Ana Sayfa Gündem Sultanbeyli’de yeni bir hırsızlık şebekesi!

Sultanbeyli’de yeni bir hırsızlık şebekesi!

Vatandaşı ‘Galeri’ etiketini kullanarak dolandırıyorlar!

Giriş Tarihi: 27 Aralık 2012 Perşembe 03:52
 
Sultanbeyli’de yeni bir hırsızlık şebekesi!
Son günlerde Sultanbeyli’yi mesken tutunan araç dolandırıcıları, Sultanbeyli’de birçok vatandaşı aynı yöntemle dolandırdı. Paravan galericilik yapan dolandırıcılar, onlarca vatandaşı aynı senaryo ile kandırıp sırra kadem bastı. Savcılığa suç duyurusunda bulunan Hasan Doğan, Mehmet Güney ve Emrullah Gök isimli vatandaşlar, başlarından geçen dolandırıcılık olayını Gerçek Vizyon gazetesine anlattı.

ARAÇ DOLANDIRICILARINA DİKKAT!

İnsanları kandırmak için her gün yeni metotlar deneyen dolandırıcılar, yeni oyunları ile Sultanbeyli’de baş gösterdi. Özellikle araçlarını satmak isteyen kişileri ağlarına düşüren dolandırıcılar, çeşitli hilelerle insanlara kapora vererek kalan parayı ödemeden sıra kadem basıyor. Araştırmalar sonucu, Avcılar ve Gaziosmanpaşa gibi bölgelerden geldiği ortaya çıkan çete üyeleri, Sultanbeyli’de vatandaşları dolandırıyor.

PARAVAN GALERİDEN VURGUN

Gerçek Vizyon’a ulaşan Hasan Doğan, Mehmet Güney ve Emrullah Gök, başlarından geçen olayları Gerçek Vizyon’a anlattı. Dolandırılan vatandaşlar, ağına düştükleri dolandırıcıların bir dizi yeni yöntemler geliştirdiklerini dikkat çekti. En yaygın kullanılan yöntemlerden biri kiralanan bir işyerinde kurulan paravan galeriler. Bu paravan galerinin tuzağına düşen Hasan Doğan, galerinin paravan olduğunu daha sonra anladığını belirterek “Beni dolandıran ekibin yerine gittiğimde boş bir dükkan gördüm. Meğer arabamı aldıkları günün akşamı toplanıp kayıplara karışmışlar” dedi.

SENETTE HAYALİ İSİM

Dolandırıcılıkta kullanılan bir diğer yaygın yöntem ise, kalan paranın ödemesine karşılık verilen senetler. Söz konusu senetleri üçüncü kişiler üzerinden veren çete üyeleri çoğunlukla senetleri hayali isimler adına hazırlıyor.

SEN İMZAYI AT PARA GELİYOR!

Dolandırıcıların yaptığı işlemlerin tamamında, araç ya tam değerinde ya da değerinin üzerinde satın alınıyor. Masum vatandaşları ağına düşüren dolandırıcılar, dolandırma işlemini şöyle yapıyor. Aracın noter satışında işlemler devam ederken, çete üyesi ile dışarıdaki üçüncü kişiler arasında yoğun bir trafik başlıyor. Araç sahibinin de tanık olduğu konuşmalarda, telefondaki kişi 'notere varmak üzereyim', 'bankadan parayı aldım geliyor', 'siz işlemleri bitirin ben yetişmek üzereyim' şeklinde konuşuyor. Araç sahibine kalan ise bu konuşmalardan sonra “imzayı atmak” oluyor.

DOLANDIRILAN DOLANDIRILANA…

Bir yerde işçi olarak çalıştığını ifade eden Mehmet Güney, aynı kişiler tarafından aynı yöntemle dolandırıldığını ifade etti. Güney, 24.300.00 TL’lik aracı için 50 TL kapora verildiğini, kalan parasını alamayarak dolandırıldığını bilgisini verdi. Araç dolandırıcılar tarafından dolandırılan Hasan Doğan, Mehmet Güney ve Emrullah Gök önce Ahmet Yesevi Karakoluna ardından da Sultanbeyli Adliye Sarayına giderek kendilerini dolandıran Mehmet. K ve Hakan.Ş isimli şahıslardan şikayetçi oldular.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık