Ana Sayfa Gündem Sultanbeyli’de Avrupa standartlarında ekmek üretimi

Sultanbeyli’de Avrupa standartlarında ekmek üretimi

Sultanbeyli’de üretim yapan Rimpaş Ekmek Fabrikası, kalitesi, hijyenikliği ve 60 kişilik kadrosuyla Avrupa standartlarında ekmek üretiyor. Rimpaş A.Ş Genel Müdürü Ahmet Kılıç ile yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Giriş Tarihi: 5 Temmuz 2013 Cuma 08:34
Sultanbeyli’de Avrupa standartlarında ekmek üretimi
Bize öncelikle vizyonunuzdan ve misyonunuzdan bahseder misiniz?

Ahmet Kılıç, “2000 yılında açılan Rimpaş ekmek fırınında görev yapıyorum. 28 yıllık fırıncılık hayatımın 13 yılını burada geçirdim. Rimpaş ekmek fırını Sultanbeyli’nin en büyük ekmek fırını tesisine sahip. Günlük 100 bin ekmek kapasitesine sahip olan tesisimiz şuan günde 60 binin üzerinde ekmek çıkartıyor. Tesisimizdeki ana ilkemiz vatandaşlarımıza sağlıklı ve hijyenik ürün sunmak. Tesisimize ek olarak kurmaya çalıştığımız sandviç ekmeği tesisimizle Ramazan ayından sonra hizmete başlayacağız. 60 kişilik ekibimiz ile daha hijyenik ve kaliteli ürün üretmeye çalışıyoruz. Bunun yanında güler yüzümüzle çektiğimiz müşterilerimizle karşılıklı memnuniyet içerisindeyiz. Sadece Sultanbeyli’ye değil Anadolu yakasında her yere ekmek veriyoruz” dedi.

Temizlik ve hijyen ne durumda? Gıda mühendisleri bu konuda nasıl bir rol üstleniyor?

Ahmet Kılıç “Şu an tesislerimizde bünyemiz altında çalışan gıda mühendislerimiz var. Mühendislerimizin bize çok büyük katkıları var. Mühendislerimiz günlük tuttuğu raporlarla bizi bilgilendiriyor. İlaçlamalarımız ve temizliğimiz buna göre profesyonelce yapılıyor. 15 günde bir İl Tarım Müdürlüğü’nden, İlçe Tarım Müdürlüğü’nden ve Zabıta Müdürlüğü’nden denetim yapmaya geliyorlar. Bunun yanında hizmet ettiğimiz herkese kapımız sonuna kadar açık, onlarda istedikleri zaman gelebilirler” dedi.

Avrupa standartları derken bize nasıl bir hizmet sunuyorsunuz?

Avrupa standartlarına uygun yapılan tesisimizde 100 kişilik işçi kontenjanımız var. Şu an ise toplam 60 kişilik bir ekibiz mevcut. Tesisimiz 3’lü silo sistemi ile üretim yapıyor. Bu model, unun çuvallardan çıkartılıp ambarlarda saklanıldığı en sağlıklı un saklama şekli. Bu Türkiye’de sadece iki tesiste var. Bizde bunlardan biriyiz. Bu da bizim nasıl bir tesis olduğumuzu, Rimpaş A.Ş isminin nasıl bir marka olduğunu gösteriyor.

Sandviç ekmeği üretimi ne zaman başlayacak?

Tesislerinde sürekli gelişim içinde olduklarını belirten Kılıç “Ramazan ayı bittikten sonra faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Tesislerimize malzemelerimiz alındı fakat kurulmayı bekliyor. Hedefimizi 75 bin sandviç ekmeği üretmek olarak belirledik. Yeni istihdam edeceğimiz personelle bu hedefe ulaşmaya çalışacağız. Halkımızın sağlığı için bu ek tesisi kuruyoruz. Rimpaş ekmek adı altında sandviç ekmeğini halkımıza sunacağız. Ambalajlı bir şekilde sunacağımız sandviç ekmekleri hem sağlıklı hem ekonomik olacak. Böylece müşterilerimizin hem sağlığını koruyacağız hem de ekonomik olarak rahat nefes almasını sağlayacağız” dedi.

Peki, halk sizi neden tercih etmeli?

Kılıç “Kalite ve hijyenik kurallara uyum açısından bizi tercih etmeliler. Çünkü Avrupa standartlarına göre diğer fırınlarla aramızda fark var. Baktığımız zaman bu ekmeğin yüzde 80’i el değmeden üretiliyor. Tesisimiz üst düzeyde temiz ve bakımlı. Yeni aldığımız makinelerimizle daha da büyüyoruz. Yaptığımız iş ile bu alanda çok öndeyiz. İş yaptığımız vatandaşlarımız da bizden memnun. Şu ana kadar ekmek verdiğimiz insanlarında ayriyeten memnuniyetlerini iletmesi bizim için çok mutluluk verici, onlara teşekkür ediyoruz” dedi.

Yaptığımız kısa ve özlü sohbetin ardından Kılıç “Tesisimiz adına bütün İslam aleminin Ramazan ayını en içten dileklerim kutluyorum. Ramazan ayının önemini yaşamak temennisiyle herkese teşekkür ediyorum” dedi. Haber – Roportaj: Ali Rıza Çelik

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık