Ana Sayfa Gündem AYGAD'TAN 24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI MESAJI

AYGAD'TAN 24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI MESAJI

Basında sansürün kaldırılışının 104'üncü yıl dönümü dolayısıyla İstanbul Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği (AYGAD), 24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutladı.

Giriş Tarihi: 26 Temmuz 2012 Perşembe 10:14
AYGAD'TAN 24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI MESAJI
  

AYGAD Başkanı Ümit Kahyaoğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi; "Basın toplumsal hayattaki etkinliğini artırması, siyasal katılım yollarını genişletmesi, toplumun bilinçlenmesini sağlayarak demokrasi kültürünü güçlendiren bir etki oluşturmaktadır. Toplumun sesi olma sorumluluğu içinde oto kontrolünü yaparak hizmet veren basın demokratik toplumlarda vazgeçilmez bir unsurdur. Basın özgürlüğü, Anayasamızın 28. maddesinde, 'Basın hürdür, sansür edilemez' hükmü ile anayasal bir güvence altına alınmıştır. Demokratik, şeffaf ve açık toplum olmanın en önemli şartlarından birisi özgür ve tarafsız basının varlığıdır. Demokrasinin standartlarını yükselten unsurlardan birisi şüphesiz basının sansür ve benzeri kısıtlamalara maruz kalmadan gerçekleri topluma aktarma, kamuoyu oluşturma denetleme, eleştirme ve sorgulama görevlerini tam anlamıyla yerine getirebilmesidir. Basın her türlü yönlendirmeden ve baskıdan uzak bir şekilde kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirerek toplumun bilinçlenmesine ve güçlenmesine katkı sağlamalıdır. Bilişim çağını yaşadığımız günümüzde basının önemi ve etkisi daha da artmıştır. Kamuoyu sorunlar, gelişmeler ve olaylar karşısında duyarlıdır. Bunlar, şüphesiz demokrasimizi zenginleştiren faktörlerdir. Basının görevlerini gereği gibi yapabilmesi için, basın özgürlüğünün sağlanması her şart altında gözetilmesi ve geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Günümüzde basın aziz milletimiz ile yöneticiler arasında köprü vazifesi kurmak gibi önemli bir işleve sahiptir.

Burada İstanbul medyasından hususiyetle İstanbul yerel medyasından söz etmek istiyorum. Fedakârca, her türlü özveriyi göstererek gazetecilik yapan arkadaşlarımızın gerçek anlamda basın bayramı yapabilecekleri günlerin özlemi içerisindeyiz. Umuyoruz bu gerçekleşir ve İstanbul yerel medyası Türk basın sektöründe hak ettiği yeri alır. Bu duygu ve düşüncelerle gazetecilik mesleğini onuruyla yerine getiren başta AYGAD üyesi gazeteciler olmak üzere tüm basın mensuplarının Basın Bayramı'nı kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum."

 

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberin tüm hakları HABER TAKİP’e aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık