Ana Sayfa Sultanbeyli SULTANBEYLİ’NİN KADERİ 25 MAYIS CUMA GÜNÜ BELİRLENECEK!

SULTANBEYLİ’NİN KADERİ 25 MAYIS CUMA GÜNÜ BELİRLENECEK!

Sultanbeyli ilçe basınıyla bir araya gelen Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, satır aralarında çok önemli açıklamalarda bulundu. En önemli detay ise Sultanbeyli’nin akıbeti ile ilgili.

Giriş Tarihi: 22 Mayıs 2012 Salı 10:25
SULTANBEYLİ’NİN KADERİ 25 MAYIS CUMA GÜNÜ BELİRLENECEK!
2B yasasında büyük sıkıntıların olduğunu dile getiren Keskin: ‘Yasa diyor ki, donatı alanında kalan mülkler satılmayacak ve ilgili Müdürlüğe devredilecek. Bu ne demek, ya Belediye, ya TOKİ, ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ya da İBB o alanla ilgi proje yapacak. Bu işin son günü de Cuma günü. Biz belediye olarak bu projeyi sunmayacağız” dedi. Başkan Keskin’in ifadesinden yola çıkarak şu yorum artık rahatlıkla yapılabilir. Sultanbeyli’nin kaderi Cuma günü belli olacak, ama çok insanın canı yanacak.

 

BAŞKAN HÜSEYİN KESKİN KONUŞTU AMA…..

 

Dün ilçe basın mensupları ile kahvaltı programında bir araya gelen Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, 2B, Kentsel Dönüşüm yasaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle 2B Yasası ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Keskin, satır aralarında da birçok gerçeği ortaya koydu. Sultanbeyli halkının sadece rayiç bedellere takıldığını oysa ki, 2B Yasasının başka sıkıntılar da ortaya çıkaracağını dile getiren Keskin: “Kanunda şöyle bir şey var. 2B’de olup da donatı alanlarında kalan birçok vatandaşa yeri satılmayacak. Bu vatandaşlara başka yerlerden yer gösterilecek. Orada ben bir belediye başkanı olarak kendi kendime şu soruyu soruyorum. Sultanbeyli’de yaşayan vatandaşa başka bir yerden yer gösterildi mi? ne yapacaksınız. Donatı alanlarında kalanlarla ilgili böyle bir durum var. Bu soru kafamı çok kurcalıyor. Diğer bir konu ise çıkan yasada ister ilçe belediyesi, isterse Büyükşehir Belediyesi, isterse TOKİ, isterse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2B’deki yerleri proje alanı ilan edip Maliye Bakanlığına müracaat ederse Cuma gününe kadar oralar vatandaşa değil de ilgili kuruma devredilecek” dedi. Başkan Keskin’in bu açıklaması işi bilen gazetecilerde adeta şok etkisi yarattı.

 

KESKİN: ‘SONRASI GARANTİ OLSA BALIKLAMASINA DALACAĞIZ’

 

Yasanın bu yönüyle ilgili sıkıntılarını sürekli olarak dile getirdiklerini ifade eden Başkan Keskin, ‘Bu söylemiş olduğum sıkıntılarla ilgili sıkıntılarımı her platformda dile getirmişimdir. Proje yapabilecek kurumlar arasında belediyemize de yetki veriliyor. Ancak, sonrası garanti olsa işin üzerine balıklama atlayacağım ama sonu garanti değil. Yasa diyor ki, ilgili kuruma emlak değeri üzerinden devredilir. Yani biz desek ki, 2B’lerde proje gerçekleştireceğiz emlak değerleri üzerinden devralacağız. Sonra hangi bedel üzerinden satacağız dediğimizde karşımıza şu anda kamuoyunda konuşulan rakamlar çıkıyor. Durum öyle olunca biz bu işte yokuz dedik’ ifadelerini kullandı. Sıkıntıdan dolayı projeyi Sultanbeyli Belediyesi’nin yapmaması manidar olarak karşılanırken, şimdi akıllara şu soru geliyor. Cuma gününe kadar Sultanbeyli’de bulunan 2B alanlarının projesini hangi kurum yapacak? Ve yapılan projede kaç bin insanın canı yanacak?

 

KESKİN: “BU TEHLİKELİ BİR DURUM”

Başkan Keskin’in bu ifadesinden sonra söz alan HABER TAKİP ekibinden Ahmet Işıkdağ, bu durum vatandaşı mağdur etmez mi? Tehlikeli bir durum değil mi? sorusuna net yanıt veren Başkan Hüseyin Keskin: “Evet tehlikeli bir durum. Kurumlar açısından bakıldığında tüm yetkiler kurumların eline geçiyor. Kurumlar ben burada şöyle bir şey hayal ediyorum, böyle bir şey hayal ediyorum diyebilir. Bu da sıkıntı oluşturur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.  

 

FİYATLARIN GİZLİ TUTULMASI AVANTAJ

 

2B yasası ile ilgili sıkıntılarını ifade ettikten sonra rayiç bedeller konusuna da değinen Başkan Keskin: ‘Şu anda yetkililerin 2B rayiç bedellerini açıklamamsını ben avantaj olarak görüyorum. Fiyatlar net belli değil. Yükselmez ama belki biraz düşer. O anlamda bir avantaj” dedi.  

 

VATANDAŞIMIZ TAPUSUNU ALSIN

 

Konuşmasının devamında vatandaşa çağrıda da bulunan Başkan Keskin: “Vatandaşımız gerek 2B’de olsun gerekse hisseli tapu da olsun, tapusunu alasın. Sonrasında da vatandaşımızla birlikte deprem çalışması muhakkak yapılması lazım. Bu çalışmaya sizin bizim ömrümüz yeter mi onu Allah bilir. Bana göre 10 yıl 20 yıl içerisinde vatandaşla görüşülerek deprem çalışması yapılabilir’ dedi.

 

KESKİN: “VATANDAŞIN PARASINI GERİ ÖDEYECEĞİZ”

 

Konuşmasının devamında HABER TAKİP’in geçen hafta gündeme getirdiği “Vatandaş parasını geri istiyor” başlıklı haberine de açıklık getiren Başkan Keskin: ‘ Geçen hafta HABER TAKİP’ten arkadaşlar 2B alanında bulunup da belediyeye para yatıran vatandaşların paralarının geri verilip verilmeyeceğini sorgulayan bir haber yaptılar. Haber çıkmadan önce biz çalışmamızı yapıyorduk. Yönetimi mi topladım ve bu konuyu masaya yatırdık. Biliyorsunuz kamu kurumlarına yatırılan para kolay kolay geri ödemezler. Ne yaparlar vergiden düşerler. Mahsuplaşma ve benzeri işler yaparlar. Biz burada vatandaşımızın lehine bir karar aldık ve 6 ay içerinde biz bu paraları vatandaşımıza geri ödeyeceğiz’ dedi.  Başkan Keskin, 2B konusundan sonra belediyenin yaptığı diğer rutin çalışmalardan söz etti ve gazetecilerin sorduğu sorulara cevap verdi.

Kaynak: HABER TAKİP GAZETESİ

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberin tüm hakları HABER TAKİP’e aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık