Kaya KILIÇ

Baktım ki bayram geçmiş…


Kaya KILIÇ
13 Kasım 2011 Pazar 16:47
Şimdilerde hesapsız konuşuyorum. Bazı, bazı kendimi eleştiriyor, bundan sonra şununla, şununla daha dikkatli konuşacağım diyorum. Olmuyor, olmuyor, olmuyor. İnsan alışkanlıklarının çocuğudur der atalarımız, çok doğru demişler, çok doğru söylemişler. Yapamayacağımızı neden söylüyoruz ki? İnsan zaaflarından haberdar olunca daha dikkatli ve daha düzenli oluyor. Bunları hep söylüyoruz ama maalesef yapıyoruz. Herkese araç kullanırken, lütfen hızlı kullanmayın deyip; aşırı hızla radara yakalanıp, bir sürü ceza yiyorum. Bir işin başına gecene kadar herkese akıl veriyoruz ama işin amiri veya sahibi olunca ise, kral kesiliyor, azılı bir cani gibi önümüze geleni doğrayıp geçiyoruz (doğramaktan kasıt, insanı canından bezdiriyoruz). Hak, hukuk, adalet kelimelerini en çok biz kullanırken; şimdi ne hakkı, hukuku deyip kimseyi adam yerine bile koymuyoruz. Kınadığımız, aşağıladığımız, adam mısın dediğimiz insanların aslında bizden bir farkı olduğunu unutuyoruz. Bu dünyada onlara amir, yönetici, idarecisi vs. vs. iz, aslında ateşten göleğimize böyle yapmakla birde benzin döktüğümüzün farkın da bile değiliz. Unutmayalım, büyüklerimizden duyduğumuz bir söz var, boynuzsuz koyun bile boynuzlu koyundan hakkını alacak diye. Madem bunları biliyoruz neden gereğini de gereği gibi yapmıyorsunuz denildiğinde; sığınılacak en kolay yolu seçiyoruz, kardeşim ben hak edene hakkını veriyorum, hak etmeyeninde hakkını elinden alıyorum, bunu yapmakta adalettir o kadar.
Mutlu bir bayram geçirdik değil mi? bana göre böyle ama birde oğullarını hain pusularda kaybeden anne/babalara bir sorsak.  Mutlu bir bayram geçirdik değil mi? Bana göre böyle ama birde depremde ailesini, işini, evini vb. şeyleri kaybedenlere sorsak. Mutlu bir bayram geçirdik değil mi? bana göre böyle ama birde akıbetlerinin ne olacağını bilemeyen, nerede nasıl istihdam edileceklerini bilemeyen işçi arkadaşlara sormak lazım. Mutlu bir bayram geçirdik değil mi? bana göre böyle ama birde hastalığına şifa arayıp ta bulamayanlara sormak lazım. Allah herkesin mutlu olacağı bir bayram nasip etsin, bize olan bayram bazılarına hüsran olabiliyor.
Ha bir atasözü vardır ya “ fakir bayramı görene kadar, öbür bayram yaklaşır” diye. Neler yaptık bu bayramda, kimleri ziyaret ettik, kimlerin elini öptük, kimleri mutlu ettik. Kendimize göre bir sürü işler ve ziyaretler yaptık. Kime soruyorsam amma hızlı geçti, birde baktım ki bayram bitmiş, sabah işe gidiyorum gördüm kendimi, daha tam dinlenemedim bile. Buruk geçti bu bayram doğrusu ve ‘’birde bakım ki bayram geçmiş’’ bayramı gereği gibi yaşayamadık, anlayamadık ve idrak edemedik. Anlayan, idrak eden ve yaşayan olmak dilek ve temennisiyle, kalın huzur ve sağlıcakla.
Not: Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı olan değerli arkadaşım M. Şamil Kural’a yeni görevinde başarılar dilerim. Van’a incelemelerde bulunmak üzere giden, Sultanbeyli Belediyesi ekiplerine geçmiş olsun diyor, Allah bir daha böyle bir şey yaşatmasın, dua ve temennisiyle.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık