Ana Sayfa Gündem Kaymakamlık, Belediye ve Okullarda Zorunlu

Kaymakamlık, Belediye ve Okullarda Zorunlu

Türkiye genelinde olduğu gibi Ataşehir, Sancaktepe, Çekmeköy, Sultanbeyli ve Ümraniye’de de kaymaklık, belediye, okul binaları ve müdürlüklerin hepsi akkor ve florasan ampul kullanamayacak. 2014′te tüm kamu kurumları Ampul ve florasan yerine Led kullanılması öngörülüyor.

Giriş Tarihi: 31 Ocak 2013 Perşembe 08:34
Kaymakamlık, Belediye ve Okullarda Zorunlu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, kamu kurumlarının aydınlatılmasında LED teknolojisinin kullanımının zorunlu hale getirileceğini söyledi. “Türkiye Elektrik ve Elektronik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı”nı tanıtım toplantısına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, şöyle konuştu: “Bakanlık olarak, mayıs ayında bu önemli konuda düzenlenecek uluslararası bir kongreye de ev sahipliği yapacağız. Sensör, mikrodalga tüp ve özel yarıiletkenler gibi stratejik bileşenlerin ülkemizde üretilmesi ve Ar-Ge çalışmaları teşvik edilecektir. Mesela ülkemizde kompakt lamba üretimine henüz başlamadık. Ancak artık kompakt lamba üretimini atlamamız ve elektrik tüketimini düşüren LED aydınlatma konusunda yatırımlar çekmemiz daha rasyonel olacaktır. Bu konuda, kamu kurumlarının aydınlatılmasında LED aydınlatmaların zorunlu hale getirilmesi gibi çalışmalar yapacağız.”

İngilizce’de ”Light Emitting Diode kelimelerinin kısaltması olan LED, ”Işık Yayan Diyot” anlamına geliyor. LED ürünlerin, akkor ve floresan lambalara göre aydınlatmada enerji tasarrufu sağlıyor.

Klimalardan yıllık 700 milyon lira tasarruf

Ergün, Bakanlığın ve TÜBİTAK bünyesinde sağlanan Ar-Ge desteklerinin artırılacağını ve prosedürlerin kolaylaştırılacağını belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık