Ana Sayfa Sancaktepe 3.Geleneksel Sancaktepe Satranç Şampiyonası

3.Geleneksel Sancaktepe Satranç Şampiyonası

Sancaktepe Belediyesi tarafından düzenlenen. 3.Geleneksel Sancaktepe Santranç Şampiyonası Dünya Şampiyonu milli ustaların gözetiminde Sancaktepe’de gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 7 Nisan 2011 Perşembe 08:38
3.Geleneksel Sancaktepe Satranç Şampiyonası
Dünyaca ünlü Milli Satranç Ustası GM Kıvanç Haznedaroğlu’nun beş satranç oyuncusu ile gözleri kapalı düzenlediği körleme adlı karşılaşması şampiyonaya damgasını vurdu. Haznedaroğlu, gözleri kapalı, arkası dönük bir şekilde beş santranç oyuncusunu kolayca yenmesini bildi.Satranç şampiyonları ödüllerini gerçekleştirilen törenle Sancaktepe Belediye Başkan İsmail Erdem’in elinden aldılar.

04-05 Nisan tarihleri arasında Sancaktepe Belediyesi Samandıra Kültür ve Sanat Merkezi’nde organize edilen  şampiyonaya Türkiye Milli Takımı Satranç ustaları Gm Kıvanç Haznedaroğlu,Gm Emre Can,Gm Barış Esen,Wım Betül Cemre Yıldız,Wım Kübra Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Gürpınar,İlçe  Gençlik Spor Raşit Çetin,7-15 yaş arasında 500 satranç sporcusu ile birlikte çok sayıda santraç sever katıldı.

Şampiyona açılış konuşmasında satranç sporunun zeka oyunu olmakla birlikte bir disiplin oyunu olduğunu söyleyen Sancaktepe Belediye Başkan İsmail Erdem, belediye olarak sağlıklı ve eğitimli bir nesil yetiştirmeyi hedeflediklerini vurguladı. Burada Başkan Erdem, Sancaktepe satranç kulübü kurulacağının müjdesi verdi. Sporun sadece futboldan ibaret olmadığını ifade eden Erdem, amatör  sporların farklı branşına önem verdiklerini, Uzakdoğu sporlarından, yüzmeye kadar her dalda yaz ve kış spor okulları açtıklarını söyledi. Başkan Erdem,konuşmasında sporcuların daha sağlıklı ve nezih ortamlarda spor yapmaları için belediye olarak birçok projeyi hayat geçirdiklerini,yüzlerce sporcunun bu ortamlardan faydalandığını asıl hedeflerinin Sancaktepe’yi spor alanında İstanbul’un en başarılı ilçesi haline getirmek  olduğunu söyledi.

İki gün boyunca devam eden Sancaktepe Satranç Şampiyonası, minikler, ümitler, küçükler, yıldızlar ve gençler kategorilerinde yapıldı. Takımların eşleştirme usülü yapılan satranç karşılaşması büyük çekişmeler sahne oldu.

Şampiyonanın birinci günü Milli Satranç oyuncusu Gm Kıvanç Haznedaroğlu körleme gösterisi izleyenleri hayretler içerisinde bıraktı. Kapalı ve sırtı beş oyuncuya dönük olan Haznedaroğlu gösterdiği üstün performansla beş rakibini kolayca yendi.

İkinci gün ise Milli Takım satranç oyuncusu Betül Cemre Yıldız, Kübra Öztürk,Gm Barış Esen ve Gm Emre Can, simultane gösterilerinde aynı anda yedi satranç oyuncusuna  karşı mücadele ederek büyük bir gösteriye imza attılar.Rakiplerin kısa sürede saf dışı bırakan milli oyuncular,salondan büyük alkış topladı.

Sancaktepe Belediyesi spor etkinlileri çerçevesinde düzenlen 3.geleneksel Sancaktepe Satranç Şampiyonası madalya töreni ve toplu fotoğraf çekimin ardından sonra erdi.

Başkan Erdem, milli satranç ustalarını makamında ağırladı. Milli oyuncular Başkan İsmail Erdem’e satranç sporuna verdiği destek ve katkılarından dolayı teşekkür ederek yerel yönetimlerden satrancın geniş kitleler yayılması ve sevdirilmesi için daha fazla ilgi beklediklerini belitti.

 

www.gercekmedya.com – www.habersultanbeyli.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık