Ana Sayfa Gündem Hür Tefekkürün Kaleleri Üsküdar’da

Hür Tefekkürün Kaleleri Üsküdar’da

Üsküdar Belediyesi, Dergi Editörleri Birliği ve Türkiye Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen 3. Dergi Günleri başladı. Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi, Ulaşım Müzesi’nde yapılan Dergi Fuarı 100’ü aşkın derginin katılımıyla gerçekleşti. Onur konuğunun Yedi İklim Dergisi Yayın Yönetmeni Ali Haydar Haksal olduğu fuara, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Dergi Editörleri Birliği Başkanı Süleyman Karakaş, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın yanı sıra dergilerin editörleri ve yazarları da katıldı.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2012 Pazar 03:49
 
Hür Tefekkürün Kaleleri Üsküdar’da
Açılışta söz alan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, özellikle internetin hayatımıza girmesiyle birlikte darbe alan matbu yayıncılığın devam etmesinin önemine vurgu yaptı. Dergi yayıncılığının karşılaştığı zorluklardan bahseden Kara, yayıncılığın, gençlerin Türk dilini kullanmasına yaptığı katkıdan ve internetin dilin yozlaşmasını hızlandırdığından bahsetti. Fikir hayatımızın oluşmasında ve olayların derinlemesine irdelenmesinde dergi yayıncılığının büyük önem taşıdığını dile getiren Üsküdar Belediye Başkanı Kara, fikir emekçilerini tarihin minnetle yazacağını belirtti.

Kara’nın ardından konuşma yapan Ali Haydar Haksal ise Cumhuriyet’in kuruluşundan bugüne dergi yayıncılığının geldiği noktayı anlatarak, özellikle 1980 ihtilali sonrası yabancı kültürlerin öncelendiği bir dönem yaşadıklarını, sanal medyanın kültür hayatımızı olumsuz etkilediğini ve bugün dergilerin var olma mücadelesi vermekte olduğunu dile getirdi.

Fuar 19-23 Aralık tarihlerinde 10.00-22.00 saatleri arasında açık olacak. 20 adet söyleşi ve etkinliğin yapılacağı fuarda ziyaretçiler edebiyattan fikre, dinden çocuk dergilerine kadar birçok alanda dergileri bir arada görme ve edinme imkanına sahip olacaklar.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık