Kaya KILIÇ

Alakasız konular ve bizim ilgilendiklerimiz


Kaya KILIÇ
10 Mayıs 2013 Cuma 14:46
‘’Sudan sebeplerle kavgamız oluyor.’’ Bizi hiç ama hiç ilgilendirmeyen, belki de ömrümüzün sonuna kadar karşılaşmayacağımız, muhatap olmayacağımız konulardan dolayı kavgalar ediyor, münakaşa ediyoruz. Bir söz duyuyoruz, bir resme bakıyoruz ve hiç aslını araştırmadan, nedenini sormadan, tamamen önyargıyla hareket ediyoruz. Sabırsızlığımız başımıza olmadık işler getirse de; uslanmıyor, aynı hatayı birçok kez yapıyoruz. Kemal Sunal’ın meraklı köfteci diye bir filmi var, izlemişsinizdir, en sonunda başıma hep meraktan dolayı geldi deyip; en sonunda alması gerekeni maalesef alamadığından dolayı da pişmanlık yaşıyor. Bizlerde birçok kez kendimizle özdeşleştirdiğimiz bu filmlerle, ne pişmanlıklar yaşıyor ve uslanmıyoruz. Yapmamız gerekeni yapmıyor, üzerimize vazife olmayan ne kadar olaya müdahil oluyoruz. Yaptığımız hatalardan dolayı, her seferinde bir daha yapmayacağım diye söz verip; aynı hatayı tekraren yapıyoruz. Kimsenin olmadığı, vicdanımızla baş başa kaldığımızda ise, yazıklar olsun bana, sana mı kalmıştı deyip; tabiri caizse kendimizi bir hesaba çekiyoruz. Keşkeler, keşkeler, keşkeler hep bir daha yapmayacağımı kovalıyor ama yine, yine yapıyoruz. Bazen alışkanlıklarımızın, bazen duygularımızın, bazen ise nefsimizin esiri oluyor, hep yapmayacağım dediğimiz şeyi ilk biz yapıyoruz. Madalyonun öbür tarafında zaaflarımız, alışkanlıklarımız, çevremiz, cemiyetimiz veya ırkı duygularımıza yenik düşüyoruz. ‘’insan alışkanlıklarının çocuğudur’’ diye bir yazı okumuştum, anlıyorum ki bazı hataları alışkanlıklarımız yaptırıyor bizlere ve bu yüzden de, hatayı tekrarlıyor, virt haline getiriyoruz.
Hayatlar yıkılıyor, aileler dağılıyor, insanlar mutsuz oluyorlar neden? Aradan biraz zaman geçince bakıyorsunuz ki(kavga edilen konu ceviz kabuğunu bile doldurmaz bir şey) hiç de büyütülecek, dert edilecek konu değilmiş. Anlayınca hayıflanıyor insan ama iş işten çoktan geçmiş oluyor; hatalar, hata yumağı haline gelmiş oluyor. Bir dursak, bir istişare yapsak, bir bilene danışılsak veya işi sabırla ve sakince duygular katılmadan düşünsek, çok da dert edilecek bir şeyin olmadığını görecek, müşahede edeceğiz. Acele ettiğimizden dolayı, olaylara tam vakıf olmada değerlendiriyor; işin aslını bilmediğimizden dolayı da, ipin ucunu kaçırıyoruz. Hal böyle olunca da, aman oldu bir kere yaptımsa yaptım deyip, ne hatamızı kabul ediyor veya nede karşı tarafın doğrularını kabul ediyoruz. Hata yaptığınızı söyleyenlere, yanlış davranıyorsunuz diyenlere, sen ne anlarsın ki deyip kestirip atıyoruz. Yanlışlarımız bir süre sonra doğrularımız olup çıkıyor. Kimseyi umursamaz oluyoruz, kimseyi muhatap almıyoruz ve sonunda anladığımızda yanımızda kimseler olmuyor. Ben ne yaptım dediğimizde çok geç kalmışızdır veya artık hiç dostumuz yoktur etrafımızda. Dik başlılığımız, bana bir şey olmaz dememiz ve benim yaptığım doğruydular hata yapmamızı daha kolaylaştırıyor. Sert tavrımız, ani çıkışlarımız ise yakınlarımızın bile bize doğruları söylemesini engelliyor.
Nasıl çözmeliyiz bu sorunları? nasıl kavga etmeden halletmeliyiz? Hepsini çözen, bütün sorunlara çözüm üreten bir rehberimiz, önderimiz var ama bizle ona müracaat etmiyoruz maalesef. Efendimizin hayatını tam manasıyla okumuyoruz, onun yaşadıklarını hayatımıza tatbik etmiyoruz ve Kur’an’ı hayatımızın hâkimi kılamıyoruz. Her problemimizde müracaat etsek, her sorunumuzu orayla çözmeye çalışsak, hem daha kolay çözeceğiz hem de daha mutlu olacağız. Mutluluğumuzun kaynakları nedir deyip; Siyer-i (efendimizin hayatını) hayatımıza tatbik etmeye, yaşamaya çalışırsak, göreceğiz ki daha mutlu ve huzurluyuz. Dünya zenginlikleri, güç, makam, şöhret bizi mutlu edecek sanırken; asıl mutsuzluğun ve doyumsuzluğun kaynağı olduğunu göreceğiz. Dert etmemiz gerekeni, bizi telaşa düşürecek konuları düşünmeliyiz diye düşünüyor; bu konuları daha iyi düşünüp, hayatımızı öylece düzenlemeliyiz diye düşünüyorum. Bu düşüncelerle, kalın huzur ve sağlıcakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık