Ana Sayfa Gündem Sultanbeylili okulların proje başarısı

Sultanbeylili okulların proje başarısı

Avrupa Birliği Comenius Çoklu Okul Ortaklığı Projesi’nde Sultanbeyli’den 5 okulun projesi kabul edildi.

Giriş Tarihi: 16 Temmuz 2013 Salı 10:08
Sultanbeylili okulların proje başarısı
Buna göre ilçeden 5 okul Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde eğitim veren okullarla ortak proje yürütecek. Comenius Programı, öğrencilerin Avrupa’yı tanımalarını ve hayat boyu öğrenmeyi destekliyor.

Comenius Programı, genel olarak okul eğitiminde kaliteyi artırmayı ve bu anlamda Avrupa ülkeleriyle ilişkileri güçlendirmeyi hedefleyen bir hayat boyu öğrenme programı. Comenius Programı, Avrupa kültür, dil çeşitliliği ve değerleri hakkında bilgi ve anlayış oluşturmayı, iş birliğini güçlendirmeyi, aktif bir Avrupa vatandaşı olma yolunda öğrencilerin kişisel gelişimleri için gerekli olan temel becerileri ve yeterlilikleri edinmelerini amaçlıyor.

Sultanbeyli’den okullar Comenius Programı kapsamında projeler hazırladı. Projelerin Ulusal Ajans’a sunulmasının ardından 5 okulun çalışması kabul edildi ve Avrupa’nın farklı ülkelerinden okullarla Sultanbeyli okulları eşleştirildi. Çeşitli projelerin yer aldığı Comenius Programı’nda kültürel projelerden, sağlıklı beslenmeye kadar çok farklı alanlarda çalışmalar bulunuyor.

Kaptan-ı Derya İlköğretim Okulu

Ulusal Ajans tarafından kabul edilen Kaptan-ı Derya İlköğretim Okulu Avrupa Birliği Comenius Çoklu Okul Ortaklığı Projesi’nde İtalya’dan bir okulla ortak çalışılacak. “Sanat ve Müzik: Avrupa'da Çocukların Hayal Dünyası” adını taşıyan proje kapsamında yapılacak çalışmalarda, sanat ve müzik yoluyla çocukların kendilerini keşfetmeleri ve geliştirmeleri sağlanacak, okullarda “Mini Çocuk Sanat Müzeleri” oluşturulacak ve sergilerle pekiştirilecek. Unutulmaya yüz tutan sanat çalışmalarının gün yüzüne çıkarılması ve okulların sanat faaliyetleri ile çevreye hayat veren, aktif kurumlar olması hedefleniyor.

Battalgazi İmam Hatip Ortaokulu

Avrupa Birliği tarafından kabul edilen “Hayattan Fazlasını Al” projesinin koordinatör ülkesi Çek Cumhuriyeti, projenin ortakları ise Polonya, Romanya ve Türkiye. Proje sayesinde öğrenciler hem akademik olarak hem de sosyal hayatları açısından verimli ve eğlenceli deneyimler elde edecek. Boş zamanları değerlendirme ve etkili şekilde kullanmayı öğretmeyi amaçlayan proje, sadece okul sınırları içerisinde kalmayarak velilere, okul çevresine, ilçeye ve İstanbul’daki diğer kurumlara da ulaşmayı hedefliyor.

Sabiha Gökçen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

Sultanbeyli Sabiha Gökçen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, daha önce AB destek projelerinde bir ilke imza atmıştı. Havacılık eğitimi veren okul, Türkiye’nin lise düzeyinde ilk mini uydusunu yapıyor. Bu gibi projelerle hem Sultanbeyli’yi hem de Türkiye’yi Avrupa’da temsil eden okulun Comenius Projesi ise “Avrupa'da Geleneksel ve Sürdürülebilir Beslenme Alışkanlıkları” adını taşıyor. Projenin ortak okullarını Almanya’dan ve Danimarka’dan okullar oluşturuyor. “Avrupa'da Geleneksel ve Sürdürülebilir Beslenme Alışkanlıkları” projesiyle yeme alışkanlıkları incelenecek ve geleneksel yemeklerin tanıtımı yapılacak. Ayrıca projenin diğer amacı gıda üretimi ve tüketimi üzerine öğrencilerin bilinç düzeylerinin artırılmasını sağlamak ve kültürel mirasın önemini vurgulamak. Projede çeşitli çiftlik, gıda üretim tesisleri ziyaretleri, bilimsel kuruluşlar, tartışma panelleri gibi yiyeceklerle ilgili aktivitelerle geniş bir yelpaze oluşturulacak.

Mevlana Ortaokulu

“Başarılı bir Avrupa için Sağlıklı Bireyler” projesiyle Comenius Projesine katılan Mevlana Ortaokulu “Sağlık en kıymetli hazinedir” sloganıyla proje kapsamında çalışmalarını yürütecek. Hollanda, Polonya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Letonya, İspanya ve Türkiye olmak üzere toplam 7 ülkeden ortak okulun katıldığı projede her okuldan yaklaşık 300 kişilik gruplar halinde proje çalışması gerçekleştirilecek.

Projede, sağlıklı beslenme ile her bireyin fiziksel ve zihinsel sağlığından sorumlu olması ele alınıyor. Ayrıca yaşam tarzları ve hayata karşı bakış farklılıklarını kabullenme, gençlere sağlıklı yaşamaya yardımcı olanaklar sunma ve mevcut yaşam koşullarını etkileme veya tamamen değiştirme yöntemlerine de değinilecek. Projeye katılan okullarda öğrencilerin hem sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmeleri hem de dil becerilerini geliştirmeleri hedefleniyor. Ortak bir Avrupa kültürü oluşturmayı amaç edinen çalışmada teknolojiyi verimli kullanmak da esas alınıyor.

Çağdaş Yaşam Türkan Tutumluer Ortaokulu

Comenius Projesi kapsamında bir diğer projeyi de Çağdaş Yaşam Türkan Tutumluer Ortaokulu hazırladı. “Disiplinler Arası Projeler Aracılığıyla AB Ülkelerinde Toleransı Teşvik Edelim” adı altında çalışmalarını sürdürecek olan okul bu kapsamda çeşitli faaliyetler yürütecek.

İngiltere, İspanya, Polonya, Yunanistan, İtalya ve Romanya’nın ortak olduğu projeyle öğrenciler farklı yaklaşımlarla tanışacak. Bu kapsamda gençler kendi becerilerinin farkına varacak. Okulların projeleri toplamda 115 bin Euro tutarında hibe aldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık