Ana Sayfa Gündem Eğitim-Bir Sen Başörtüsüne Özgürlük İçin Alanlara Çıktı

Eğitim-Bir Sen Başörtüsüne Özgürlük İçin Alanlara Çıktı

Eğitim-Bir Sen 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde Başörtüsüne Özgürlük için 81 ilde alanlara çıktı.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2012 Çarşamba 09:22
Eğitim-Bir Sen Başörtüsüne Özgürlük İçin Alanlara Çıktı
Eğitim-Bir Sen İstanbul Şubeleri de 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü önünde ‘’Kamuda Başörtüsüne Özgürlük İstiyoruz’’ başlığı altında ortak basın açıklaması yaptılar.

Cağaloğlun da bulunan İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan Eğitim-Bir Sen İstanbul Şubeleri üyesi eğitim çalışanları başörtüsüne özgürlük taleplerini dile getiren pankartlar taşıdılar ve sloganlar attılar.

Eğitim-Bir Sen İstanbul Şubeleri Kadınlar Komisyonunca hazırlanan basın bildirisini Saadet Birol ve Gülsüm Peker beraber okudular.

Saadet Birol basın bildirisinde; ‘’Her insanın vazgeçilmez, devredilmez, dokunulmaz temel hak ve hürriyetlerinden olan, kadınların çalışma hayatında yer almasını ve seçilme hakkını kullanmasını yasaklayanları, halkın tasfiye etmiş olmasına rağmen bazı çağ dışı zihniyetlerin kadın hayatına hala yön vermesini protesto etmek ve bu ülkeyi bizim kadınlarımız için yaşanmaz kılan yasakların kaldırılması talebimizi haykırmak için toplandık.’’dedi.

Gülsüm Peker devamla; ‘’Özgürlük istiyoruz. Biz gerçek anlamda ‘özgür bir toplumda’ düşünce ve inançlardaki çeşitliliğin, fikirlerin zenginlik olduğuna inanıyoruz. Bunun için hiçbir otoritenin toplumsal dokuya müdahale etmemesi, insanları ötekileştirmemesi gerektiğine inanıyor, çalışma hayatının dışına itilen başörtülü kadınlara özgürlük istiyoruz.’’ dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Bu Ayıbından Kurtulmalıdır

Basın bildirisinde Kılık kıyafet Yönetmeliği ile ilgili şu görüşlere yer verildi; ‘’Milli Eğitim Bakanlığı yeni yayınladığı öğrencilerin kılık-kıyafet yönetmeliğinde başörtüsünü sadece imam-Hatiplerle ve Kur’an-ı Kerim dersi ile sınırlamıştır. Biz yasaklar kalksın derken yasağı meşrulaştıran bu yaklaşımı da asla kabul etmiyoruz. Bakanlık bu defoyu tez elden ortadan kaldırmalı, ders merkezli hak kullanımı ayıbından bir an önce kurtulmalıdır.’’

Saadet Birol ve Gülsüm Peker tarafından okunan basın bildirisinin son bölümünde de şu görüşlere yer verildi; ‘’Devlet dediğimiz yönetim aracına ve çalışma hayatına hükmeden oligarşik azınlığın zorbalığına derhal son verilmelidir. Biliyoruz ki, devlet dönüşmeden çalışma hayatının diğer alanlarında bu ayrımcı tutum değişmeyecek, sosyal eşitsizlik sorunu ortadan kalkmayacaktır. Siyasi iktidarın hedefleri arasında yer verdiği gibi, vatandaş iradesinin devletin bütün kurumları üzerinde belirleyici etkiye sahip olduğu özgürlükçü demokrasi istiyoruz. İktidarıyla, muhalefetiyle, sivil toplumuyla, kadınıyla, erkeğiyle hep birlikte el-ele, omuz-omuza bu çağdışı yasağı kaldırmalıyız. Başörtüsü, politik hesaplaşmaların pazarlıkları; başörtülü arkadaşlarımız suni ideolojik çatışmaların malzemesi değildir. Herkes kadına ait bu kimliğe ve kişiliğe insan olarak saygı duymak zorundadır.’’

Basın bildirisinin okunmasından sonra Eğitim-Bir Senliler olaysız bir şekilde dağıldılar.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık