Ana Sayfa Gündem İHH'dan Suriye halkı için acil yardım çağrısı

İHH'dan Suriye halkı için acil yardım çağrısı

İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'de yaşanan açlık ve yoksulluğa dikkat çekmek bir basın açıklaması yaptı. Eyüp'te bulunan Bahariye Mevlevihanesi'nde düzenlenen basın toplantısına İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ve çok sayıda yardım kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan mülteciler katıldı.

Giriş Tarihi: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 12:27
İHH'dan Suriye halkı için acil yardım çağrısı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye için yeni bir yardım kampanyası başlatacak. Suriye'de yaşanan son gelişmeleri değerlendiren İHH Başkanı Yıldırım, "Ya gelin Suriye'ye yardım edin, ya da kapılarınıza kilit vurun" dedi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, Eyüp'teki Bahariye Mevlevihanesi'nde düzenlediği basın toplantısında, hazırladıkları "3. Yılında Suriye Krizi" Raporu" hakkında bilgi verdi.

Hazırladıkları raporda 3 yılda yaptıkları çalışmalara yer verdiklerini vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Gördünüz bu raporu. İnanın şu anda Suriye’ye yardım yapan en büyük yardım kuruluşuyuz. Burada ne yazıyor? 350 bin yetim kaldı. Bu rakam bunu tespit ettikten sonra daha da fazlalaştı. Şurada ne yazıyor? 10 milyon insan aç. Burada ne yazıyor? 4.5 milyon insan muhacir. Bu tespitlerimizden sonra bunların hepsi arttı. Bosna 2 milyondu, Çeçenistan 1 milyondu. Hepimiz yardım ettik. O insanların ihtiyaçlarını karşıladık. Burada 20 milyon insan var."

İHH Başkanı Yıldırım, Mısır'dan sonra Suriye ile ilgili bütün gündemin değiştiğine dikkati çekerek, artık Suriye'de her gün çocuk ölümlerine alışıldığını söyledi."Şu anda yetim köyleri yapıyoruz"

Yıldırım, Suriye'nin her tarafının kimsesizler mezarlığı olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

"Biz bundan önce yine, 'açız, üşüyoruz, ölüyoruz' diye bir kampanya yaptık. Daha sonra 'Bir ekmek bir battaniye' kampanyası yaptık, bütün sivil toplum kuruluşlarıyla beraber. Hedefimiz bin tır yardım göndermekti. Biz o kampanyada, bin tırı yakaladık. Yardım miktarımız nakit olarak da 100 trilyonu aştı.

Fakat şu anda Suriye halkına dünyadan gelen yardımlar azalmış durumda. Ayda 50-60 tır gönderebiliyorsak şimdi 5-10 tır gönderebiliyoruz. Niye? Emperyalistler kan akıtmaya devam ederken, tatil yapmazken bizler yaz tatiline girdik de ondan.

Herkes kendisini sorgulasın. O nedenle yeni bir kampanya başlattık. İHH'nın bütün gücünü Suriye'deki bu mültecilere ve benzeri konulara veriyoruz. Fakat yeterli değiliz. Yeni bir çağrıda bulunuyoruz ve diyoruz ki 350 bin yetimin hepsine bakmak zorundayız. Şu anda yetim köyleri yapıyoruz. İnşallah bombalanmaz, çünkü daha önceki kamplarımızı da bombaladılar. 4.5 milyon muhacir var dedik, 10 milyon açlık sınırında olan insan var. Herkesi bütün siyasi partileri, zihniyetiniz ne olursa olsun, ister Esed yanlısı olun ister olmayın ama şu kadar bir insanlığınız varsa sizi, mağdur ve mazlum olan halka yardım etmeye çağırıyoruz."

Bütün sivil toplum örgütlerini, "İmdat aç kaldık, yalnız kaldık" diyen Suriye halkının yanında olmaya çağıran Yıldırım, "Bütün yardım kuruluşları çok açık net konuşuyorum; ya gelin Suriye'ye yardım edin ya da kapınıza kilit vurun. Televizyon ekranlarında konuşmak yeterli değil. Üç kamyon götürdükten sonra konferanslar vermek yeterli değil, en azından Suriye'deki kadınlar ve çocuklar kadar cesur olun" dedi.Samimiyet çağrısı

Yardım kuruluşlarını arazide göremediklerini ifade eden Yıldırım, "Onun için dünyaya 'samimi olun' çağrısı yapıyoruz. İnsanlara 'samimi olun' çağrısı yapıyoruz. Sivil toplum kuruluşlarına 'tekrar yardım yapın' çağrısı yapıyoruz" diye konuştu.

Bülent Yıldırım, 2 bin tır daha insani yardımı organize etmeyi hedeflediklerini kaydederek, "Bu vesileyle bu toplantıya katılan kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Tatile gitmediniz bu toplantıya geldiniz, bu sorumluluğu aldınız. İnşallah elinizden gelen gayreti ortaya koyun ve şu 2 bin Tır’lık yardımı gerçekleştirin" dedi.Esad'la iş tutan Türkiye'dekilere de sesleniyorum

Türkiye'de Esad rejimini savunanlara seslenen İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, "Esad'la iş tutan Türkiye'dekilere de sesleniyorum. Vicdanınız olsun, gidin şu Esad'a deyin ki biz seni Türkiye'de savunuyoruz bütün bu katliamlara rağmen. Hakimiyetiniz altındaki yerlere izin versin yardımlar gelsin. Biz sizinle de çalışmaya hazırız. Bazı gazetelere ve siyasi oluşumlara söylüyorum. Gelin oradakilere de yardım götürelim. Şimdi yeni bir izin belgesi çıkartıyorlar. Bir takım şartları var orada anlaşamıyoruz ama Suriye'de bütün bölgelere yardım dağıtma yetkisi olan tek kuruluş olacağız inşallah" diye konuştu.Suriyeli Münteha Şahirdi vatan hasretini gözyaşları içinde anlattı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından '3. Yılında Suriye Krizi' konulu basın toplantıda konuşan Suriyeli küçük kız Münteha Şahirdi, gözyaşları içerisinde Suriye'deki evini ve okulunu çok özlediğini, Türkiye'ye ise kendilerine verdiği destekten dolayı çok teşekkür ettiğini söyledi.Gözyaşları içinde anlattı

Toplantıda konuşan Suriyeli Münteha Şahirdi isimli küçük kız gözyaşlarına hakim olamayarak, 'Türkiye'ye geldiğimGde ilk zamanlar okul yoktu, sonradan oldu. Okulumuz olduktan sonra çok mutlu oldum çünkü okulsuz kalmıştık. Suriye'deki evimi ve okulumu çok özlüyorum. Arkadaşlarımla eğitimimi devam ettirebilmek için okulumun gelecek yıl da olmasını istiyorum. Türkiye'ye bunlara izin verdiği için çok teşekkür ederim.' ifadelerini kullandı.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık