Kaya KILIÇ

Asabiyetim var, oruçluyum


Kaya KILIÇ
9 Ağustos 2012 Perşembe 18:28
Son zamanlarda sıkça duyduğumuz kelime bu, asabiyim çünkü oruçluyum. Normal bir davranış mı bu değil, sakin olmamız, daha müsamahakâr olmamız gereken zamanda; her işimizde olduğu gibi bu işte de maalesef işin suyunu çıkartıyoruz. Büyük abilerimizden birisinin şöyle dediğini işitmiştim ve bende katılıyorum. “bir bardak su kadar hiddetlenmemiz gerekirken, bir ömür pişmanlık kadar gürültü çıkartıyoruz”. Ramazanla ve iftarla alakalı söylenecek en güzel söz sanırım. Herkesin kendini daha çok hesaba çekmesi gereken şu günlerde; başkalarına hesap sorma ve başkalarından her türlü sabrı beklediğini görüyorum. Uzak diyarlarda ve yakın komşularımızda neler oluyor bu aziz mübarek günlerde. Bir bardak suya, bir kaşık çorbaya muhtaçlar ve bizlerden maddi/manevi yardım bekliyorlar. Suriyeli bir arkadaşım var onunla arada yazışıyorduk, şu aralar yazışamıyorum, ülkeme gitmek istiyorum demişti İnşallah başına bir felaket gelmemiştir. Anlattıkları (oda akrabalarından duyduklarını söylemişti) insanın aklının alabileceği şeyler olmadığıydı. Sizler TV’lerde izliyor haberdar oluyorsunuz ama bana anlattıklarını anlatıp; zaten hüzünlü geçmekte olan Ramazanınızı daha da hüzne boğmak istemiyorum.
Yaratana sığınıp, tüm insanlığa huzur getirmesini istiyoruz. İçinde kadir gecesi bulunmayan bin aydan hayırlı KADİR gecesini aramaya başladığımız, son on günlerin içindeyiz. Ne olur iyi değerlendirelim. Hem kendimizi, hem yakınlarımızı ve hem de tüm insanlığın huzura ve mutluluğa ulaşmasına vesile olalım. Dua, dua yükselelim. Namazımızı vesile edip; Allahtan bol bol dilekte bulunalım. Tüm Müslümanları, tüm insanlığı, tüm hayvanatı ve tüm canlıları rabbimiz bizlere bağışlasın isteyelim. Cimrice düşünmeden, cömert Allahtan cömertçe isteyelim. Ver Allah’ım, yeryüzündeki tüm insanlığı ve özellikle zulüm görenleri koru diyelim. Zalimleri ıslah eyle diyelim eğer ıslahları mümkün değilse; Kahhar ismi şerifinle kahrı perişan eyle diyelim, hep beraber diyelim. Ülkemizi, güzel vatanımıza kast etmeye çalışan, onlara önayak olanları da Allah’a havale edelim, cani gönülden onlarında tiz sonu gelmesi için dua edelim.
Ramazan barış getirsin, huzur getirsin ve sonundaki bayram gibi tüm ruhlara bayram olsun isteyelim. Tüm insanlığı kucaklayan; barış ve huzur dini İSLAM dinimiz, tüm dünyaya huzur ve barış getirsin. Ramazan asabiyettense, bizlerde sabır ve huzurlu bir ortam olması için dua edelim. Bu dilek ve temennilerle kalın huzur ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık