konuşup, tartıştığı mesele üzerine bizlerde iki kelime edelim dedik ve konuya girdik. Hani yine tabiri caizse, girmez olaydık, bin pişman ettiler, ne meramımızı anlatabildik nede ne demeye çalıştık. Her soruya bir cevabı olanlar, her konudan anlayanlar, bilmediği hiçbir konu olmayanlar var ya; ne konuşuyorlar fikir veriyorlar veya birisinin konuşmasına müsaade ediyorlar. Kardeşim varsa bir söyleyeceğin söyle veya dinle yok, o illa senin söylediklerine muhalefet yapacak ya da orada bulunan herkese sataşacak. Maalesef, maalesef bu türden adamlar da siyasi bir yerlerde yönetici ve bir yerlere yön veriyorlar. Bazı zamanlar içimden yüzlerine; o yüzden iktidar olamıyorsunuz, sen bu haldeyken neler yapıyorsun, bir de iktidar olsan ne olur acaba diye. Asabiyetle söyletiyorlar, sonrasında seviyesine indim diye üzülüyorsunuz. Olmasa keşke diyoruz ama yine de o insanlarla bir arada yaşıyor ve oturuyorsunuz.
Ağır meseleler, vicdani, insani ve memleket meseleleri. Hiçbir konuda konuşamıyorsunuz. Bu arada dini konuları hiç katmıyorum bile; hafazanallah iki dakikada kırk yıllık Müslümanlıktan çıkarıyorlar, oda yetmiyor; bu kafayı sıyırmış, kafasını, beynini falancalara satmışla bitiriyorlar. Kavga etmeden hiçbir şey tartışamıyor, konuşamıyoruz. En doğru benim dediğim oluyorsa zaten; o işin ustası bile olsan, biraz sonra çırak bile olmadığını anlıyor, vay be benim bugüne kadar bildiklerim hep yanlışmış diyorsunuz. Medeni olunmalı, tahammül edilmeli ve kişiye olmasa da fikrine saygı duyulmalı (değerlere bile, bile hakaret etmediği müddetçe)diyorum. Medeni olmak bir şehirde yaşamak değil tabi ki. Medeniyet insana, doğaya, hayvana ve her şeye hak ettiği gibi davranmaktır. İnsan olduğumuzu unutmadan, hatalarımızın olabileceğini düşünerek, gerektiğinde özürde dilebileceğimizi ve karşımızdakini de kendi yerimize koyarak; kalbinin kırılmaması gerektiğini bilmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle kalın huzur ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık