Ana Sayfa Gündem İHH Sultanbeyli gönüllülerinden yardım çağrısı

İHH Sultanbeyli gönüllülerinden yardım çağrısı

İHH Sultanbeyli gönüllülerinin özgür Suriye halkı için ilçede başlatmış olduğu yardım kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Sultanbeyli Belediyesi’nin yardımları ile Kent Meydanında kurulan yardım çadırına un, battaniye, yağ, kolay pişen bakliyatlar ve kışlık yeni elbise yardımları toplanıyor.

Giriş Tarihi: 18 Aralık 2012 Salı 05:33
İHH Sultanbeyli gönüllülerinden yardım çağrısı
Suriye Halkı açlık ile karşı karşıya

İHH Vakfı Sultanbeyli gönüllüleri, gazetemiz aracılığı ile Suriyelilere yardım çağrısında bulundu. Kışın başlamasıyla bölgede sorunların giderek büyüdüğüne dikkat çeken gönüllüler platformu, “20 aydır devam eden olaylar sebebiyle Suriye halkı oldukça zor günler yaşıyor. Şehirlerin bombalanması ile halkın büyük bölümü evlerini terk ederek başka şehirlere ve ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Ülke içerisinde 3 milyon kişi evlerini terk etti, ticaret hayatı durma noktasına geldi, hayvancılık ve tarım büyük oranda zarar gördü. Bu sebeple Suriye genelinde 10 milyon insan açlık tehlikesi ile karşı karşıya. Suriyeli mülteciler Türkiye sınırındaki çadırlarda, elverişsiz koşullarda, yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Kış mevsimi nedeniyle çadırlardaki insanlar ciddi sağlık ve barınma problemleri ile karşı karşıya. Bu nedenle Suriyeli mültecilerin koşullarının iyileştirilmesi için acil önlemler alınması gerekiyor.

Temel Gıda İhtiyacı Çok Fazla

Mülteci sayısı her geçen gün hızla artarken, yetersiz kalan kamplarda gıda ve diğer ihtiyaçlar da maalesef yeterince karşılanamıyor. Pek çok yerde un bulunamadığından fırınlar hizmet veremiyor. En fazla ihtiyaç duyulan temel gıda malzemeleri un, şeker, pirinç, bulgur ve yağ.

Havaların soğumaya başlamasından en çok etkilenenler ise çocuklar ve yaşlılar. Kışın gelmesi ile naylon çadırlarda yaşayan mülteciler arasında salgın hastalıkların baş göstermesi an meselesi. Mülteciler için acil olarak gıda, battaniye ve çocuklar için kışlık mont, çizme ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Kış yardımları kapsamındaki en acil ihtiyaçlar ise, Çadır, Battaniye, Soba, Kadın iç çamaşır seti, Çocuk iç çamaşır seti, Kadınlar için içlik, Çocuklar için içlik, Kaban, Mont, ayakkabı, Bot, Şapka, Bere, Eldiven, Çorap ve Çocuk bezi.

Olayların başladığı ilk günden itibaren hem Suriye içerisinde hem de Suriyelilerin sığındığı ülkelerde mültecilere yönelik yardım organizasyonları yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Acil yardımlar, sağlık ve sosyal yardımlar üzerine yoğunlaşan İHH'nın mülteci kamplarındaki çalışmaları son birkaç aylık dönemde hız kazanmış durumda.

İHH Ekipleri ilk etapta acil kriz durumunun giderilmesine yönelik acil gıda yardımı ve sağlık çalışmaları gerçekleştiriyor. Bölgedeki insani kriz uzun soluklu bir çalışma programı gerektirdiğinden Suriye halkının kendilerine uzanacak yardım eline ihtiyacı var, çocuklar açlık ve hastalıkla yüz yüze. Bizler 150'yi aşkın STK olarak ülkemizin duyarlılığıyla ve dayanışma ruhuyla, herkesi mazlum Suriye halkına yardıma çağırıyoruz" dedi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık