Ana Sayfa Gündem İNSAN HAKLARI HAFTASINA ÖZEL ETKİNLİK

İNSAN HAKLARI HAFTASINA ÖZEL ETKİNLİK

Binlerce insanın hak ihlallerine uğradığı çağımızda İnsan Hakları Günü, Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde Sultanbeyli Lisesi’nin organize ettiği anlamlı etkinlikle kutlandı.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2012 Pazar 09:15
İNSAN HAKLARI HAFTASINA ÖZEL ETKİNLİK
1948 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin kabul edildiği gün olan 10 Aralık günü, İnsan Hakları ve Demokrasi Günü olarak kutlanıyor. Bu çerçevede Sultanbeyli’de de bugüne özel programlar düzenlendi. İnsan Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe Sultanbeyli Kaymakamı Mehmet Ceylan, Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak ve çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

Programın açılış konuşmasını Sultanbeyli Lisesi Rehber Öğretmeni Şükran Özkan yaptı. Özkan, “Bugün, yüzyıllar boyunca süren bir mücadelenin ürünü olarak insanların doğuştan ve eşit bir biçimde sahip oldukları hakları ifade eden, uluslararası bir belgenin kabul edilişinin kutlandığı gündür.” dedi. Bu özgürlüklerin korunması gerektiğini ifade eden Özkan, insan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup hayata geçirildiği bir dünya temennisiyle salonda bulunanların Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutladı.

Öğrencilerinve vatandaşların yoğun ilgisinin olduğu programa konuşmacı olarak katılan Yrd. Doç. Dr. Serap Kavas, her gün milyonlarca insanın şiddete maruz kaldığını ifade etti. Kavas, en büyük insan hakları ihlalinin ayrımcılık olduğunu söyleyerek “İnsanlar arasında yıllarca siyah beyaz ayrımı yapıldı” dedi. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne değinen Kavas, ırk ve etnisite anlamında da eşitlik olması gerektiğinin altını çizdi.

Ardından Sultanbeyli Lisesi öğrencilerinden Aydın Gönüller, İnsan hakları Evrensel beyannamesini okudu. Sonrasında ise yine aynı okulun öğrencisi Merve Sukas, Dünya’da çocukların maruz kaldıkları olumsuz çalışma koşullarını içeren Çocuk İşçi Raporu’nu dinleyicilere aktardı.

İnsan hakları ellerinden alınmış ülkelerin kötü koşullarını resmeden fotoğrafların yer aldığı slayt gösterisinin ardından program, Sultanbeyli Lisesi’nin oluşturduğu müzik grubunun söylediği şarkılarla sona erdi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık