12 Eylül ve Yerel yönetimler


12 Eylül 2011 Pazartesi 17:17
12 Eylül döneminde yayınlanan ilk bildiride bürokrasinin islemez hale geldiği, siyasetçilerin üzerine düsen vazifelerini yapamadıklarından bahisle yönetime el konulduğu açıklanmış ve bütün resmi kurumlara askeri yönetici atanmıştı. Bürokrasi tıkır tıkır çalışmaya başlamıştı.
Belediyelere de askeri yönetici atanmıştı. Bu dönemde Ümraniye, Üsküdar ilçesine bağlı kasaba statüsünde idi. Şehir içindeki tamirhanelerin şehir dışına çıkarılması gündeme geldiğinde, birçok işyerinin  Ümraniye’ye taşınması sağlanmıştı. Su anda tamirhaneler is merkezlerinin arasında kaldı. Demokrasi döneminde Tepeüstü kavşağına yan yol bağlantısı kurulmadığı için, sabah aksam Çakmak köprüsü tıkanıyor.
Başka bir misal, 12 Eylül döneminde, güvenliğin sağlanması için Esatpaşa Mahallesine bir polis karakolu kurulmuştu. Karakolun aracı olmadığı içinde, İETT tarafından bir ucu karakolda bir ucu kaymakamlıkta olmak üzere bir  otobüs hattı kurulmuştu. Hattın çok dolaşık olması nedeniyle pek tutulmayınca, Özal dönemi belediyesinde kaymakamlık tarafındaki güzergâhlar yeniden düzenlendi. Mahalle içinde ise karakol tasındı. Mahallenin içindeki ana caddeden değil de, arka caddelerin birinden geçtiği için  otobüsler kendi  kendine çalışıyor.
Aynı dönemde Unkapanı’ndaki İstanbul Manifaturacılar Çarsının Ümraniye’ye taşınması gündeme gelmişti. Ancak  Müteahhit  isin içinden çıkamayınca vergi dairesinden haciz geldi ve Ümraniye Vergi dairesinin temeli atılmış oldu. Düşündüm taşındım. Bunlar dedim tarih oldu. Bu islerin demokrasi içinde de yürümesi lazım! Yeni kurulan ilçelere vergi dairesi kurulması gerektiğini düşündüm. Yazı yazdım, cevap geldi. Biz ilçeye göre vergi dairesi kurmuyoruz. Başka bir yazı gönderdim. Üsküdar vergi dairesi astronomik bir fiyatla  kiralık bir binada hizmet veriyor. Bulgurlu Mahallesinde  hazineye ait yerler var. Belediye plan tadilatı talebinde bulunun, size yer tahsis etsinler önerisinde bulundum. Kesinlikle olmaz dediler.
     Düşünüyorum da 12 Eylül Anayasasıyla yüzleşmek isteyenler, Bürokrasinin yürümediğinin farkında mı, yoksa bu benim kuruntum mu?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık