Ana Sayfa Sultanbeyli Emin Otomotiv Sultanbeyli’de Yoksul ailelere meslek öğretiyor

Emin Otomotiv Sultanbeyli’de Yoksul ailelere meslek öğretiyor

Emin Otomotiv’in sosyal sorumluluk projeleri kapsamında hayata geçirdiği projelerden biri de yoksul ailelere meslek edindirme kursları.

Giriş Tarihi: 4 Nisan 2011 Pazartesi 20:49
Emin Otomotiv Sultanbeyli’de Yoksul ailelere meslek öğretiyor

Emin Otomotiv’in sosyal sorumluluk projeleri kapsamında hayata geçirdiği projelerden biri de yoksul ailelere meslek edindirme kursları. İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde Emin otomotiv ve Halk Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle hayata geçirilen halı ve kilim dokuma kurslarında dokunan ilk halı ve kilimler düzenlenen törenle tezgâhlardan kesildi.


Sultanbeyli Kaymakamı, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Halk Eğitim Müdürünün de katıldığı törende ilerleyen dönemlerde hem kursiyerlerin sayısının artacağı hem de halı ve kilim dokumanın yanında çeşitli alanlarda kursların başlayacağının müjdesi verildi.

İlk etapta 20 aileyle başlatılan kursta Emin otomotiv sponsorluğuyla kursa devam eden ailelere maaş bağlandı. Maaşlı çalışma uygulamasının halı ve kilimlerin satışıyla son bulacağını belirten Halk Eğitim Müdürü, ailelerin dokuduğu halı ve kilimlerde çeşitliliği de arttıracaklarını, ayrıca gümüş işlemeciliği gibi pek çok değişik sanat dallarında da kursların kısa süre içinde başlayacağını belirtti.

Kursta öğretmenler eşliğinde dokunan halı ve kilimlerin satışından elde edilecek gelirin doğrudan kursa devam eden yoksul ailelere aktarılacağını belirten Emin Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı A. Emin Üstün, yoksul ailelere sürekli yardım etmenin bir çözüm olmadığını, bunun yerine onları bir meslek sahibi yapıp ekonomik anlamda kalkınmalarını sağlamanın gerekliliğinden bahsetti. Sosyal sorumluluk projelerini şirket bünyesinde faaliyet gösteren Habibullah Geredevi Vakfı aracılığıyla yürüttüklerini belirten Üstün, Sultabeyli’de günlük olarak 500 ailenin ekmek ihtiyacını karşılıyoruz. Bunun yanında dönem dönem gıda ve giysi yardımında bulunuyoruz. Bayramlarda da yardımlar yapıyoruz dedi.

Sürekli yardımlar hazırcılığa alıştırıyor

Emin Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı A. Emin Üstün, Sultanbeyli’de yaşayan yoksul ailelere sürekli yardımlar yaparak yaşamlarını idame etmelerini sağlıyoruz; ancak bunun doğru olmadığı görüşündeyim. Yapılan yardımların toplumu hazırcılığa alıştırdığını, asli amaçlarının yardımdan ziyade yoksul aileleri meslek sahibi yapıp kendi el emekleriyle hayatlarını idame ettirmelerini sağlamak olduğunu söyledi. Aslında bilinen bir örnekle açıklayacak olursak biz yoksul ailelere sürekli balık vermek yerine onlara balık tutmayı öğretmeyi amaçlıyoruz diyen Üstün, Sultanbeyli’de yaşayan yoksul kadınların el becerilerini kullanarak bir şeyler üretmesi daha sonra ürettikleri ürünleri satması ve evine para götürmesi müthiş bir şey, Sultanbeyli’de yaşayan yoksul ve bu yoksulluğun üstesinden çalışarak geleceğine inanan kadınlar için aynı zamanda bir meslek edinme anlamına gelen halı kilim dokuma kursları başlattık. “Sultanbeyli’de kadınlara altın bilezik” sloganıyla yola çıktık. Halk arasında bir meslek sahibi olmak aynı zamanda bileğe takılan bir altın bileziktir. Her birey bir altın bileziğe sahip olsa sanıyorum yoksulluk ve işsizlik büyük ölçüde aşılacak. İşte bu bağlamda biz Sultanbeyli’de yaşayan yoksul kadınlara halı ve kilim dokumayı öğretip bileklerine hayatlarının kalan kısmını etkileyecek bir altın bilezik taktık, dedi. YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık