Kaya KILIÇ

Bayram da tatil de bitti


Kaya KILIÇ
6 Eylül 2011 Salı 17:14
Huzurlu bir ramazan geçirdik diye inanıyorum, en azından ben öyle geçirdim. Her ramazan olduğu gibi ibadetleri ve şekillerini/sayılarını vs, vs. sorgulansa da çok ta mide bulandıramadılar. Camiler bir başka doluluk yaşadı, insanlar Kur’an’la bir başka haşır neşir oldular/olduk. Sayısız hatimler yapıldı. Evlerde çok şenlikli geçti bu ramazanda, birçok evde ya sohbet ya hatim yapılıyordu. Herkes Kur’anı daha iyi anlama ve onun gereği olan yaşamayı konuştu. Dün eline bile almaya çekinenlerin koltuklarının altından eksik etmediler Kur’an ı. Boş zamanlarda çok hoş sohbetlere tanık olduk. Arada sertleşse de sohbetler, bir müddet sonra ramazan huzur ve sakinliğiyle birleşip sohbet arasında yağ tadında eriyip gitti. Düşmanca konuşmalar yerini dost ve huzur mevsimine bıraktı.
Uzak diyarlardaki insanlara da eller/kollar uzandı. Komşularımız gibi davrandık/davranmaya çalıştık o hiç görmediğimiz insanlara. Hep bizden birilermiş gibi izlerken içimiz cız etti ağladık/duygulandık. Kardeşliğimiz ve insanlığımız belki de hiç bu kadar zirve yapmamıştı. Huzur ayı olması gereken ramazanı (ufak tefek huzursuzluklar olsa da) huzurlu ve huzurla geçirdik diye inanıyorum. Her seferinde hiddetimizi; kardeş ramazandasın bu halin hiç hoş değil kendine gel ile kendimize geldik. Kırmadık, kırılmadık ve hep daha fazla yapıcı olduk. Ramazanı uğurlarken bir hüzün çöktü üzerimize. Bu nedenle bayrama belki de biraz buruk girmiş olduk. Şimdi hep beraber dediğinizi duyuyorum; ramazanda bayramda çok güzeldi elhamdülillah, bende hepinize katılıyorum ve sabırsızlıkla bir dahaki ramazanı bekliyoruz diyorum. Nice ramazan ve bayramlarına kavuşursunuz, sağlık ve sıhhat ile.
Tatil
Dokuz günlük resmi tatille birlikte Anadolu kentleri, esnafları ve sılayı rahimlerle doldu taştı. Otobüsler, uçaklar, özel otolar ve bilumum taşıtlara sığamadık. Hepimiz ramazan bereketiyle, anamız, babamız ve akrabalarımızla hasret giderdik. Birileri tatil beldelerine giderlerken; bu sene Anadolu daha revaçta ve daha dolu, doluydu. Bence böylesi daha güzel, bir tek trafik kazaları ve sonrası olan travmalar kötü veya güzelliği bozuyor. Bu konuda da daha dikkatli ve bana bir şey olmazdan sıyrılsak çok, çok daha güzel olacak diye düşünüyorum. İnsana, yaşayana ve doğaya daha saygılı olmak, sadece hakkın kendimize ait olmadığını düşünerek, hareket etmek dilek ve temennisiyle, nice huzur dulu zamanlara.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık