Ana Sayfa Gündem Kılıç, Bulgaristan’daki suikast girişimi hakkında bilgi verdi

Kılıç, Bulgaristan’daki suikast girişimi hakkında bilgi verdi

Bulgaristan'da Hak ve Özgürlükler Hareketi lideri Ahmet Doğan'a suikast girişiminde bulunulduğu sırada salonda bulunan Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı ve kuruluş aşamasındaki Balkan göçmenleri Federasyonu Anadolu Yakası temsilcisi Ali Kılıç, gazetemize suikast olayı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 24 Ocak 2013 Perşembe 09:47
Kılıç, Bulgaristan’daki suikast girişimi hakkında bilgi verdi
Kılıç toplantı ile ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulundu. Kılıç açıklamasında, “Bulgaristan’da 13 Haziran 2013 genel seçimleri öncesinde 240 sandalyeli Bulgaristan meclisinde 35 sandalyeye sahip HÖH lideri Ahmet Doğan’a partinin kurultayında konuşmasını yaparken silah çekildi. Türk azınlığı temsil eden partinin 8. Olağan Kurultayı sırasında sahneye fırlayan 27 yaşındaki Oktay Hasanov Yenimehmedov, silahını Doğan’ın başına doğrulttu. Silahın tutukluk yapmasıyla zaman kazanan Doğan, saldırganın kolunu ittirdi. Korumalar Yenimehmedov’un üstüne çullanırken, saldırgan partililer tarafından linç edilmekten son anda kurtuldu. Sofya İnşaat Üniversitesi öğrencisi Mehmedov, Milli Güvenlik Servisi yetkililerine teslim edilirken üzerinde iki bıçak ve iki silah bulundu. Doğan’ın sağlık durumunun ise iyi olduğu açıklandı, dedi.

Kılıç, Kongrede üst düzey katılım vardı
Kılıç, Bulgaristan’daki parti kongresine, Türkiye’den ve AB’nin bir çok ülkesinden bakan ve milletvekili ve STK’lar düzeyinde katılım olduğunu, kendilerinin de STK temsilcileri olarak kongrede bulunduklarını belirterek, “Bildiğiniz gibi Türkiye’de bulunan Bulgaristan muhacirlerinden çifte vatandaşlığı bulunan soydaşlarımız Bulgaristan’daki genel ve yerel seçimlerde oy kullanabiliyor. Bu sebeple bizler de Türkiye’deki STK’lar olarak Bulgaristan’daki siyasi gelişmeleri ve seçimleri yakından takip ediyoruz. Seçim zamanlarında da oy kullanacak olan soydaşlarımıza gereken kolaylıkları oluşturuyor ve seçimlere katılmalarını sağlıyoruz, dedi.

Kılıç Balkan Göçmenleri Federasyonu’nun kuruluş çalışmalarının da devam ettiğini belirterek, tüm kuruluşları bir çatı altında toplamayı hedefledik. Bu şekilde sesimiz daha güçlü çıkacak ve kuvvetim artacak, bana da bu oluşumda İstanbul Anadolu Yakası sorumluluğu verildi. Çalışmalarımıza devam ediyoruz, dedi.

Saldırgan sabıkalı
Balkan göçmenleri derneği başkanı Ali Kılıç, davetli olarak bulundukları salona girerken hiçbir güvenlik aramasından geçmediklerini söyledi.

Kılıç, nitekim Yenimehmedov da 3 bin kişinin katıldığı kongreye partinin gençlik hareketi rozetiyle girmiş. Sofya Teknik Üniversitesi’nde öğrenci olan Yenimehmedov’un adam yaralama ve hırsızlıktan sabıkası da bulunuyormuş. Genç adamın daha önce altı kez suç işlediği ortaya çıktı. Saldırgan aynı zamanda Bulgaristan’da yayınlanan popüler televizyon programı “Balgariya tarsi talant” (Bulgaristan’ın yeteneği var) ile ülke çapında popülerlik kazanan Metin Yenimehmedov’un erkek kardeşiymiş, dedi.

Doğan, aday olmayacaktı
Kılıç, Kongrede, partinin 23 yıldır lideri olan Doğan’ın istifa ettiğini açıklaması ve Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan’ı aday göstermesi bekleniyordu. Doğan aday olmama kararından vazgeçmedi, dedi.

Mestan, suikast girişiminin arkasındakiler açıklanmalı
Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) yapılan kongresinden seçilen yeni Genel Başkan Lütvi Mestan ise, eski Başkan Ahmet Doğan'a yönelik suikast girişiminin arkasındaki siyasi kişiliğin açıklanmasını istedi.

Mestan, Bu çirkin olayı işleyen kim olursa olsun, onu yaptıran, partimize karşı süren nefret dolu tavırlar ve söylemleridir. Bir kez daha Bulgaristan’daki demokrasinin tehlikede olduğunu duyurmak istiyoruz, dedi.

Mestan, Bu olay Bulgaristan’da yaşayan Türkler için bir dönüm noktası olabilir. Bu hadise Türklerin birbirine daha sıkı sıkıya sarılmasına vesile olabilir, diye konuştu.

"Ahmet Doğan'ı öldürme girişiminin arkasında saklanan siyasi kişiliğin açıklanmasının şart" olduğunu da belirten Mestan, yetkili organlardan bunu beklediklerini ifade etti. Mestan, "Yetkili organlar bunu yapamazsa işlenen suçun sorumluluğunu kendi üzerine alacaklar" dedi.

Ahmet Doğan'a karşı girişilen saldırının siyasi ve toplumsal yankıları sürerken, olay Türkiye ve Bulgaristan’da başlıca politikacılar tarafından da kınandı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık