Mustafa TURANOGLU

Analar Ağlıyor Eşler Ağlıyor


Mustafa TURANOGLU
23 Şubat 2011 Çarşamba 14:19

Bir matem bürüdü tüm anayurdu
Kimi tabutlara sarılıp durdu
Kimisinin gözpınarı kurudu
Analar ağlıyor eşler ağlıyor

Felaket duyuldu ta Ankara'dan
Durum çok vahimdir değil sıradan
Sabır ihsan etsin yüce yaradan
Semada melekler kuşlar ağlıyor

Kimi paramparça kimisi yandı
Kiminin figanı arşa dayandı
Bu drama fazla dayanamadı
Topraklar ağlıyor taşlar ağlıyor

Kimi sabah erken vardı işine
Bilemedi ne gelecek başına
Birçoğu değmemiş otuz yaşına
Emekler ağlıyor aşlar ağlıyor

Kimisi evlidir kimisi bekar
Kimin yavuklusu içten ah çeker
Kimisinin hüznü tümünden beter
Önlere eğilmiş başlar ağlıyor

Kimler hazırladı bu acı sonu?
Kimi kaybetmiş kafa kolunu
Kimileri bekler baba yolunu
Gönüller ağlıyor düşler ağlıyor

Derler çok elimli kardeş acısı
En çokta yanarmış ona bacısı
Dışarda şivan var içte sancısı
Baharlar ağlıyor kışlar ağlıyor

Kimi kor ateşte öyle eridi
Kimi maişete ömrünü verdi
Yine Mustafanın çoğaldı derdi
Gözlerimden akan yaşlar ağlıyor
Sevgili dostlar şiirin ana temasından da anlaşılacağı gibi Ankara OSTİM’de meydana gelen ve tüm insanlık alemini derin bir hüzne boğan olay hakkında birkaç kelam etmek istiyorum. Olayın teknik inceleme boyutu yetkililer tarafından titiz bir şekilde yapılmasına rağmen yinede insan merakını yenemiyor. Şöyle ki; acaba bu ve benzeri olaylar alın yazısı mı? Yoksa ihmallerden mi kaynaklanıyor?


Bunu şunun için soruyorum. İsmi hepinizce malum olan ülkemizin baş belası kendi saltanatlarını başkalarının felaketi üzerine bina etmeye çalışan ve bunda da geçmişte zaman zaman muvaffak olan fakat şu sıralar bellerinin kırılmak üzere olduğunu anladıklarından kendilerinin hala ayakta olduklarını ispat etmeye çalışan ve idareyi acze düşürmek isteyen ETÖ yapmış olamaz mı? Kuşkulanmamda haksız mıyım?
Bunların sinsi ve haince planları deşifre oldukça insanın kendi kendine sorası geliyor. İnsanları kitleler halinde imha etmeye çalışan bir örgüt bu tür şeyleri yapmaktan mı çekinecek? Değerli okuyucularım bunların yegâne kaygıları ve içlerini içten içe kemiren saltanattan sefalete düşme korkusudur. Çünkü aynı yerde birbirinden bağımsız iki iş yerinde bu elim ve yıkıcı olayın birkaç saat ara ile meydana gelmiş olması sizlerce de manidar değil mi?
Dişi kana batmış bu örgüt başta siyasi kanatları olmak üzere ahtapot gibi hemen her tarafa uzanmış olan kolları sayesinde bu ülkenin esas sahiplerinden intikam alma peşinde değil midir? Hemen kızmayın canım bizimki sadece merak. Umarım ki incelemeler sonunda asıl sebepler ortaya çıkar biz yanılmış oluruz. Aksi halde böyle birşey vb. olaylar devam ederse bu asil ve cengaver millet Türküyle, kürdüyle, lazıyla, sünni ve alevisiyle topyekün kılıçları kından çekip şahlanırsa bu örgüt ve yandaşlarına bu arzı dar eder. Bizden hatırlatması. Nerden mi biliyorum? Şanlı tarihimizde Malazgirt'ten Çanakkaleye kadar geçen zaman içinde vukua gelmiş olaylara bakmak yeterli olacaktır. Tekrar ediyorum inşallah biz yanılmış oluruz.
Her ne suretle olursa olsun maddi yıkımlar zaman içinde telafi edilse de giden canları geri getirmek mümkün olmadığı gibi sakat kalan birsürü insanın hayat boyu bir taraflarınının yıkık kalmasına ve bir o kadarda dul ve yetimin boyunlarının bükülmesine sebep olmaktadır.
Tabii ki her zaman olduğu gibi hayat devam edecek ne var ki ehli sünnet akaidine göre hemen her hususta bizler insan olarak tedbirimizi alır takdire karışmayız. İşte o zaman adetullah gereği başımıza gelen her türlü musibete boyun eğer bağrımıza taş basarız.
Değerli okuyucularım bu hususlarda söylenecek daha çok söz var da bazen sükut etmek konuşmaktan evladır. Hele de olayın bu aşamasında susmak daha da önem arzetmektedir. Bizimki sadece merak. ''Hem biz ne bilek ağa bilir'' Şimdilik burada yazıma son verirken vefat eden kardeşlerimize Allahtan rahmet, yaralılara şifalar, tümünün yakınlarına sabr-ı cemil dilerken bundan böyle hiçbir insanımızın burnunun kanamamasını rabbimizden niyaz ederim. Rabbimizin ülkemizi ve tüm insanlık alemini bu vb. afetlerden koruması için dualarımızı eksik etmeyelim.

Mustafa TURANOĞLUYORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık