Ana Sayfa Gündem 2B satışları 2013'te başlayacak

2B satışları 2013'te başlayacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazilerinin satışının Ocak ayında başlayacağına işaret ederek, "2013 yılında 2B’den gelecek maksimum rakam bizim tahminlerimiz 4.8 milyar olarak öngörüyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2012 Pazar 03:51
 
2B satışları 2013'te başlayacak
2B’LERİN SATIŞI OCAK’TA BAŞLIYOR

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazilerine ilişkin bir soruya, “Başvurular daha da çok olsun, daha çok vatandaşımız yararlansın, kampanyayı büyütelim diye bir iki ay uzattık yani Bakanlar Kurulu uzattı. Ocak sonuna neredeyse denk geliyor. Ve şu anda başvurular yüzde 86’ya ulaşmış. Bedeli Milli Emlak tarafından belirlendi. Çalışmalar son aşamaya geldi. Ocak ayından itibaren satışlara başlanacak. 2013 yılında 2B’den gelecek maksimim rakam bizim tahminlerimiz 4.8 milyar olarak öngörüyoruz” yanıtını verdi.

MUHTAR MAAŞLARI DA SORULDU

Muhtar maaşları konusundaki bir soruya da Maliye Bakanı, “Bir tek kesime yönelik hani böyle arada torba yasalarıyla özlük haklarının düzenlenmesini ben doğru bulmuyorum. Aslında birçok kesim var bu türden talepte bulunanlar” dedi. “Gaziantep’te hiçbir zaman Suriye’ye gidip yatırım yapın demedim” diyen Maliye Bakanı, “Ben Türkiye’de yatırım yapılmasını tercih ederim. Ama sonuçta bazı işadamlarımız Suriye’de yatırım yaptı, bu bir risk ve risk gerçekleşmiş durumda ama biz sizin bahsettiğiniz anlamda aslında vergileri ötelemek üzere bir imkân sağladık. Bu arkadaşlarımıza eğer gelip bize Suriye’deki işlerinden dolayı etkilendiklerini ifade eder, raporlarsa biz yardımcı olacağız” diye konuştu. Merkez Bankası’nın rezervlerine ilişkin bir soruya da Maliye Bakanı, “Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri bu döviz 100.9 milyar dolar. Altın rezervi 18.3 milyar dolar. Toplam 119.1 milyar dolar” yanıtını verdi.

VAKIFLAR’IN 2B PAYI ARTIRILDI

Bakanlar Kurulu, kamuoyunda "2B" olarak bilinen orman vasfını yitirmiş alanların satışını düzenleyen yasanın uygulamasından elde edilecek gelirlerden Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne aktarılacak payı artırdı. Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, 6292 Sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun'un ilgili maddesine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından proje alanı olarak belirlenen alanların değerlendirilmesinden elde edilen gelirler hariç olmak üzere, bu Kanunun uygulamasından elde edilecek gelirlerin, yatırım amacıyla kullanılmak üzere Vakıflar Genel Müdürlüğü muhasebe birimi hesabına özel gelir olarak kaydedilecek payı yüzde 0,52'den yüzde 3'e çıkarıldı. Karar, 24 Kasım 2011 tarihinden geçerli olmak üzere bugün yürürlüğe girdi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık