Ana Sayfa Gündem Adıyaman’da Ahmet Doğan bizi maziye götürdü

Adıyaman’da Ahmet Doğan bizi maziye götürdü

İHH Gezici iftar tır’ımızın 3. durağı Adıyaman.

Giriş Tarihi: 2 Ağustos 2013 Cuma 03:50
Adıyaman’da Ahmet Doğan bizi maziye götürdü
Kahramanmaraş Adıyaman arasını yaklaşık üç saatte aldık. Adıyaman’a geldiğimizde sahur vaktinin çıkmasına 30 dakika vardı. Hemen kalacağımızı otel’e geçip sahurumuzu yaptık. Tır’ımız için önceden ayrılan Filistin Caddesine geçtik. Gündüz için hazırlıklar tamamlandıktan sonra tekrar otele dönüp üç beş saatlik bir uyku uyuduk. Gündüz uyandığımızda havanın fazlasıyla sıcak olduğunu hissetme başladık. Otel lobisine indiğimizde derece 43’ü gösteriyordu. Günün yoğun ve yorucu olduğunu daha o an anlamıştım. Otel’den çıktığımda Adıyaman’ı gezmek istedim. Orada ki esnafa Adıyaman’ın gezilecek mekânlarını sordum. Aklınıza nemrut dağı falan gelebilir ama orası Adıyaman Merkez’e uzak. Demirciler çarşısının gezilebileceğini söylediler. Çarşıyı tanımaya ve gözlemleye gözlemleye Demirciler çarşısına geçtim. Yol üzerinde kaldırımda ağırlıklı olarak Dut suyu satılıyor. Tabii meyan kökünü de unutmamak lazım. Meyan kökünü Antep’te içmiştim ama hoşuma gitmemişti. Meyan kökü böbreklere ve midenin rahat hazmetmesine çok faydalı. Aklınızda olsun meyan kökünü ilk kez içiyorsanız sakın sıcak içmeyin. Nefret edersiniz. Ama soğuk içerseniz tadının çok değişik olduğunu göreceksiniz.

Neyse Adıyaman merkezde adım başı bu içeceğin sıklıkla satıldığını görmek mümkün. Caddeleri çok güzel geniş ve temiz. Belediye binası çok büyük değil. Cadde üzerinde altında kiralık dükkânlar var. Meşhur demirciler çarşında demirciler az kalmış. Yerini daha çok Çin malı satan esnaflar almış. 43 derecede fazla dolanamayacağımı anladım ve otel’e doğru yola koyuldum. Hava sıcaklığı çok yüksek ama nem hiç yok. Ancak, güneş ışınları kafaya çivi gibi çakıyor. Otel’e doğru gelirken öğlen ezanı okundu. Caminin ismini hatırlamıyorum ama tarihi bir camide namazı ede edeyim dedim. Abdest aldığım su bir anda beni kendime getirdi. Çeşmeden akan su buzluktan çıkmış gibiydi. Abartıyorsun diyeceksiniz ama buzluktan çıkan sudan daha soğuk diyebilirim. Adıyamanlılar bilir. Namazı eda ettikten sonra camii içinde biraz oturayım dedim. Ben oturayım derken Adıyamanlıların camide uyuduğunu görmem ilk başta biraz garibime gitti ama bende kendilerine ayak uydurmada geç kalmadım. Bunu daha sonraki illerde de çok gördüm. Camide herkes uyuyor. İstanbul’da sıkıysa bir uyumaya kalk bakayım vallaha imam adamı camiye geldiğine pişman eder. Neyse konumuzu saptırmayalım.

Nihayetinde akşam ettik. İftarımıza 3000 kişi geldi. İftar sonrası arkadaşlar bizleri bir nevi Adıyamanlıların buluşma mekanı olan semaver çay ocağına götürdü. Çay ocağı dediğime bakıp aklınıza hemen İstanbul’da ki çay ocakları gelmesin. Sultanbeyli’deki okurlarımızın daha iyi anlayacağı gibi tarif edeyim. Prestij sokaklardan birini düşünün. İki tarafı da trafiğe kapalı. O yolun ortası sağı solu her tarafını küçük taburelerle doldurun ve insanlar oturup çayını kahvesini nargilesini içsin. Adıyaman’da meşhurmuş. Gittik hakikaten dolu bir mekan. Çay dağıtan garsonlar ortalıktan hiç kaybolmuyor. Çay tabağı yok. Şekerler masada. Kıtlama şeker. İHH ekibi olarak masada yaklaşık 25 kişi varız. Adıyaman şubesinden bir abimizle birlikte masamıza Adıyaman Refah Partisi Milletvekili Ahmet Doğan geldi. Kendisi ile uzun uzadıya İslam dünyasında yaşanan kargaşa, Dünya siyaseti, Türkiye siyaseti üzerine bayağı konuştuk. Yaklaşık 2 saat sürdü ama zevk aldığım bir sohbet oldu. O esnada Adıyaman İHH Şube Başkanı Abdurrahman Gürbüzcan ve Ahmet Doğan hocama Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Ömer Özkartal’dan söz ettim. Tanıdıklarını söyleyince bende Ömer abiyi oradan aradım. Ömer abiyi de Başbakanın iftarından dönerken yolda yakalamıştık. Özkartal, dostlarıyla telefonda kısa bir hasbıhal etti. Sonra Adıyaman’ı iyi gezmemi tavsiye etti. Oysaki biz o görüşme yaptıktan yarım saat sonra Diyarbakır’a doğru yola çıkacaktık. Veda faslından sonra Mavi Marmara’da şehit olan İbrahim Bilgen’in oğlu İsmail Bilgen ve yine şehit Fahri Yıldız’ın kardeşi Hasan Yıldız ile taksi ile yola çıktık. 5 saat süren yolculukta Mavi Marmara, Kudüs, Filistin ve İslam Dünyası konularını konuştuk. Sahur’u Silvan’da yaptıktan sonra sabah 05.30’da Diyarbakır’a vardık. Pazartesi günü: Diyarbakır izlenimleri

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık